Tržní podíly výrobců GPU v Q3 2019: Nvidia má masivní nárůst, Intel a AMD ztratili

V třetím kvartálu se výrazně zvedly prodeje grafik Nvidia GeForce, skoro o 40 %. Konkurenti AMD a Intel na její úkor ztratily podíl na trhu.

30

Uběhly tři měsíce, a tak je zase k dispozici zpráva o vývoji tržních podílů výrobců GPU, kterou vydává vždycky po třech měsících analytická firma Jon Peddie Research. Tentokrát jde o výsledky za třetí kvartál (červenec až září). Nvidia nedávno ohlásila velké zvýšení tržeb za zhruba toto období, což už dává tušit, že si nejspíš dost polepšila – a výsledky JPR potvrzují, že toto přilepšení bylo opravdu velké.

Třetí čtvrtletí přináší typicky vyšší prodeje GPU, což také nastalo – prodeje PC stouply proti Q2 2019 o 9,21 % a jsou ovšem také vyšší než ve stejné době před rokem, o 3,7 %. Grafiky stouply ještě o něco víc, což znamená, že se o něco zvýšila „promořenost“ nově prodávaných/vyráběných počítačů samostatnými grafickými kartami mimo těch integrovaných. Samostatnou grafiku má údajně 32,1 % osobních počítačů.

Podle údajů ze zprávy JPR prodalo AMD o 8,7 % GPU víc (integrovaných i samostatných dohromady). Intel prodal procesorů s integrovaným GPU o 5,4 % víc. Ale nejvíc se vzmohla Nvidia, té kusové prodeje stouply rovnou o 38,3 %. Podle JPR stouply celkově prodeje GPU skoro o 11 %, což znamená, že oba konkurenti museli nějaký tržní podíl ztratit ve prospěch Nvidie, jelikož jejich nárůsty byly pod průměrem.

Absolutní tržní podíly bohužel Jon Peddie Research uvádí jenom s přesností na celá procenta (větší detaily jsou jenom v placené zprávě), takže přesné pohyby tržního podílu neuvidíme. Nvidia podle tabulky stoupla z 15% podílu v druhém čtvrtletí na 19 % v třetím kvartálu, přičemž kvůli zaokrouhlení je to s přesností na plus minus půl procenta. Intel spadl ze zhruba 69 % na 65 %. U AMD je uvedeno 16 % jak v druhém, tak třetím kvartálu, ale jak už bylo řečeno, podle procentních nárůstů prodejů musel jeho podíl také klesnout. Jen se asi rozdíl schoval do oné zaokrouhlovací chyby (tedy například klesl z 16,3 % na 15,5 % nebo něco podobného). Nvidia tedy opět prodala více samostatných grafik, než kolik se prodalo samostatných GPU a zároveň procesorů s integrovanou grafikou od AMD.

trzni podily vyrobcu gpu q3 2019 Jon Peddie Research
Tržní podíly výrobců GPU v Q3 2019 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Mimochodem, v číslech uváděných za Q2 v minulé zprávě (v srpnu) bylo, že Nvidia měla podíl 16,0 % a AMD dokonce 17,1 %, tedy čísla vyšší než je v aktuální tabulce napsáno pro Q2. Důvod tohoto rozporu neznáme, je asi ale možné, že někdy po vydání minulé zprávy JPR údaje ještě dodatečně zpřesnil.

Nvidia tedy hodně zvýšila svůj podíl v PC, nyní má „želízko“ skoro v pětině počítačů, ačkoliv už nenabízí integrované grafické karty. Část tohoto jejího nárůstu by snad mohla být v tom, že v Q3 2019 konečně byly vyčerpány přebytečné skladové zásoby způsobené loňským prasknutím kryptotěžební bubliny a distribuční síť začala konečně zase nakupovat zásoby nové. Prodeje čistě samostatných grafických karet pro desktop stouply údajně dokonce o 42,2 %!

GPU Navi Anandtech
GPU Navi ukázané na Computexu 2019 (Zdroj: Anandtech)

Podle Jon Peddie Research šlo v Q3 na trh PC celkově 89 milionů GPU. Firma by měla ještě vydat separátní zprávu o tom, jak se vyvinuly podíly čistě v desktopových samostatných kartách, což jsou údaje víc vypovídající o herním trhu. Tyto údaje ale ještě nemáme, budeme o nich informovat, až vyjdou. Informace o tržním podílu v aktuálním čtvrtém čtvrtletí roku by pak měly vyjít patrně zase ke konci února.

Galerie: Karty GeForce GTX 1650 Super (Zdroj: VideoCardz)

Tržní podíly výrobců GPU v Q3 2019: Nvidia má masivní nárůst, Intel a AMD ztratili
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.5%) 8 hlasů

30 KOMENTÁŘE

 1. Skutečnost je ale naprosto jiná. NVIDIA oslabuje. Oslabovat by měla i nadále. Trh s grafikami se postupně uzdravuje.
  Prodeje grafik s logem NVIDIA celkově klesají, což si firma kompenzuje vyššími cenami a hlavně maržemi. Celkové příjmy tedy klesly méně, klesl ale celkový zisk a NVIDIA musí i více investovat, aby těch prodejů dosáhla. Prodeje nové generace TURING jsou horší, než se očekávalo.

  • Mňa už to po tých rokoch ani nebaví komentovať…
   „3 miliardy dolarů příjmů a stále vynikajících 899 milionů zisk“ – a to čo postuješ on dokáže vyprodukovať …
   …akokeby nVidia teda pardon NV spadla na 100mega/kvartál a AMD ju neviem ako bilo v predajoch a ziskovosti…
   …a pritom už teraz po 3 kvartáloch nVidia prekonala čistým ziskom najsilnejší pred ťažobný rok 2016, vtedy mali v čistom 1,66 miliardy USD a už teraz aj bez Q4 majú 1,84 miliardy.

   plus dnešná správa: „Nvidia, té kusové prodeje stouply rovnou o 38,3 %. …celkově prodeje GPU skoro o 11 %“

   No, počkáme si ešte na správu zo samostatných GPU a tešíme sa na oDDbornú reakciu a vysvetlenie v súvislostiach a faktoch ako to je sakra a dop**ele možné že tá BRUTÁLNE oslabujúca nvidia so smiešnymi 900mega za posledný kvartál a STRMHLAVO padajúcimi predajmi takto vypiekla Q3 2019 – marketing ? poDDplatené recenzie ? zmetený zákazníci ? úplatky od NV ? sprisahanie ?

   PS: a dúfam tiež že kaBelka nezabudne napísať o „jasnom signále trhu“ – v prospech nVidie 😀

  • to už propaguje jistý „DD“ dlouhé roky, od zániku čipsetů NV… A ono pořád nic, to musí být ale frustrace…
   12nm se zdatně bijí s 7nm AMD nepodarky, pořád je to čekání na Godota a hlavně na chybu co udělal Intel, jenže Jensen není jako lempl Krzanich. Takže AMD fans můžou vysílat modlitbičky dál 🙂 Zatím vždy když ATi/AMD srovnali krok tak přišlel Jensen s nějakou „bombou“ – namátkově G80, pak Kepler a nyní Turing. Navi se chystalo na pouhé zvýšení SP a ono taková zrada s RT, podobné jako s teselací kterou doháněli u AMD přes dvě generace. Shrnuto – pokud NV neudělá vážnou botu tak AMD nemá šanci a bude věčnou dvojkou.

  • Má NVIDIA problém s novou generací grafik? 7nm novinky v roce 2020 asi nedorazí. Objevuje se stále více informací, že věci kolem nových 7nm grafik NVIDIA, nejdou podle plánu. Že se doba mezi vydáním dvou grafických generací zejména u NVIDIA rapidně prodloužila, už bohužel dobře víme. NVIDIA byla nucena výrazně změnit plány, protože vývoj 7nm GPU a stav samotné 7nm výroby SAMSUNG nejdou podle plánu. Zdroje obeznámené se situací tvrdí, že situace je mnohem vážnější. Nakupilo se totiž více věcí najednou. Zásadní problém je i samotná architektura NVIDIA TURING pro herní a spotřební grafiky. TSMC pro NVIDIA nemá dnes místo a kapacitu (a také nemá 7nm proces pro tak velké čipy), kdy navíc TSMC díky spolupráci s AMD mají jednoznačný náskok. Že nové 7nm grafiky NVIDIA nové generace jsou zjevně ještě hodně daleko, podporuje i fakt, že ze strany NVIDIA jsme o 7nm prakticky nic neslyšeli, s výjimkou toho, že na tom pracují, ale že 7nm proces není nic moc. Především však neexistují žádné informace a úniky o vlastních nových čipech NVIDIA. ………………….

   Pro další souvislosti si prosím vyhledejte na internetu text „NVIDIA zas ukazovala atrapu nové generace grafik slepené ze starých GPU – kde je 16nm PASCAL?“

      • Pokud myslis mne, tak nevim, ale mas to trochu pomotany. Pokud mas pocit, ze ty srakoty z jineho webu, ktery tady postujes nekoho zajimaji krome tech, co se tady pak slezou jak „drbajici kruh starych babek“, a zacnou drbat nekoho, kdo tady ani neni?
       To je vykon, to jsi borec…to jsi to DDemu a vsem otatnim, co ty sracky museji cist nandal 🙂

      • Jj, vrchní fekálista a ředitel několika diskuzních žump po různých IT webech mlčky toleruje „srakoty z jineho webu“ a evidentně mu nedělají problém. Co jiného taky čekat.

      • Vrchnim fekalistou myslis opet sebe? Troubu, ktery neumi sesmolit ani prispevek v diskusi a jedine na co se zmuze je pomlouvat nekoho, zalovat u JO a hrat si na slusnacka a nebo opisovat slpohova cviceni z jineho webu, plevelit s nima diskuse a verejne tak o sobe davat najevo,ze ma mindrak jako malej Jarda, protoze mu jeho modlu nekdo jiny nechvali? :))
       Jsi proste hrdina..
       😀
       ps: chod si taky na vicero webu a nbudes muset psat zarlive poznamky..

  • A tak ono je to snad logický, že když není co jinýho kupovat a chceš Nvidii, tak prostě musíš koupit Turing, ne?
   Když jsem si vyjel na Alze nějakou lepší grafiku, aby mě chvíli vydržela (1070-1080Ti), tak mi vyjedou jen vrácené kousky, žádná nová. To měl Huang celkem jednoduchou práci – prodat víc RTX.
   Takže sorry podle mě pořád žvaní, ale chápu, že jako CEO nic jinýho říkat nemůže, prostě klasický „PR/markeťák“

   • Také jsem koukal. Na Alze mají všechny Pascaly od 1060 výše jen použité, z 1050 zbývá nových jen pár typů. Kdežto Polarisů všech typů mají mraky. Vypadá to, že Nvidia zřejmě prodá vše, co vyrobí. A proč kupovat 1070 – 1080Ti? Místo toho máš 1660 Super/Ti až 2080 Super, nebo 5700-5700XT, dle libosti.
    A že měl Huang „jednoduchou práci a že žvaní“, to už je takový táborový kolorit… vždyť totéž může dělat i Lisa, ne? 😉

    • „to už je takový táborový kolorit“
     .. i mezi 2 zvanilama muze byt rozdil .. jeden muzes zvanit vic a druhy min 🙂
     Nicmene Lisa za tim nedosahla „PR umeni“ Huanga, takze treba mne je osobne sympatictejsi. Na druhou stranu je mozne, ze NV je tam kde je, i diky Huangovy, ktery jakoz to jeden ze zakladatelu te firme dava porad drive.

     Jeste k tem prodejum..AMD ma de-facto jednu zajiamvou „up to date“ kartu 5700XT. 5700 je zatim cenove nevyhodna a zbytek tvori uz jen Polaris za vyprodejove ceny. Za takove situace neni divu, ze NV proda vsechno co vyrobi. AMD nema nektere segmenty ani pokryte a i pokud je bude mit casem srovnatelnou nabidkou, bude trvat 2-3 roky, nez si trochu zmeni „povest“ u zakazniku…

     • Mně je v zásadě putna, kdo jak jakou firmu řídí, nebo jak mluví, spíše mne zajímá produkt, který si od nich mohu koupit. Tahat do toho své osobní sympatie nebo antipatie k někomu z korporátu… no budiž, každý jsme nějaký. Já jsem tou poznámkou, že Lisa může dělat totéž, narážel spíš na to, že „Huang má jednoduchou práci – prodat víc RTX“. Stačí přece pokrýt ty segmenty, jak píšeš a Lisa taky bude mít „jednoduchou práci“. A že tomu tak není, s tím přece, jestli Huang žvaní nebo ne, nijak nesouvisí. Jinak LIsa působí sympaticky, ale šoumen Huangova typu by myslím AMD bodnul 😉