Nvidia hlásí finanční výsledky za Q3 FY2020. Opět má tržby přesahující 3 miliardy $

23

Minulý měsíc jsme tu měli finanční výsledky InteluAMD, nyní s tradičním zpožděním daným odlišnými účetnímu obdobími hlásí výsledky i Nvidia. Ta má všechno posunuté dopředu, takže od srpna do října měla už třetí kvartál svého fiskálního roku 2020. Výsledky byly pro Nvidii docela signifikantní, protože se opět vyhoupla tržbami nad hranici třech miliard dolarů. To v předchozích letech dokázala zřejmě díky kryptoměnové bublině a po jejím prasknutí šly výsledky dolů, takže nyní se firma vrací na tato vysoká čísla poprvé bez přispění těžební mánie.

 

Zpátky na třech miliardách

Tržby dosáhly 3,014 miliardy dolarů, což je o 17 % víc než v druhém kvartálu (toto je ale dáno i sezónností). Ale pořád o 5 % méně, než loni v (ještě kryptoměnnovém) roce 2018, kdy utržila 3,181 miliardy $. Zároveň si Nvidia udržela vysokou hrubou marži (63,6 %) a vysoký čistý zisk – 899 milionů dolarů, neboli 1,45 $ na akcii. K tomu ovšem zase přispěla i nízká daň, kterou Nvidia platí skrze optimalizace. Hrubý zisk měla 927 milionů a daňová sazba byla dle firmy efektivně 6,3 %. Mimochodem, prognóza byla jen 2,9 miliardy (plus minus), takže Nvidia plán jako většinou předstihla.

Financni vysledky Nvidie za Q3 FY2020
Finanční výsledky Nvidie za Q3 FY2020

Podle podrobnějšího rozpisu, který Nvidia (na rozdíl od AMD, kde to dost chybí) uvádí, připadá z tržeb 2,565 miliardy dolarů na samostatná GPU. To je meziroční snížení o 8 %, ale proti Q2 velký sezónní nárůst o 22 %. A 449 milionů pak dolarů zajistily čipy Tegra, což je celkově docela dost a meziročně jde o nárůst o 10 %. Nicméně v minulém kvartálu to bylo ještě o trochu vyšších 475 milionů $.

Nvidia ještě udává alternativní rozlišení podle toho, kam produkty směřují, které je také zajímavé. V oblasti čipů pro různá herní řešení (grafiky, ale měly by v tom být i Tegry pro Nintendo Switch) byla v třetím čtvrtletí tržba 1,659 miliardy dolarů, což je nárůst o 26 % proti předchozímu kvartálu, nicméně meziročně je to zhoršení o 6 % (ve srovnání s oním kryptoměnovým rokem). Profesionální grafiky Quadro a související zboží utržilo 324 milionů, což je nárůst o 11 % mezičtvrtletně a o 6 % meziročně – toto je jediný segment, který byl lepší, než v roce 2018, mimochodem.

Financni vysledky Nvidie za Q3 FY2020 segmenty
Finanční výsledky Nvidie za Q3 FY2020, tržby pro jednotlivé segmenty

V serverech/datacentrech měla Nvidia za GPU Tesla a své vlastní servery DGX hodně vysokou tržbu 726 milionů dolarů (což je patrně víc než dvojnásobek tržeb, které má z datacenter AMD). Je to sice o 8 % méně než loni, ale 11% nárůst proti předchozímu kvartálu. Prodeje v divizi OEM se také zvedly (o 29 %) na 143 milionů dolarů (meziročně o 3% horší, zde je to také dáno tržbami z kryptoměn loni). Jediný segment, kde Nvidia zaznamenala meziroční pokles (o 6 %) i pokles proti předchozímu kvartálu (o 22 %), jsou automobily, kde tržby klesly z 209 milionů na 162 milionů dolarů. Podle Nvidie toto odráží, že v Q2 obdržela větší jednorázovou platbu, což srovnání ovlivnilo.

Financni vysledky Nvidie za Q3 FY2020 trend
Trend tržeb v jednotlivých segmentech za posledních 24 měsíců

Poslední kvartál bude ještě lepší

Součástí výsledků byl opět i výhled na poslední kvartál. Nvidia stanovila prognózu na 2,95 miliardy dolarů (plus minus 2 %), což je o 50 milionů $ více než na skončené čtvrtletí. Pokud bychom měli neoficiálně hádat, možná by tedy tržba mohla vylézt až někam k 3,06 až 3,1 miliardy dolarů, protože odhad je asi opět podhodnocený. Podle Nvidie v Q4 narostou tržby v datacentrech, ale sezónně klesnou GPU pro noteboky a čipy pro konzoli Switch. Hrubá marže má být asi 63,6 – 64,6 %.

S těmito tržbami by měl celý rok skončit tržbami okolo 10,9 miliardy dolarů. To bude méně než kolik Nvidia nashromáždila v roce 2018 (11,716 miliardy $), ale jak už bylo řečeno, nelze to příliš srovnávat kvůli řádění kryptotěžařů, po nichž začátkem letoška ještě zůstávala spoušť v podobě neprodaných skladových zásob GPU. Finanční výsledky za Q4 a celý účetní rok 2020, jenž skončí lednem, budou vydány v únoru.

Galerie: ReShade, NULL a další novinky v ovladači Nvidia GeForce Game Ready 441.08 WHQL

Nvidia hlásí finanční výsledky za Q3 FY2020. Opět má tržby přesahující 3 miliardy $
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů

23 KOMENTÁŘE

 1. Nvidia je solidní firma, ale naprosto nechápu tu extrémně vysokou cenu jejich akcií. Vypadá to, že investoři čekají nějaký výrazný nárůst tržeb, pravděpodobně odvozený od růstu v posledních letech. Jenže konkurence nespí. A v grafikách nemá nVidia moc kam růst. Naopak, je předpoklad, že jí AMD uzme nějaká ta procenta podílu a o totéž se příští roky pokusí i Intel.
  Její herní konzole asi taky nějak výrazně neporostou, v automobilovém průmyslu měla dobře našlápnuto, ale poslední dobou ztrácí (-6 % meziročně proti +20 % meziročně u Mobileye).
  Pokud někoho napadá, v jaké oblasti by měla tahle firma nějak výrazně růst, byl bych rád, kdyby se se svým nápadem podělil.

   • Otázkou je, zda na akceleraci AI nejsou GPU zbytečně složitým a nákladným řešením. Na rozběh to asi určitě bylo nejvýkonější dostupné řešení, ale očekával bych časem přesunutý zájem ke specializovaným řešením s výhodnějším poměrem cena/výkon.

    • To bych čekal taky ale zatím je to zdá se neohrozilo a koneckonců takové čistě specializované řešení můžou vyrábět taky, takže odsunutí GPU stranou ve prospěch ASIC akcelerátorů nemusí být pro Nvidii špatná zpráva.

   • Že se čeká na 7 nm je hezká věc, ale jak to ovlivní tržby a zisk?
    Cena je extrémní z hlediska poměru k zisku nebo i obratu. Představte si, že nVidia očekává letos roční tržby cca 11 miliard, ale její tržní cena je 127 miliard dolarů
    AMD sice hezky povyrostlo, ale u toho je naprosto zřejmé, že má kam růst. Může získávat výrazně vyšší podíl jak v procesorech, tak v grafikách. Pravděpodobně půjdou výrazně nahoru i tržby v čipech pro konzole. A tato očekávání ženou cenu nahoru. Tam to chápu. U nVidie to nechápu, proto se ptám.

    • jak to ovlivní tržby a zisk? Stačí si počkat … a s tím AMD? no, pokud má AMD kam růst, pak má nVidie kam padat … ono je víc věcí, které nechápeš … nic ve zlém, ale je to jednoduchá matematika …
     AMD bylo na tom dva x podobně, ale to bylo v časech, kdy měli na trhu minimálně polovinu v cpu i gpu …

     • A nepochopil jste jen to, co jsem napsal, naprosto opačně?
      Cena akcie většinou odráží budoucí očekávání, ne současný stav. Kdyby byla nVidia stabilní firma, které se prakticky nemění zisk ani tržby, byla by cena jejích akcií na cca třetině současné hodnoty. Tedy skutečnost, že je cena trojnásobná, indikuje, že investoři věří, že tržby a zisk půjdou výrazně nahoru. A zatímco AMD může získat 4x víc na trhu procesorů, než má dneska, může získat i 2x víc na trhu grafik, než má dneska, nVidia na trhu grafik získat dvojnásobek nemůže, ani kdyby se rozkrájela. Teoreticky by mohla vyšachovat AMD z konzolí budoucích generací, ale ty jsou tak blízko uvedení, že je to silně nepravděpodobné. Mohla by taky uvést sama nějakou tu „dospěláckou“ konzoli, která by šla natvrdo proti Playstation 5 či Xbox Scarlett a prosadit se s ní. Ale to jsou už extrémní spekulace. Právě proto jsem se ptal, kde (v jaké oblasti) by měla navyšovat ty tržby a zisky.
      Vaši poslední větu nechápu. Nedává mi smysl, ani mě nenapadá, v čem jste udělal překlep, aby mi smysl dávala.

      • ach jo, škoda slov … co je podle tebe výrazné zvýšení zisků? Podle mě je AMD na trhu grafik kaput, pokud nvidia vydá 7nm čipy, způsobí to podobný efekt, jako poslední Ryzen s tím rozdílem, že nvidia má 80% trhu dedikovaných grafik, ne 8, ne 15 … takže i 10% zisků nahoru bude ve srovnání s třeba 50% AMD řádově vyšší … jo jo, AMD může, kdo tomu věří?
       a tahle věta „Kdyby byla nVidia stabilní firma, které se prakticky nemění zisk ani tržby, byla by cena jejích akcií na cca třetině současné hodnoty“ .. kde jsi sebral tu třetinu? Nějaký tvůj odborný pohled?

      • gogo1963:
       Vy těm akciím pořád nechcete rozumět.
       Když jsou (podle mě) akcie několikanásobně nadhodnoceny (vzhledem k dnešním ziskům), tak za výrazné zvýšení zisků považuju logicky také několikanásobné zvýšení zisků.
       Kdyby nVidia překonala své odhady a letošní zisk by byl na úrovni loňského, znamenalo by to 6,63 dolarů zisku na akcii v ceně 210 dolarů. Tedy čistý zisk vztažený k tržní ceně je cca 3,16 %. Pro srovnání, Intel má tuto hodnotu na 7,93 %.
       Ale OK, může vám připadat, že vztahovat to k ziskům, je zkreslené a hlavně do toho srovnání se špatně zapojuje AMD. Tak to vztáhněme k tržbám. Nvidia ročně utrží 8,6 % ze své tržní ceny. Intel utrží 27,9 % a AMD 14,4 % (a to je hodnota po posledním prudkém růstu ceny, ještě nedávno to bylo přes 20 %).
       Z tohoto pohledu vidíte, že investoři věří výrazně více nVidii, než AMD a Intelu. A jediné, co to může ospravedlnit, je výrazný růst tržeb a tím i zisků nVidie. A ne, 10 %, o kterých mluvíte, se za výrazný růst považovat nedá.
       Ta třetina je odhad, ale klidně si místo toho představte polovinu. Výsledek je naprosto stejný. Investoři očekávají prudký růst. A já jenom nevím, kde ho vidí. A tím vůbec netvrdím, že to není reálné. Jen to nevidím, a budu rád, když mi někdo otevře oči.

      • RH: Řekl bych, že jste to podal dostatečně srozumitelně. Nvidia je i dle mého hodně nadhodnocená. Na poli grafik, jak konzumentských, tak profi, opravdu nemůže už moc získat, spíš ztratit. V oblasti konzolí může maximálně nabídnout nějakou inovaci stávajícího (Shield+služby); kdyby chystala nějakou velkou konzoli, šla by už nějaká šuškanda. V automotive to vypadá spíše na držení pozic, pokud nemá v rukávu nějakou připravovanou spolupráci s významným hráčem a to by muselo jít vzhledem k podílu tohoto segmentu na jejich byznysu o pořádnou ránu. Datacentra a AI? To je otázka… o podobě budoucího Ampere a Hopper a jejich finálního určení i provedení pro compute nasazení zatím prosakují spíš jen zvěsti. Mluví se o větší modularitě, což osobně považuji pro potřeby AI za dobrou cestu.
       Ve výsledku to bude o té víře, která může být podpořena tím, že Nvidia je dlouhodobě stabilní, bez velkých výkyvů jako konkurence a vždy zatím dokázala v tom, co ji nejvíce živí, rychle a pružně reagovat.

      • sám jsi to napsal, jsi obětí vlastních pseudoteorií … investoři víc věří nVidii, jako AMD a Intelu a proč? No, je to jasné, ale už se to bojím rozepisovat, abys tady ze mě neudělal idiota … poněkolikáte, někdy možná právem … tvoje, nebo ty obecné teorie evidentně neplatí vždy a na vše …

       AMD na poli grafik nemá šanci, jsem tedy zvědavý, s čím přijde Intel, ale podle mého názoru má nVidia víc es v rukávu, jen je zatím neukazuje, protože nemá důvod …

      • RH: však před rokem se akcie NV zhroutily během několika měsíců z $300 na $125. Současný růst je jen korekce hnaná spekulanty jako jsem já, kteří trejdují tu zvýšenou volatilitu. Pochybuju, že se cena vyškrabe přes $230. Půjdou zase dolů. Cena byla přestřelená a automotive zatím nenaplňuje očekávání.

      • Jo, to jsem zapomněl, u Nvidie asi hodně lidí doufá, že půjde nahoru s AI autama (tj. ne že bude dělat jenom ten infotainment nebo prototypy, ale že z toho bude třeba miliardovej byznys v sériových autech). Momentálěn ale prý do té položky automotive zahrnují i třeba servery prodávané automobilkám na trénování sítí.

  • Nvidia prý spolu s Intelem pečou další „velkou“ konzoli. Má být postavena na jádrech Muddy Lake a grafickém jádru Nvidia Hipper; jako exkluzivní titul mají přislíbený Half Life 3. Nebo do roka pevninská Čína obsadí Taiwan a Nvidia přejde pod Yeston s garancí jistých státních zakázek.