Podíl Radeonů na trhu samostatných grafik v první čtvrtině roku stoupl na úkor GeForce

9

Minulý týden jsem informovali o aktuální zprávě analytické firmy Jon Peddie Research o tržních podílech výrobců počítačových GPU – tedy Intelu, Nvidie a AMD. Data za první čtvrtinu roku ukazují, že integrované grafiky Intelu představovaly prakticky přesně dvě třetiny všech GPU směřujících na trh (66,6 %) a zbytek si Nvidia s AMD rozdělily na 18,4 % (GeForce) a 14,9 % (Radeony). Toto ovšem byla data počítající také procesory s integrovaným GPU a oblast notebooků. Z pohledu hráčů a herních karet jsou ale asi nejzajímavější čísla zaměřující se čistě na oblast (desktopových) samostatných grafických karet do slotu PCI Express, kde spolu soupeří pouze Nvidia a AMD. Pro ty má JPR separátní zprávu, který vyšla nyní.

První čtvrtletí roku 2018 bylo specifické vyvrcholením těžní horečky, která vyšponovala nejen ceny, ale i prodeje desktopových grafických karet nahoru. Jak už padlo minulý týden, prodeje GPU v tomto segmentu byly vyšší o 66,4 % proti stavu v první čtvrtině roku předcházejícího. Podobné abnormální prodeje způsobené poptávkou „těžařů“ kryptoměn se realizovaly už v předchozích kvartálech, ale v Q1 2018 dostoupily vrcholu. Dohromady všichni výrobci samostatných karet prodali o 6,4 % kusů více než ve vánočním kvartále (Q4 2017). Ten je přitom normálně ze všech částí roku nejsilnější, kdežto povánoční tři měsíce bývají slabé. Pro kontext: podle JPR v Q1 2018 prodeje počítačů jako takových mezičvrtletně klesly o 24,5 %.

Radeony mírně získaly na úkor GeForce

Zdá se, že v podmínkách těžní kalamity se povedlo urvat více prodejů AMD. Zatímco v poslední čtvrtině starého roku jeho tržní podíl vycházel na 33,7 %, v prvním kvartále letoška se podle JPR firma dostala na 34,9 %. Podíl tedy narostl o 1,2 % (respektive procentního bodu), o což zákonitě přišla Nvidia. Ta měla minule podíl 66,3 % a nyní v Q1 2018 zaznamenala 65,1 %. Pro pořádek: tyto podíly udávají procenta z prodaných kusů samostatných desktopových grafik, nikoliv z tržeb. Další výrobci (S3, Matrox) už na trhu delší dobu měřitelně nefigurují.

Tržní podíly výrobců GPU v samostatných grafických kartách pro desktop, Q1 2018 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly výrobců GPU v samostatných grafických kartách pro desktop, Q1 2018 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Nvidia tedy stále výrazně vede s téměř dvoutřetinovým dílem koláče. Pro AMD (a grafiky Radeon) by však byl skoro 35% podíl nejlepší výsledek skoro za čtyři roky. Přesněji od druhé čtvrtiny roku 2014, kdy AMD dosáhlo podíl na 37,9 %. Ale tehdy zřejmě byly prodeje nafouknuté přezásobováním distribučního řetězce. Vzápětí poté totiž začal tržní podíl prudce klesat (v následujícím třetím a čtvrtém kvartálu činil už jen 28,4 a 24,0 % a eventuálně v Q2 2015 klesl až na 18 %). Nerovnováha mezi reálným prodejem a nadměrným tlačením zásob do distribuční sítě musely být ale vyrovnána a několik následujících kvartálů bylo pak velmi hubených, než se přebytečné zásoby Radeonů rozplynuly.

Trend prodeje samostatných grafických karet pro desktop (šedá linie, AIB). Díky těžbě kryptoměn si vedou výrazně lépe než prodeje počítačů jako takových (Zdroj: Jon Peddie Research)
Trend prodeje samostatných grafických karet pro desktop (šedá linie, AIB). Díky těžbě kryptoměn si vedou výrazně lépe než prodeje počítačů jako takových (Zdroj: Jon Peddie Research)

Opadnutí těžby může poměry změnit

AMD teď musí doufat, že se podobná přezásobenost nevytvořila vlivem kryptobubliny i nyní a že mu v druhé polovině roku v prodejích GPU nenaskočí zase takový drastický jojo efekt, jak byl pád podílu o deset procentních bodů mezi Q2 a Q3 2014. Na druhou stranu informace z posledních finančních výsledků Nvidie naznačují, že také u karet GeForce bylo značné procento prodejů vytvořeno kryptotěžebním boomem. Tato poptávka ale prý počínaje dubnem z velké části opadla, takže pokud jeden z obou výrobců měl v kryptotrhu větší procento své produkce, mohl by nyní v druhém kvartálu ztratit tržní podíl. S výsledkem ale může zahýbat i obnovující se poptávka hráčů. Ceny karet GeForce klesají rychleji a mohly by tedy uchvátit větší prodeje, což by zase přihrálo podíl směrem k Nvidii. Jak se dynamika trhu vyvine teď, zatím tedy moc jasné není; výsledky za Q2 2018 dodá JPR zřejmě až koncem srpna.

Podíl Radeonů na trhu samostatných grafik v první čtvrtině roku stoupl na úkor GeForce
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.64%) 11 hlasů

9 KOMENTÁŘE

  1. No, pomer 2:1 v prospech nVidie síce pre AMD stále nie je ideálny ale tak oproti tým katastrofám typu 3:1 či 4:1 je to už celkom slušné + i keď nesporne AMD ťahali minery tak po opadnutý ich „vášne“ koli ASIC minerom sa iste nejeden gamer trasie na RX570-580 za slušnú cenu a nie 400€ 😀

    Uvidíme za 3 mesaice, GTX1180/70 s tými pomermi isto nepohnú ale tak zase pri ich nástupe môžu isť do výpredaja 1070/Ti/80 či aj 1080Ti a to už by mohlo byť merateľné a mohlo by malé jednotky percent prikloniť zase na stranu nVidie…