Naděje na opravitelné tablety a ultrabooky. Toshiba vyvinula malé vyměnitelné SSD

0

Výrobci dnes umí připravit tablety nebo notebooky, které byste prostrčili pod dveřmi. Tenkost ale jde ruku v ruce s mírou integrace. Ultramobilní zařízení mají obvykle všechny komponenty pevně připojené na základní desce, protože se tím ušetří místo. Kvůli tomu si pak sami nevyměníte operační paměť, ani úložiště. Zkáza jedné součástky vás připraví o celý počítač.

Toshiba proto vymyslela nový formát SSD, který je maličký, ale zároveň vyměnitelný a rychlý. Nazývá jej XFMExpress a svými rozměry připomíná microSD kartu. Ta měří 15 × 11 × 1 mm, XFMExpress má 18 × 14 × 1,4 mm. Vkládá se do podobného šuplíku, jako najdete u starších tlačítkových mobilů pro SIM karty. Včetně šuplíku tak celé řešení zabere 22,2 × 17,8 × 2,2 mm, méně než nejmenší formát klasických SSD karet do slotu M.2.

PŘEHLED: Prvních sedm SSD s podporou PCI Expressu 4.0

XFMExpress si přitom zachovává plnou rychlost i kompatibilitu s počítači jako současná úložiště. Toshiba prozatím využívá rozhraní PCIe 3.0 (a protokol NVMe), ale do budoucna bude podporovat i PCIe 4.0 a PCIe 5.0, která jsou dvakrát či čtyřikrát rychlejší. Ani to současné ale nebude přílišným úzkým hrdlem, modul umí využít jednu až čtyři linky PCIe, tudíž teoretická propustnost je až 4 GB/s.

TIP: Přicházejí paměťové karty SD Express. Mají výkon NVMe disků

Otázkou bude rozšíření XFMExpressu. Neznáme podmínky licencování, tudíž není jisté, jestli bude formát přístupný ostatním výrobcům SSD. Toshiba zatím prozradila jen to, že na návrhu konektoru pracovala s firmou Japan Aviation Electronics, která také bude zmíněné šuplíky vyrábět. Lenovo by pak mělo být mezi prvními, kdo nové SSD implementuje do svých počítačů.

Zdroj: Toshiba via TPU

Naděje na opravitelné tablety a ultrabooky. Toshiba vyvinula malé vyměnitelné SSD
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů