Toshiba chystá HDD obsahující poprvé 10 ploten. Výrobu HDD netlumí, otevírá nové linky

1

Nedávno jsem psali o 18TB a 20TB pevných discích, které v příštím roce uvede na trh Seagate, a také Western Digital chystá stejné velikosti, dokonce už s technologií MAMR. Ani jejich konkurent Toshiba ale nezůstane mimo, tato společnost představila plány nyní a nástup na 20TB kapacitu už je v nich rovněž. Ovšem Toshiba na to půjde trošku jinak a výsledkem by měla být konstrukce, kterou jsme v moderní éře harddisků ještě neviděli.

 

18TB Toshiby zřejmě příští rok, následovat bude 20 TB

Největší 3,5″ HDD, které nyní Toshiba má v portfoliu, je 16TB. Jak příští zastávku má naplánované 18TB pevné disky, které mají přijít v jejím účetním roce 2020, ale ještě není jasné, kdy přesně. Účetní období firmy je posunuté, takže FY2020 znamená duben 2020 až březen 2021. Další navýšení kapacity přijde poté s 20TB pevnými disky, které jsou ale naplánované až na pozdější dobu, přijdou nejdřív v roce 2021.

Roadmapa společnosti pak už bez konkrétnějších detailů počítá s dalšími budoucími navyšováními kapacit pevných disků nad 20 TB. Je však zmíněná zajímavá podrobnost. Mezi technologiemi, které jsou zvažované pro využití (například překrývaný záznam SMR) je také přidání ploten navíc. Toshiba uvádí, že připravuje 3,5″ disky s rovnou deseti plotnami, přičemž plotna navíc logicky zvedá potenciální kapacitu (proti devítiplotnovému modelu o 11 %).

Roadmapa HDD Toshiba listopad 2019
Roadmapa HDD Toshiba (listopad 2019)

Možná si pamatujete, že historicky mívaly 3,5″ desktopové disky jednu až čtyři plotny, přičemž možná, ale málo častá byla i pátá plotna (to používaly například HDD Hitachi). Až v současné dekádě se začal tento počet zvyšovat. Jednak úprava pouzdra disku a miniaturizace PCB (což zvětšilo vnitřní prostor pro plotny) dovolily přidal šestou plotnu, prvenství v tom měl tuším Seagate. Ve stejné době ovšem firma HGST přišla s nápadem naplnit vnitřek disku héliem, jehož vlastnosti dovolují přiblížit plotny více k sobě – a dokonce se tím i snižuje spotřeba. Právě tento zlepšovák doznal velkého ohlasu v serverových HDD vyžadujících čím dál vyšší kapacitu. S héliem se dosáhlo osmi ploten, poté devíti.

Deset ploten ale bude úplná novinka, kdy bude v disku kotoučů dvakrát víc, než bylo maximum v letech 2000–2010. Zatím jsou asi tyto disky poměrně vzdálené a Toshiba bude muset zřejmě opět upravit pouzdro nebo možná i hlavičky a vystavovací mechanismus. Pouzdro musí být u héliové technologie robustnější, aby z něj hélium neunikalo, ale současně se stále musí vejít do standardní 3,5″ pozice. A pochopitelně je třeba zajistit spolehlivost toho všeho, takže inženýři budou mít nesnadný úkol. Poté ale tyto disky vždy budou moci nabídnout o něco vyšší kapacitu proti konkurentům s devíti stejnými plotnami.

Skleněné tenké plotny?

Je možné, že se zde počítá se ztenčenými plotnami ze skla, které před dvěma roky avizovala japonská firma Hoya. Její prototypy zkoumaly ztenčení ploten z 0,635 mm u současných hliníkových na 0,5 nebo 0,351 mm a jako možný přínos se už tehdy uváděla možnost zkonstruovat 10plotnové HDD (s 0,5mm plotnami).

Makety pouzder HDD s 0,635mm a 05mm skleněnými plotnami Hoya

Také Toshiba chystá HAMR (nebo MAMR?)

Toshiba také má v roadmapě své vlastní technologie „EAMR“ (Energy Assisted Magnetic Recording), pod čímž se rozumí zápis HAMR nebo MAMR, ovšem asi ještě není úplně jasné, co z těchto dvou kandidátů Toshiba využije. Zde tedy bude firma následovat Seagate a WD, byť asi s nějakým zpožděním. Nezůstane tak s touto next-gen technologií mimo.

Technologie HAMR při zápisu plotnu zahřívá laserem, což dovoluje zvýšit hustotu záznamu za limity běžného zápisu PMR

Toshiba rozšiřuje výrobu, víc konkurence pro WD a Seagate?

Zatímco Seagate a Western Digital omezují výrobu a zavírají továrny na pevné disky, Toshiba toho využije a svoji výrobu naopak rozšíří. Přidanou kapacitu dostane jedna z továren nacházející se na Filipínách, která vyrábí héliem plněné enterprise a „nearline“ disky. Právě v serverech je totiž stále zájem o pevné disky veliký, zejména o nejvyšší kapacity pro tvorbu vysokokapacitních úložišť. Zatímco ve spotřebitelském sektoru zájem o HDD hodně upadá a vyšší kapacity se nyní asi nakupují už hlavně jako externí disky, oblast datacenter vytváří stále silnou poptávku. Každopádně by vyšší výrobní kapacita Toshiby (a to, že se snaží držet krok ve vývoji technologií) měla pomoci k vyšší konkurenci, což by mohlo vést k lepším cenám, i když třeba ne ve všech koutech trhu.

Toshiba MG07ACA14TE, 14TB héliový disk bez SMR

Toshiba má momentálně menší podíl ve vysokokapacitních HDD pro servery. Zatímco v noteboocích dodává 36 % pevných disků (v 2,5″ HDD je největším výrobcem), v nearline/enterprise HDD pro servery jenom 17 % a je za WD a Seagate. Tím, že má odbytiště hlavně ve spotřebitelském segmentu, je také Toshiba nejvíc ohrožená nahrazením svých produktů SSD, což je v noteboocích v plném proudu a může se snadno stát i externím 2,5″ HDD nižších kapacit. Přeorientování na vysokokokapacitní modely je tedy nutnost.

Galerie: Historické předpovědi zvyšování kapacit disků HDD

Toshiba chystá HDD obsahující poprvé 10 ploten. Výrobu HDD netlumí, otevírá nové linky
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

1 komentář