Tržní podíly x86 procesorů v Q3 2022: AMD masivně propadlo, úspěch proti Intelu jen v serverech

67
Procesor Intel Rocket Lake pro desktop ilustrace 1600
Procesor Intel Rocket Lake
-
Zdroj: Intel

Nejen v tržbách za procesory Ryzen mělo AMD za třetí kvartál obří propad. Ztratilo i učiněné hromady tržního podílu.

Po třech měsících tu opět máme aktualizaci statistik o tržních podílech mezi výrobci procesorů x86 – v praxi hlavně o rozdělení sil mezi AMD a Intelem, protože ač se čínský Zhaoxin stále snaží (nedávno oznámil nové procesory pro notebooky a servery), do globálního prodeje se moc neprosazuje a čísla, ke kterým se dostáváme, jsou zaměřená jen na souboj AMD versus Intel. Tato data vypracovává analytická firma Mercury Research a za již skončené třetí čtvrtletí (červenec až září 2022) jsou k dispozici nyní.

Data od Mercury Research tentokrát publikovali analytici Goldman Sachs, takže se k nám dostávají poněkud oklikou, to hlavní ale máme. Čísla ukazují nečekaně velký propad pro AMD a tím pádem posílení pro Intel. I když – v kontextu toho, jak moc se AMD propadly tržby proti očekávání (a prakticky všechno se to stalo v segmentu PC procesorů Ryzen pro desktop a notebooky), to možná nečekané být nemělo.

Tip: Výsledky AMD za Q3 2022: průšvih v Ryzenech, ale v serverech už má skoro 40 % tržeb Intelu

Desktopy a notebooky: Intel na koni, AMD v depresi

V desktopu podle Mercury Research během Q3 2022 urvalo AMD jen pouhých 13,9 % tržního podílu. To by znamenalo, že dejme tomu 86,0–86,1 % by měl mít Intel. (Podle toho, zda Zhaoxiny vycházejí na 0,0, nebo na 0,1 %; je teoreticky možné, že už od posledních výsledků, kdy pro ně bylo uvedeno právě 0,1 %, už stouply, ale víc jak procento asi zdaleka není reálné.)

Toto je pro AMD hodně špatná zpráva, protože o tři měsíce zpátky v Q2 2022 mělo v desktopovém segmentu podíl 20,6 % (a Intel tedy jen 79,4 %). Je to tedy mezikvartální propad skoro o šest procentních bodů a relativně skoro o třetinu (o 32,5 %). Před rokem v Q3 2021 mělo AMD podíl jen 17,1 %, takže v tomto srovnání je to o něco méně špatné. Ale je třeba pamatovat, že tehdy to byl také mimořádně nízký výsledek daný tím, že výrobní kapacity AMD byly v době čipové krize omezené a firma ztrácela prodeje ve prospěch Intelu, protože nestíhala uspokojovat zájemce.

amd ryzen 9 5950x 03
AMD Ryzen 9 5950X (foto: Ľubomír Samák)

V noteboocích to vychází ještě hůř pro AMD. Tržní podíl v Q3 2022 údajně měla tato firma jen 15,7 % (tudíž 84,3 % pro Intel). Přitom po Q2 jsme tu mohli psát, že Ryzeny dosáhly v noteboocích téměř čtvrtinového podílu (24,8 %, čili 75,2 % pro Intel). Proti tomu jde o masivní propad, kdy se podíl AMD snížil o víc jak devět procentních bodů (relativně o 36,7 %). Pro srovnání – před rokem v Q3 2021 mělo AMD 22,0 % a Intelu 78,0 %.

Propad tržního podílu může být zesílen tím, jak odběratelé redukují skladové zásoby

Je možné, že tento masivní propad v prodejích je dočasný výkyv (ale nemusí nutně trvat jen po dobu jednoho kvartálu). AMD totiž uvádělo, že coby důvod onoho 40% propadu tržeb za procesory Ryzen vidí vedle ochlazení ekonomické situace a tím strukturálního snížení poptávky po počítačích ještě jeden faktor. Tato situace výrobce hardwaru a počítačů překvapila. A protože do ní vlétli ze situace rozehřátého trhu po koronavirovém boomu poptávky, najednou měli příliš velké zásoby vyrobených počítačů i komponent na skladech. Nyní musí být tyto zásoby odbourávány, aby se snížily na úroveň adekvátní oslabené ekonomice a trhu.

AMD Ryzen 6000 Rembrandt pouzdro BGA upoutavka
AMD Ryzen 6000 „Rembrandt“ pro notebooky (zdroj: AMD)

Skladové zásoby fungují jako „buffer“, do kterého na jedné straně přichází nově objednaný hardware a na straně druhé z něj mizí to, co se vám zrovna daří prodávat. Protože odtok prodávaných počítačů se zhoršil a současně je buffer mnohem plnější, než je třeba, je pro redukci skladových zásob nutné udělat to, že do zásoby nakupujete výrazně méně hardwaru, než kolik ho na druhém konci prodáváte dál. To znamená, že během redukce skladových zásob by měl tržní podíl AMD coby dodavatele, od něhož směřuje hardware na ony sklady, být ještě nižší, než jaký je tržní podíl jeho procesorů v koncových prodejích počítačů (za předpokladu, že konkurence je tímto postižená relativně méně…). Až se podaří přebytečnou úroveň zásob odbourat, mohly by prodeje přímo u AMD o něco stoupnout a srovnat se s tím, kolik se prodává počítačů s jeho procesorem na koncovém trhu.

Intel tuto redukci skladových zásob v odběratelském a distribučním řetězci byl nucen absolvovat také, ale v jeho případě byla oznámená již o čtvrtletí dříve (výsledky Intelu se propadly již v Q2 2022, zatímco AMD až v Q3 2022). Je možné, že nárůsty podílu procesorů AMD hlášené v druhém kvartálu byly ve skutečnosti z nějaké části také dané tím, že zákazníci Intelu už v té době redukovali zásoby jeho procesorů. Je teoreticky možné, že se prodeje Intelu už po kvartálu odbourávání mohly v Q3 trošku vzpamatovat a tím přispět k velkému rozdílu v tom, jaké podíly mělo AMD v Q2 a jak nízké nyní v Q3.

Ať už jsou skutečné fundamenty za těmito čísly takové, nebo makové, bude teď dost napínavé sledovat, zda se AMD povede tržní podíly zkonsolidovat a vrátit se k lepším číslům, případně jak to bude dlouho trvat. Pokud by se to nepodařilo, ztratila by firma značnou část pozic, které budovala několik let od vydání procesorů Ryzen první generace v roce 2017.

Tip: Tržní podíly procesorů AMD vůči Intelu v Q4 2017

Na druhou stranu servery…

V jedné oblasti ale naopak AMD „jede“ a přebírá dál byznys Intelu. Servery (respektive serverové procesory Epyc) výrazně zvýšily svůj tržní podíl, AMD se v Q3 údajně dostalo už na 17,5 %, což by bylo skoro historické. Od vydání Epycu, kdy AMD budovalo svou pozici v serverech téměř od nuly, je to rekord. Na Intel tak v x86 procesorech pro servery zbývá 82,5 %. Ve statistice nejsou ovšem zahrnuté procesory ARM ani IBM Power nebo jiné výrazně minoritní alternativy.

AMD Epyc 7003 Milan ilustrace 1600
AMD Epyc 7003 Milan (zdroj: AMD)

V tomto případě si AMD může gratulovat k pokračujícímu růstu podílu. V Q2 se pro AMD ještě uvádělo jen 13,9 % (86,1 % pro Intel). A před rokem v Q2 2021 to dokonce bylo jen 10,2 % vůči 89,8 %.

Mercury Research uvádí pro zajímavost ještě „celkový podíl v x86 procesorech“. Ten je 28,5 %, zatímco v Q2 byl podíl dokonce 31,4 %. Před rokem v Q3 2021 se pro AMD uvádělo 24,6 % v tomto počítání.

Nenechte se ovšem mýlit těmito výrazně lepšími (pro AMD) procenty. V tomto počítání jsou zahrnuté kromě PC a serverů také „IoT“ neboli ve starším názvosloví „embedded“ produkty. A podle všeho také zejména herní konzole s procesory x86 (Xboxy, PlayStation, Valve Steam Deck a podobné). Právě herní konzole jsou důvod, proč v tomto počítání AMD vychází výrazně lépe než ve všech třech zatím uvedených disciplínách. V herních konzolích s procesorem x86 má totiž 100 %, což táhne průměr nahoru. A navíc se zdá, že jejich prodeje neklesly, na rozdíl od prodejů PC. Nebo aspoň zatím…

Zdroje: Investing.com, via: ComputerBase

Tržní podíly x86 procesorů v Q3 2022: AMD masivně propadlo, úspěch proti Intelu jen v serverech
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70%) 16 hlasů

67 KOMENTÁŘE

 1. Zmena paradigmy a jej pokračovanie v desktopovom a mobilnom sektore po zotrvačnosti všetkými tymi Rocket Lakami a pod. začína žať svoje ovocie kedy Intel s hybridnymi big.LITTLE processormi Alder Lake a najnovšie aj Raptor Lake posiela ponuku AMD v niektorých prípadoch niekoľko rokov naspäť k situácii s podielom na trhu z rokov 2018/19 !

  Presný opak vidíme v serverovom segmente kde Intel nenaskočil na zmenu paradigmy vôbec a procesory len s veľkými jadrami nedokážu konkurovať AMD ruku v ruke so niekoľkonásobným oneskorením už dávno ohlásených produktov.

  Predpokladám, že tieto nožnice desktopovom/mobilného segmentu vs serveroveho sa budú aj naďalej roztvárať.

  • Podle mě je lidem nějaké hybridní řešení (v desktopu) celkem u řiti, prostě si nakoupili procáky v roce 2020 na takové to domácí pracování a není důvod upgradovat.

   Koneckonců, Zen 2 byl velice silný zvlášť 3600 a moc lidí vlastně ani nemá k upgradu zatím důvod, když se podíváš na statistiku používaných GPU.

   Ta špatná čísla v HEDT prostě dávají smysl. U AMD je ten propad způsoben prostě tím, že lidé necítili potřebu nakupovat Zen 3, nota bene Zen 4.

   Jistě k tomu přispěly i nenažrané ceny AMD v průběhu COVIDu a měsíce po jeho skončení. To, co chtěli za 5600X byla čistá prasečina a všichni víme, proč se zpozdilo vydání 5600. Humus a ani skalní AMD by tohle opravdu neměli tolerovat, max držitelé akcií mezi nimi (kam můžeme řadit i Redmarxe řekl bych :)).

   • za mě ZEN2 byl nejlepší v 2x6core, tedy 3900X. Ta 3600 bodovala hlavně cenou. Já pořídil 3900X za osmičku když se za 8500.- prodával podstatně slabší 5600X – do druhého kompu a nelituji ikdyž se mi to i tak zdálo dost.
    V hlavním mám teď i7 13700K a pocitově ten skok proti 12700K je kupodivu znát i v systému a prohlížeči Firefox který je docela náročný na frekvenci jednoho jádra. Mile mě to překvapilo – u přechodu z 3600X-3800X-3900X to prakticky nebylo znát krom lepších čísel v benchmarcích nebo zátěžových app. Tady s Raptorem mám po dlouhé době pocit že zrychlil PC i v systému a prohlížeči netu a to se rozhodně počítá.

   • Presne, staci se podivat na srovnani cen. Kdyz vezmu treba B450 MSI Mortar co mam doma, tak b650Morta stoji 248,-E, zatimco Intelovska B660 stoji 190,-E. Rozdil 60,-E..coz je 30% navic a je to meritko, jestli vzit jednu platformu nebo druhou, pri podobne cene CPU
    Intel ma vyhodu DDR4 pro ADL+RL. Nejake zemny „pradigmatu“, na to jim kazdy z vysoka..
    Je rovnez pravda, ze cenove je AM5 CPU o level vys, nez by melo byt. CHybi tam 10C a posun 8C a 6C Zen4 smerem dolu.

    • @Choze:
     Pokiaľ za nižšiu alebo rovnakú cenu platformy dostanete v trhovej ekonomike vždy niečo naviac tj. namiesto 6C/12T a 8C/16C atď. 14C/20T a 16C/24T atď. tak ak nie ste fanATIk tak rozhodne siahnete po výkonnejšom a zároveň výhodnejšom riešení.

      • Tie E-jadrá sú práve tá pridaná hodnota, na ktorú konkurencia nemá odpoveď tj. musí vypúšťať fanATické rozprávky.

      • AMd tu odpoved davno ma, pokud by chtelo. Staci ji uvest 10C Zen4 a 8c a 6C posunout dolu. Pak si muzes s tema E prdkama vytrit opet podlahu, protoze homogenni navrh je podstatne lepsi.
       Evidentne jde ale AMD jinou cestou, nebo prozatim se to tak zda a situaci obrati vydanim X3D, proti kterym se (podle zatim vsech dostupnych odhadu) RTL nebude herne schopno vuber dorovnat.

      • Pises jako normalni E-major. Treba Win10 ma problem s Ejadry, potazmo nektere softy pod Win10 tenhle problem maji. Treba pro mne Win11 neni alternativa, kterou jsem ochoten jit a tim padem, i kdybych nebyl priznivcem homogeniho navrhu CPU, tak diky fixaci na Win10 je pto mne Intelovsky B-L no-go.
       Proste jsou ruzne duvody, ale ty ze vseho udelas „rozpravky fanatikov“, pricemz celou dou pusobis presne jako ten fanatik, ktereho vidis v druhych.

      • Evidentne 🙂

       P.S. len tak na okraj – o koľko budú asi ešte tie X3D drahšie od súčasných cenovo výhodných no-X3D modelov? Nejakú predstavu by Nám mohol načrtnúť súčasný 5800X vs 5800X3D v čase jeho uvedenia…
       Ale AMD hráči si určite radi priplatia lebo vyčkať na „zázračné zbrane“ sa určite oplatí… V podstate všetci SME len hráči 🙂 aké jednoduché….

      • Tak jinak jeste. Kdo si chce postavit co nejlevnejsi Top herni platformu, tak sahne po po 5800X3D. A to nemluvim o upgradu. Ma to stejny 13600k+DDr5) a nebo vyssi vykon (13600k+DDR4) herni vykon, CPU stoji to stejne jako 13600k, ale desku+pameti muzes poridit levneji. To neni podle tebe jedna z realit?

      • Kto si chce postaviť čokoľvek nech si postavý alebo kľudne nech si kúpi aj hernú konzolu s AMD HW. Proti gustu žiaden dišputát.
       Ak by som rozhodoval medzi 8C/16T 5800X3D vs. 14C/20T 13600KF tak jednoznačne volím 14C/20T 13600KF.
       Tam nie je očom, okrem hier je 8C/16T 5800X3D na horizonte v spätnom zrkadle voči 14C/20T 13600KF.

       P.S.
       • Intel Core i5-13600K: Perfektní herní procesor (test s DDR4)
       zdroj: https://pctuning.cz/article/intel-core-i5-13600k-perfektni-herni-procesor-test-s-ddr4

       • AMD Ryzen 7 5800X3D je nejvýkonnější CPU pro hry jen teoreticky. Koncepce s 3D V-Cache musí ještě dozrát
       zdroj: https://www.cnews.cz/amd-ryzen-7-5800x3d-je-nejvykonnejsi-cpu-pro-hry-jen-teoreticky-koncepce-s-3d-v-cache-musi-jeste-dozrat/

      • Hele Tralalaku, jestli chces diskutovat, potazmo, aby se s tebou nekdo bavil, zakladem je netahat testy Obrmajera. Na tohle ti opravdu z vysoka.
       Ty volis 13600k a 1000 jinych lidi si zvoli 5800x3d, protoze maji MT nahoneny malymi jadry k prdu pro hrani a jinde ho nevyuziji. Obe dve jsou pak dead platformy. Tak o cem chces tady diskutovat. Je to proste volba. Ja bych taky volil 13600k (za predpokaldu, ze by fungoval sprvne pod Win10), ale rozumim tem, kteri zvoli 5800x3d. A za sebe bych sel tim padem do 7700x 😛 a 13600k se stale z daleka vyhnul pro jen o neco silnejsi MT, nez 7700x.

      • že s ním vůbec ztrácícš čas, jeho je nejlepší úplně ignorovat 😛

      • @Tralalák
       „… Tie E-jadrá sú práve tá pridaná hodnota.“

       Asi tak přidaná hodnota jako „Daň z elktřiny“ nebo „Daň ze spotřebních paliv“ …. z obojího se platí DPH.

     • Na to ti muzu napsat podobne srovnani..
      V dobach Bulldozeru, byl MT bulddozeru srovnatelny s tehdejsimi 4jadry Intelu. Takze kazdy kdo si koupil Intel a ne FXkovy Bulldozer, byl tvoji logikou fanatik, protoze Fxka byla samzorejme levnejsi. Proti I3, ktera stala stejne , tak si s nima vytirala podlahu a jeste se dala o 30% bezne taktovat nahoru.
      Jinymi slovy tvuj argument muze platit pro nekoho, komu je jedno, jakou architekturu dane CPU ma. Mne to jedno neni a nekolikrat i Tobe, jsem se nejspis marne pokousel vysvetlit, proc to jedno neni. A ty napises tuhle ptakovinu..
      A existuji dalsi uhly pohledu ty ne-fanatiku prd jader..
      „Based on all this information, the Core i5-13600K is harder to recommend for those building a PC exclusively for gaming. Its performance is very similar to the Ryzen 5 7600X, but the latter is supported by a superior platform that will offer more CPU upgrade options.“
      https://www.techspot.com/review/2563-best-value-gaming-cpu/
      Mas tady doporuceni 7600x pred 13600k pro ciste herni platformu.
      Nemusis s tim samozrejme souhlasit, ale je to minimalne uplne stejne validni pohled, jako ten tvuj, ktery se snazis slepe tlacit.

      • Jasne, že v dnešnej dobe post faktockej existujú rôzne uhly pohľadu veď to vidíme denno-denne.
       A áno aj ja som si na konci za pár šupiek kúpil FX-8300, ale len na porovnanie s malými jadrami Zhaoxinu (Centauru) 🙂
       Ja nikterak neodsudzujem nikoho kto si kúpi ten ktorý produkt srdcu jemu blízky, ale popierať realitu je naozaj komické….

      • a co je ta „realita“?
       tvuj „nazor reality“ je jediny mozny? Co to jsou za kecy? Jsou objektivni duvody, proc se Intelimu B-L vyhnout. to je taky realita. Pro nekoho ma vahu, pro tebe treba ne. Zivotnost paltformy je taky realita, pro nekoho to ma vahu, pro nekoho ne. Atd.
       Neprehanis to s tim svym „jednoduchym“ pohledem uz trosku?

      • Realitu predsa odzrkadluje trh a nie pár krikľúňov (včetne mňa) v diskusiách. Takže nie.

      • Takze ono se Zen4 vubec neprodava? Ono neni Top1 momentalne v prodejich 5800X3D, ktery strci do kapsy prodeje kompletniho RTL pdole mindfactory dat? Opet, zase realita je jen jedna podle Tralalaka a ta jedina spravna?

      • Prečo by sa nepredávali? Neprekrúcajte!
       Majú predsa podľa Mercury Research v Q3/2022 krásnych 13,9 % v desktope a
       15,7 % v notebookovom segmente.

       A áno v desktope ich ťahá AM4 platforma… čo je super !

      • Jasne, ale bylo by dobry nekrouti fakta. Nemuzes srovanvat OEM s Retailem. V OEM je zasackovany dlouhodobe Intel a dlouhodobe se to ani nezmeni. OEM je i nasobne vetsi svym obratem, nez retail, proto to cislo pro retail od mindfactory, o kterem jedinem se da bavit, ze je to rozhodnuti zakaznika (alespon teoretiicky). OEM Taky reaguje se zpozdenim na situace, oproti retailu, protoze nakupy HW firmy planuji dlouhodobe.
       Jako opravdu chces chces timhle stylem rgumentovat dal?
       Ja nepopiram, ze AMD ztraci, ale AMD ztraci nejspis hlavne k vuli propadu retail prodeju (do cehoz bych zaradil i osobni nakupy notebooku). Druhotne pak z duvodu Zen4 vs RTL. jeste kvartal dozadu, po AL (coz je defacto prvni verze RTL) po Intelu nestekal ani pes.
       Mne osobne je jedine zahadou to, proc neprotlacili vic 6xxx chipu do notebooku. Mozna ze se soustredi na serverovy trh..za mne skoda, protoze tohle byly v kategorii do 35W a v kategorii integrovana grafika, lepsi reseni, nez na bazi Intelu.

      • Dôležité je si Vážiť všetkých zákazníkov.
       A naozaj mne nemusíte vysvetlovať rozdiel medzi OEM s Retailem…

       Pravidelne sa tú komentujú výsledky Mercury Research a pod. takže uvidíme ako sa pohne trh vo „Vianočných“ predajoch Q4/2022.

      • Tomu říkám krásné konstrukce. AMD je top, při konfrontaci s podílem na trhu se najednou přijde že to konkurence tahá v OEM a že má smysl se bavit jen o RETAIL.

       Co sakra má člověk při pordejnosti komponenty porovnávat než prodejnost všeho dohromady?

       A že by výrobci do OEM sestav tlačili jen Intely? Řekl bych že těch sestav s AMD je hodně podobně. Ono to bude spíše zákazníky, kteří si zvykli na to že Intel byl fajn a fungoval. I teď je fajn a funguje, cena je stejná za Intel i AMD sestavu, intel ale vždsy nabízí i low endové CPU, což bohužel AMD nedělá a drtivá většina zákazníků nepotřebuje pro svou činnost víc než 2-4 jádra.

       V laptopech je to ještě horší pro AMD, možná má lepší spotřebu v Učkovém segmentu, ale spotřeba není vše. Při běžné práci mi Intel žere 6W v průměru, AMDčko žralo 5W. Stroj s Intelem měl při stejné hmotnosti větší baterii, takže spotřebu kompenzovala baterie.

       Ale jestli AMD laptop odpovídá mým potřebám jsem musel luštit po stažení detailních specifikací kdežto u Intelu stačí jedna „nálepka“.

       Kdo chce vybírat notebook hodiny když to může mít hotovo za pár minut.

      • Tim se Jiricku Kocmane alias Kompliku nemusis vubec trapit. Myslim, ze nikdo, kdo te trosku zna, neceka, ze tuhle diskusi budes chapat 😉
       Nakonec jsi si pochvalil, jak jsi si koupil skvely Notebook s Intelem..takze se nic nemeni. Pred casem si adoroval Apple, kdyz jsi si koupil Apple, ted adorujes pro zmenu Intelovsky notebooky, kdyz jsi si neumel vybrat notebook s AMD 😀
       Ty jsi sikovnej kluk, zase napis, az si neco koupis noveho.

     • Tak podľa aktuálnej zvodky zatím fanATIcké bašty dnes stále nič, ale majú už pár článkov diplomaticky povedané nie pozitívnych správ o Intel naspamovaných aby potom mohli tu správu preblajznúť samozrejme pozitívne – tipujem titulka, že v serveroch rastú a vlastne všetko ide podľa plánu lebo uprednostňujú servery a RDNA3 samozrejme dľa želania ich fanATIckých čitateľov, ktorý páve túto pravdu v post faktickej dobe chcú a potrebujú počuť (čítať). 🤦‍♂️ 😆

      P.S. samozrejme ich verní trollovia tam kde sa o tom píše samozrejme poctivo aplikujú damage control… 🤣

 2. Nechápu, proč si někdo koupí do desktopu nebo notebooku jiný procesor než Ryzen od AMD. Ryzeny jsou ve všech parametrech lepší než konkurence od Intelu a potvrzuií to i v serverech, kde také jedou nahoru.

  Asi je možné, že ty statistiky deformuje firemní oblast. Jednoduše o nákup serveru se ve firmách obvykle stará někdo z IT, kdežto noťasy a desktopy nakupuje nějaký obchoďák, který jde jen po ceně a Intel, jak víme dokáže do firemního prostředí nabídnout hodně zajímavé slevy.

    • Ked som v lete kupoval notebook, tak hrali prim tie s Alder Lake. Tiez som predtym uvazoval iba o Ryzenoch, ale notebooky s Alder Lake mali celkovo lepsiu ponuku. Tak som skoncil zasa u Intelu. A s 12700H som dost spokojny. Ked sa bavime iba o CPU.

     • Já mám v notebooku ryzena, čistě proto že jsem chtěl mít v notebooku ryzena.. Ale i kdybych tam měl intela, tak na jeho používání to nebude mít vliv, rozdíl výkonu nepoznám a problém by stále byl jenom v mojí hlavě.

      • Ziadny problem v Ryzenoch nevidim. Proste v tej dobe z pohladu vykonu sa mi najviac pacili NTB s Alder Lake a RTX 3070 Ti. Ked som vtedy pozeral testy tak Alder Lake vychadzali vykonovo najlepsie. Bolo to sice na ukor spotreby, ktora je citelne vyssia, ale to mi zasa nevadi. Celkovo ma presvedcili vysledky, co mal aj Jarrod na jeho youtube kanaly. Tiez som povodne hladal NTB s Ryzenom a mozno by som taky aj kupil, ale vtedy este neboli dostupne 6xxx varianty.

      • Tak adopce 6xxx Zen3+ rady AMD je hrozne nizka. Jestli je to tim, ze jich AMD malo dodalo na trh a nebo necim jinym netusim. Ale tak male procento novych mobilnich CPU od vydani si u AMD nepamatuji, snad s vyimkou prnich mobilich Zenu.

      • Já zase filtruju tak ze má thunderbolt a poradny display – rozuměj vysoké ppi, jas a barevný gamut. Procesor je vedlejší.

      • Tohle u DELLu nejde (mám nařízeno kupovat jenom DELLy). Dám si filtr „AMD“ a zbyde tam akorát Vostro a ty „skoro-herní“ (nemyslím Allienware). Takže prostě Intel a smůla no 🙁

      • Nevim, k čemu použít thunderbolt, zatim jsem to nikde neviděl. Pokud to potřebuješ tak je jasné, že budeš první rozřazení dělat podle toho.

       No AMD obecně Dell moc neumí, HP a Lenovo jsou v tomhle mnohem lepší. Ostatní značky mi přijde, že mají většinou dost šizené šasi, takže na ně moc nemá smysl koukat.

     • Redmarx: tb garantuje 40Gbit data + dp alt módě 1.4 min 2x4k@60hz a power delivery. TB zase garantuje EVO certifikace. Stačí tedy filtr na EVO a vím ze stroj zvládá TB má nějaký procesor, biometriku 9+ hodin baterie.

      Pomoci TB dokuju. Jeden kabel a připojit vše. Jde to i přes USB ale pak musíš lustit co to umi ve specifikacích. A ani USB4 nemusí umět data 40Gbit. Když pripojis nvme disk tak pochopíš proč je ta rychlost dobra.

 3. Vůbec se nedivím…
  AMD má super serverové procesory a jde jasně vidět, že se zaměřili na tento trh…
  Na obyčejné zákazníky začalo AMD kašlat… Kdysi to byla značka co i po příchodu architektury ZEN byla zárukou výhodnějšího řešení (když vynechám éru stavebních strojů… to byly fakt nepovedené procesory stejně jako kdysi P4 u Intelu). To už ale dávno není pravda. Zvedli ceny a vykašlali se na levné procesory. Už dlouho je mezi levnějšími procesory výhodnější Intel. Taková 10400, 11400 o 12400je prostě pro mnoho lidí super kauf. Osobně bych raději třeba u 12gen. měl jen procesor s P-cores. U i5 ještě nejsou tak šílené spotřeby…
  Jako jak tomu chce AMD konkurovat, když nejlevnější R5 stojí pomalu 8500,- fakt netuším…

  • E-Cores sa daju vypnut. Aj ked nevidim zatial dovod to robit. Keby akurat v case ked som hladal notebook nevysiel Alder Lake, kupoval by som NTB s Ryzenom. AL ma ale podla testov presvedcil viac. Vykonovo v single aj multicore nemal v NTB konkurenciu. A to aj proti AMD CPU, ktore mali viac jadier. Tak som bral notebook s 12700H.

   • Já šel po lehkém přenosném notebooku s dlouhou výdrží na baterii, takže já volil AMD. Přesněji U řadu.
    Aby 12gen Intelu s P i E cores fungovala dobře potřebuje Win11 a teda… Doufal jsem že se tomu paskvilu dlouho vyhnu… Bohužel… V přáci kupujeme prakticky jen DELL a ten AMD prakticky nenabízí. Je to prostě výhradní prodejce Intelu. Speciálně v noteboocích nyní raději volím AMD. Ale i zde je to s cenovou výhodností na štíru… A musíš volit spíš značku Lenovo.
    Až se Intel pořádně zvetí, tak AMD zjistí, že přišlo o základnu „obyč“ uživatelů…

    • Jj. Co som videl u Jarroda, tak notebooky s Ryzenami mali o dost lepsiu vydrz na bateriu. Co zasa mna az tak extra nezaujimalo. Nehravam ked cestujem. Islo mi o to mat vykonny NTB, ktory lahko prenesiem. Hravam ale iba pri jeho zapojeni do siete. Takze som isiel hlavne do vykonu. A v case, ked som NTB kupoval mi prisli Alder Lake CPU v NTB z hladisla vykonu ako najlepsie. Tak som od povodne planovaneho Ryzenu upustil. No a Win11 mi nejak nevadi. Skor nadavam na to, ze pri zapojenom druhom monitore, ktory ked nema nastavene nativne rozlisenie, sa casto krat spustaju hry minimalizovane (casto staci, ze bola hra spustena naposledy v inom rozliseni, nez ake je nastavene aktualne) alebo niektore hry nejdu vobec. Napriklad taky Dead Space 2 sa mi nepodarilo rozbehat. A nie jr jediny. Ale neviem ci to je problem Win11 alebo ovladacov k RTX 3070 Ti Mobile alebo kombinaciou oboch.

  • Úplně nerozumím na co si stěžuješ, AMD má výkonu víc než Intel a cenově je srovnatelné.

   CZC: AMD Ryzen 5 3600 – 2593 Kč

   Jako co víc chtít?

   Prostě na levnou sestavu použiju starší výkonný procák. Za mě lepší řešení než nějaké bazmeky od Intelu.

   • Asi záleží na co to máš, já loni na jaře kupoval CPu do herního počítače 10400F vyšla asi o 15 stovek levněji než 3600, výkon stejný, spotřeba stejná… Nebyl důvod koupit AMD.

    Na jaře jsem kupoval CPUčko do počítače pro kluka, Skylake pentium na Fortnite nestačilo, vybral jsem 10100F, za ty necelé 2 tisíce nebylo co řešit, AMD tehdy měla nejlevnější CPU kolem 4 tisíc.

    Kdybych dnes na hry kupoval CPU pro sebe tak nekoupím R5 3600 za 2900 ale 12100F za 3100. Ten rozdíl pak ušetřím na levnějších pamětech. i3 má více výkonu než ten Ryzen a to při o 25-33% nižší spotřebě. https://youtu.be/18c48dNWua0

    U laptopu jsem tu zkusil něco s AMD R7 5800H a jak to pustilo větrák tak to šlo zase do krabice, neskutečný fén. Navíc to byl obrovský kompromis, že to mělo jen 10Gbit porty. Vzal jsem jiný stroj s 1240P, tady jsou samozřejmostí thunderbolty, ano při typickém použití to má o 1W vyšší spotřebu (3,5 vs 4,5 – video, 5 vs 6 – práce), ale zase to má o 8Wh větší baterii takže reálná výdrž na baterku je identická s tím AMD strojem. A i to 1240P má asi tak 2x víc výkonu než reálně dokážu využít. Cena v podstatě identická.

    Za mě jednoduše intel nabízí za stejnou cenu lepší produkty.

    • Jo, v pohodě. Já to mám přesně obráceně, pro moje účely vidím jasného favorita AMD.

     Statistika dokazuje, že jsem v menšině, což je škoda, protože se obávám, aby AMD nezačalo vymýšlet stejné chujoviny jako Intel.

     • Osobně vůbec neřeším co kdo bude nebo nebude dělat. Až budu kupovat nový stroj je mi jedno zda Intel, AMD, Apple, Mediatek, Samsung nebo Qualcomm. Záleží na tom co potřebuju a co mým požadavkům vyhoví nejlépe. Třeba tentokrát AMD nabídne něco lepšího než ostatní.

     • Do posledního PC šel intel 12100. vycházelo to levněji jak AMD.
      Připlácet si u AMD za lepší výkon/watt, když PC nejede na 100% 24/7 se nevyplácelo a až bude mít každej FVE, tak to nebude mít už vůbec smysl.