Tržní podíly výrobců procesorů: Vyhrává Intel s Raptor Lake a big.LITTLE, nebo AMD a Zen 4?

23
Odhalený křemík procesoru
-
Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain

Trh s PC procesory je nyní v nejkatastrofálnějším stavu za posledních 30 let. Hodně z vás asi zajímá, jestli je to větší prohra pro Intel, nebo pro AMD a která značka v krizi posiluje.

Uběhla už nějaká doba od konce roku 2022, analytici-statistici už dokončili své rozbory, a konečně se tak dozvíme, jak turbulentní druhá polovina roku dopadla pro Intel a AMD coby hlavní dodavatele a konkurenty na trhu procesorů pro PC. Obě firmy hlásily velké zhoršení prodejů a finančních výsledků, takže bylo s napětím očekáváno, koho tato krize více zasáhne a oslabí. Poslední dobou se tržní podíly vyvíjely nepříznivě pro AMD, ale teď se zdá, že to nemusí být trend.

Statistiku tržních podílů výrobců procesorů pro PC (zejména tedy AMD a Intelu) dává dohromady pravidelně analytická firma Mercury Research, jejíž čísla zveřejnil web Tom’s Hardware. Jak Mercury Research zdůrazňuje, čísla jsou výsledkem mimořádného období. Podle jejích dat ve čtvrtém kvartálu roku 2022, za který jsou poslední data, došlo k největšímu meziročnímu, ale i mezikvartálnímu poklesu prodeje procesorů architektury x86 zaznamenanému za posledních třicet let. Jde pravděpodobně i o nejhorší propad vůbec v historii osobních počítačů.

Q4 2022: AMD se vrátilo v desktopech

V této situaci se poněkud lépe dařilo AMD, kterému koncové prodeje zákazníkům evidentně klesly o něco méně, a tak se mu o něco zlepšil i tržní podíl proti předchozímu kvartálu. V oblasti desktopových procesorů měl Intel v Q3 2022 podíl 86,1 % a AMD 13,9 %. Ve čtvrtém kvartále ale Intel ztratil na 81,4 % proti 18,6% podílu pro AMD. V této oblasti trhu je to pohyb ve prospěch AMD také meziročně – v Q4 2021 byly podíly 83,8 % versus 16,2 %.

Podíl AMD je ale stále pod jeho novodobým maximem, které nastalo v Q3 2020 (podíl 20,1 %). Od projevení čipové krize, kdy firmě zřejmě scházely výrobní kapacity, se podíl AMD držel na nižších hodnotách a na tuto výši se už nedostal. Tedy s výjimkou druhého kvartálu roku 2022, kdy vyskočil náhle na 20,6 %. Jenže to už se asi hlásila krize a šlo o krátký výkyv daný tím, že firmu Intel zasáhly propady prodejů a redukce skladových zásob odběratelů (které teď dodávky obou firem na trh ovlivňují nejvíc) o něco dřív, než je pocítilo AMD.

AMD Ryzen 5 7600
Desktopový procesor AMD Ryzen 5 7600 (zdroj: Ľubomír Samák)

Mercury Research ve statistice uvádí také firmu VIA, respektive procesory Zhaoxin, které ale ve všech těchto obdobích podle analytiků nevylezly nad podíl „0,0 %“ (po zaokrouhlení).

V noteboocích je Intel meziročně na vzestupu

Mezikvartálně AMD posílilo také v noteboocích, ale jeho podíl je pořád nižší než před rokem, takže jde jen o částečné zlepšení a Intel je asi spokojený. Zatímco v Q3 2022 měl Intel 84,3 % trhu a AMD 15,7 %, ve čtvrtém kvartálu se to změnilo na 83,6 % proti 16,4 %. Ovšem ještě před rokem v Q4 2021 mělo AMD více než pětinu trhu (21,6 %) a Intel jen 78,4 %. V noteboocích Mercury Research Zhaoxiny vůbec neregistruje.

Historicky nejvyšší tržní podíl v noteboocích měl menší z obou výrobců v první polovině roku 2022 – v Q1 2022 se dostal na 22,5 % a v Q2 2022 dokonce na 24,8 %. Tam už ale asi platilo to, co pro desktop – šlo jen o krátký výkyv kvůli tomu, že Intel pocítil dříve přicházející krizi. Ve třetím kvartálu pak přišly u AMD razantní poklesy (sešup na zmíněných 15,7 %), které to zase vykompenzovaly.

Epyc má 17,6 % serverů

Kde Intel spokojený nebude, jsou servery. V těch AMD (velmi) lehce posílilo proti předchozímu kvartálu a opět zvýšilo svůj podíl na zatím nejvyšší číslo od uvedení Epyců na trh – drží už 17,6 % (proti 82,4 % pro Intel Xeon), zatímco v Q3 to bylo 17,5 %. Před rokem v Q4 2022 bylo přitom rozdělení ještě 89,3 % pro Intel a 10,7 % pro AMD.

Mercury Research do serverového trhu počítá i 8S a 4S systémy a síťovou infrastrukturu, zatímco AMD konkuruje hlavně nebo téměř jen v sektoru 1S a 2S serverů tradičního typu. Proto k datům Mercury Research obvykle dodává, že pokud by se počítaly jen tyto oblasti samostatně, byl by jeho podíl ještě o něco vyšší (ovšem v těch dalších nepočítaných oblastech by pak zase byl o to vyšší podíl Intelu).

Ilustrace procesoru Epyc 9004 bez kovového rozvaděče tepla 1600
Ilustrace procesoru Epyc 9004 bez kovového rozvaděče tepla (zdroj: AMD)

I s konzolemi je podíl AMD nad 30 %

Mercury Research ještě zvlášť uvádí statistiku „celkového trhu x86 procesorů“, kde došlo logicky také ke zlepšení pro AMD. To nyní podle analytiků má 31,3 % tohoto trhu proti 68,7 % pro Intel a 0,0 % pro VIA a Zhaoxin. O kvartál dříve to ještě bylo 28,5 % : 71,5 % a před rokem 25,6 % : 74,4 %. Tento podíl přes 30 % by měl být historicky zatím nejvyšší.

Pokud by se dělal průměr po jednotlivých letech, vycházel pro AMD v roce 2021 podíl 23,3 % a pro Intel 76,7 % a v roce 2022 to bylo 29,6 % a 70,4 %. Pro VIA/Zhaoxin je opět všude 0,0 %.

Pokud se ptáte, jak je možné, že toto „celkové skóre“ je vyšší než podíl na kterémkoli ze tří předtím popisovaných trhů, mělo by to být proto, že zde jsou v něm započítané ještě herní konzole, které v případě Sony PlayStation a Microsoft Xbox mají x86 procesor, ale žádná z předchozích statistik je nezahrnovala. Konzole jsou prakticky 100% pro AMD, protože v nich Intel své „želízko v ohni“ nemá. A jejich zařazení do celkového průměru proto značně zvedne skóre AMD. Pro oblast PC to není úplně relevantní.

Zatím těžko říct, zda AMD nynější zisky udrží a případně ještě posílí, aby se mohlo vrátit na předchozí maxima, nebo je ještě překonat. Může totiž zase jít jen o krátkodobý výkyv jako v Q2 2022. Situace je asi momentálně rozkolísaná. Prodeje firem teď neurčuje jen přirozená poptávka koncových zákazníků, ale zejména to, jak moc zrovna obchodníci, distributoři a výrobci počítačů likvidují předchozí skladové zásoby. To může asi někde převážit a zamaskovat skutečné dlouhodobé trendy.

Zdroj: Tom’s Hardware

Tržní podíly výrobců procesorů: Vyhrává Intel s Raptor Lake a big.LITTLE, nebo AMD a Zen 4?
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.89%) 9 hlasů

23 KOMENTÁŘE

 1. Chválím autora, že na rozdíl od řady jiných, vysvětlil, jak je možné, že má AMD podíl na celkových prodejích přes 30%, i když v jednotlivých uváděných segmentech má pod 20%. Z porovnání podílu se započtením a bez započtení konzolí je vidět, že konzole jsou velmi významný segment a dělají zhruba třetinu celkových prodejů AMD procesorů. Škoda, že statistiky prodejů grafik segment konzolí obvykle ignorují. Zahrnutí konzolí by totiž dávalo mnohem přesnější obraz o zastoupení grafik na trhu.

  Jinak, pokud jsou pravdivé zprávy o tom, že Intel ve snaze udržet v Q4 prodeje a zabránit růstu AMD donutil své OEM partnery odebrat do zásob hromady CPU, tak se dá čekat, že v dalších kvartálech půjdou prodeje CPU ještě dolů. Bohužel to ale asi oddálí uvedení a omezí i výběr notebooků s novými mi AMD 7000 procesory. Ale zase by to AMD mohlo donutit k rychlejšímu uvedení 6000G a 7000G verzí pro AM5 paltformu.

 2. Ja jsem zvedavy, jak pohnou statistikama (retailu) uvedeni X3D modelu a hlavne levnejsi AM5 desky. Zatim to vypada, ze sazka Intelu na podporu starsi DDR4 celekem vysla.
  Jinak podle tech zakulisnich zprav (p. Holecek a spol prosim necist) tak Intel pocital s tim, ze AL bude mit podstatne jeste vetsi uspech, nez relativne mel. Takze to je i pravdepodobne prakticky duvod, proc nizsi rady RTL jsou jen preznacene AL, kterych ma Intel nadbytek a potrebuje se jich zbavit.

  • “ Intel pocital s tim, ze AL bude mit podstatne jeste vetsi uspech, nez relativne mel. Takze to je i pravdepodobne prakticky duvod, proc nizsi rady RTL jsou jen preznacene AL, kterych ma Intel nadbytek a potrebuje se jich zbavit.“

   To rozhodnutí pravděpodobně padlo mnohem dřív, než Intel viděl prodeje.

   Jinak to dává smysl bez jakýchkoliv takových důvodů (podle mě). Raptor Cove má větší plochu na jádro, ale jinak ten výkon (až na frekvence, což dělá proces), ale zejména podporované funkce nejsou velký rozdíl. Takže absolutně dává smysl udělat po novu jenom ten největší čip a pro zbytek použít křemík z předchozí generace. Nebo někomu přijde, že do té 13. generace ty procesory s čipem C-0 a H-0 nezapadají? Nižší modely jsou logicky pomalejší, to ničemu nevadí, ale podporují všechno, co ty vyšší s čipem B-0 (skutečné Raptor Lake).

   • „Takže absolutně dává smysl udělat po novu jenom ten největší čip a pro zbytek použít křemík z předchozí generace.“
    .. akorat, podle tech uniku, co ma k dispozici MLID, tak existuje RTL kremik i pro i5 radu. Nedoslo, ale k jeho pouziti, coz rovnez dava smysl, pokud mam tunu chipu, ktere se mi vali na skladech.
    Ono jedna vec apriori nevylucuje druhou a kazda dava smysl sama o sobe.

 3. Ten stav x86 trhu najkatastrofickejší za posledných 30-rokov sa zrejme bude ešte prehlbovať.

  Jane, ale nedozvedeli sme sa aký je teda podiel Raptor Lake s big.LITTLE, vs AMD so Zen 4 z nadpisu článku?

  Čo sa týka Číňanov so Zhaoxinom tak pochybujem, že reportujú Mercury Reasearch. Ostatne predávajú najviac x86 procesorov od svojho vzniku pričom ani VIA toľko nepredávala a práve z naviac padajúcim trhom by sa to samozrejme prejavilo. Možno to je aj zámer jednoducho neprovokovať…

 4. AMD si zisky neudrží, protože klesá celkový objem a i nadále klesat bude. Tudíž jediná možnost pro AMD, jak si udržet zisky, je, brát Intelu podíl na trhu a vydělávat na jeho úkor. A vidíme, že se to AMD úplně nedaří.
  Čím to je, netuším, asi nějaké dlouhodobé smlouvy s OEM, protože když vezmu o kolik jsou procesory od AMD lepší, tak nechápu, že Intel vůbec něco prodá, natož že je furt o tolik jinde s podílem na trhu než AMD.

  • A v čem je lepší AMD před Intelem? Drtivé většině lidí stačí 11 generace Intelu, Učkové laptopové modely, ne desktopové, případně ze stejné doby podobné AMD procesory.

   Když koupím Ryzen 3 nebo i3, budou si podobné, cenou, výkonem, spotřebou. I dnešní mobily mají ve finále víc výkonu než ty desktop low end procesory, ale uživatelé ten výkon neumí plně využít, nepotřebují ho. Ano jsou tu lidé kteří potřebují více výkonu a zlomek z nich se pak honí za každým procentem výkonu navíc a ti se mohou zajímat o to co je lepší, ale ti také obvykle vědí co chtějí.

   V práci mám počítač přes 6 let, vyfakturovala se na něm práce za cca 10 milionů korun bez daně, myslíš že někoho trápí jestli ten procesor byl o pár procent dražší, nebo měl o pár procent horší výkon nebo spotřebu? Svou práci odvedl a bohatě se zaplatil.

   Řešit jestli je tohle o pár procent lepší nebo horší, nebo levnější či dražší znamená že řeším kraviny místo toho abych dělal něco produktivního.

   • „Drtivé většině lidí stačí 11 generace Intelu…“ – To že někomu něco stačí neznamená, že v současné doě není AMD lepší….

    „ale uživatelé ten výkon neumí plně využít, nepotřebují ho“ – To, že někdo něco nepotřebuje opět neznamená neexistenci lepšího produktu….

    „V práci mám počítač přes 6 let, vyfakturovala se na něm práce za cca 10 milionů korun bez daně“ – Tuhle story jsem četl už x krát od stejného autora 😀

  • Na pozdim jsem 2 mesice cekal jestli se v prodeji neobjevi nejaky 14-15″ laptop s 6xxx s moznosti rozsireni RAM na alespon 24GB a bez pridavne grafiky. To co jsem chtel, bylo jen v profi segmentu za 70k. To same v rade 5xxx bylo za 20-30k. Nejbliz byl herni kolotoc s herni grafikou za 40k, coz jsem nechtel ale z toho jde krasne videt, ze podobny laptop by sel udelat bez grafiky za lehce pres 30k. Skoncil jsem tedy u rady 5xxx a prodejci se muzou drbat na hlave a premyslet proc se ty laptopy s novymi AMD cpu neprodavaji..

   • „.. proc se ty laptopy s novymi AMD cpu neprodavaji ..“
    Protože je nikdo nenabízí (bez diskrétní GPU)
    Proč je nenabízí —> protože je nikdo nekupuje
    Proč je lidi nekupují —> protože v nabídce nejsou
    Proč nejsou v nabídce –>

    Tohle se točí pořád dokola už od dob, co Intel dal iGPU na svůj procesor.
    Přesněji řečeno, od doby, kdy někdo v Intelu usoudil, že lepší iGPU půjde popuze na rychlejší modely, které ji ovšem v 99% případů nepoužijí, protože se párují s lepší diskrétní GPU.

    Chcete lepší CPU? –> Připlaťte si za iGPU a dGPU
    Že je nepotřebujete? –> Who cares?