Torrenty: co jsou zač a jak je stahovat?

1
Jak stahovat torrenty
Jak stahovat torrenty
-
Zdroj: freepik

Zlatá éra torrentů už pravděpodobně pominula, ovšem stále si drží své místo na internetu. Jejich stahování je ale od standardního způsobu, jak jej známe všichni, trochu odlišné. V tomto článku si vysvětlíme, jak vlastně torrenty fungují, a ukážeme si způsoby, pomocí kterých je můžete stahovat.

Co jsou torrenty a jak fungují?

Pod pojmem torrent si můžete představit určitý soubor, který však není finálním souborem, který chcete stáhnout do svého počítače. Slouží jako „prostředník“ mezi vámi a dalšími aktuálně připojenými uživateli, kteří jsou online a připraveni daný soubor (který chcete stáhnout) poskytnout ke stažení do vašeho počítače.

Pro přístup k tomuto souboru s příponou .torrent musíte vyhledat jeden z tzv. vyhledávacích trackerů. Jedná se v podstatě o vyhledávače souborů, které chcete stáhnout. Typickým příkladem je kupříkladu portál The Pirrate Bay. V souboru s příponou .torrent nenajdete vámi chtěný program/film/seriál, ale malý soubor s technickými informacemi a kontrolním součtem HASH, s jehož pomocí se připojujete k ostatním uživatelům, kteří mají shodný součet HASH, jako máte vy.

Jak funguje stahování torrentů

Samotnou kapitolou je stahování torrentů. Ty se nestahují z jednoho konkrétního serveru, ale z počítačů jiných uživatelů. Tito uživatelé se nazývají peer. Při vyhledávání souboru ke stažení přitom chcete stahovat soubor, který vám může poskytnout co nejvíce uživatelů (číslo peer je co nejvyšší).

Poté už závisí jen na rychlosti vašeho internetového připojení, počtu uživatelů a jejich nastaveném uploadu, za jak dlouho se vám daný soubor kompletně stáhne do vašeho počítače.

Výhodou stahování torrentů je fakt, že můžete kupříkladu aktuálně stahovaný seriál přehrávat předtím, než je úplně stažený, a tím si zkrátit čekání na stažení souboru.

Pozor! Stahování torrentů nemusí být nutně ilegální. Nelegální může být ale soubor, který chcete stáhnout. A právě tyto (většinou placené programy, hry nebo filmy) mohou v sobě ukrývat škodlivý virus, který si stažením můžete dostat do svého počítače. Nelegální stahování souborů nepodporujeme a neneseme zodpovědnost, pokud se rozhodnete stahovat nelegální soubory.

Jak stahovat torrenty

Pro stahování torrentů potřebujete speciální program, pomocí kterého mohou soubory s příponou .torrent komunikovat s trackerem a s ostatními seedy (uživateli).

Příkladem takového programu může být µTorrent, který nabízí jednoduché rozhraní a přes jeho webové rozhraní můžete přehrávat filmy a seriály i před jejich plným stažením.

Program uTorrent
Program uTorrent (cnews.cz)

Program µTorrent můžete stáhnout na serveru stahnu.cz nebo na oficiálních stránkách.

Alternativou k µTorrent může být program qBittorrent, který disponuje integrovaným přehrávačem médií, pokročilým šifrováním a možností nastavení upřednostňování stahovaných torrentů.

Program qBittorrent
Program qBittorrent (zdroj: cnews.cz)

Program qBitttorent můžete stáhnout na oficiálních stránkách.

Rady pro bezpečné stahování z torrentů

Stahujte pouze legální a ověřené torrenty

Stahováním ověřených torrentů se vyhnete problémům, které mohou nastat v případě stáhnutí zavirovaného souboru, jenž může poškodit váš počítač, a útočník tak může získat přístup k vašim citlivým datům.

Velikou pozornost věnujte i nelegálním souborům, které nestahujte. Vyhnete se tak jakýmkoliv právním postihům v důsledku stahování nelegálního obsahu.

Trackery nabízející legální obsah zdarma

Vuze stahování a streamování TV pořadů, TED přednášek a dalšího obsahu
Legit Torrents stahování legálních filmů a bezplatného softwaru
Jamendo největší knihovna bezplatné hudby na světě
Internet Archive bezplatný zdroj filmů a hudby

Stahujte bezpečné soubory

Před stažením .torrent souborů se dívejte na počet seedů. Ty vám často pomohou nastínit, jak je daný soubor bezpečný. Čím více seedů, tím je větší šance, že torrent nebude obsahovat žádný vir.

Výpis se zobrazením seedů a označením záruky bezpečnosti
Výpis se zobrazením seedů a označením záruky bezpečnosti (zdroj: cnews.cz)

Některé trackerové weby umožňují i „hodnocení seedů“, což znamená, že uživatelé, kteří často nahrávají jakýmkoliv způsobem nezavirované soubory, dostanou označení Důvěryhodný a vy tak máte jistotu, že jejich torrent je bezpečný.

Stahujte torrenty přes VPN

Pokud se bojíte toho, že při stahování torrentů může kdokoliv zjistit vaši IP adresu, aktivujte si na svém počítači VPN a stahujte torrenty přes VPN.

Čtěte komentáře ostatních uživatelů

Mnoho trackerových webů nabízí i komentářovou sekci u jednotlivých souborů. V nich se často můžete dočíst od ostatních seedů, zdali po stažení měli se souborem problém, nebo zda bylo vše v pořádku.

Torrenty: co jsou zač a jak je stahovat?
Ohodnoťte tento článek!
3.1 (62.86%) 7 hlasů

1 komentář

  1. Ono je hlavně blbost dneska tahat něco přes torrent vlastními silami. Existuje už spousta stránek, co stáhnou torrent za uživatele a ten si pak soubor stáhne klasicky přes prohlížeč. Člověk sám nic nesdílí a nemusí tak mít PC zapnuté třeba týden v kuse než se mu soubor natáhne celý, stačí se pouze třeba jednou za den kouknout (odkudkoliv a kdykoliv), jestli už je soubor připraven ke stažení a pak si ho stáhne maximální rychlostí. A často za to člověk ani nemusí nic platit, spousta těchto služeb nabízí i free účet pro torrenty do určité velikosti souborů. Za sebe bych doporučil SonicBit.net – free účet do 2GB, překvapivá nastavitelnost a i cenový plán je proti konkurenci velmi příznivý, neuplyne měsíc, aby tam nebyla sleva alespoň 50% na placený tarif. Ať si každý rozmyslí, který způsob je výhodnější.