Hollywood přišel s další antipirátskou ochranou. Rusové už na ni vyzráli

3
Fury / Železná srdce
Fury / Železná srdce

Před rokem se na internetu objevily první skutečné ripy filmových disků nové generace. Ultra HD Blu-raye sice používají silnou kryptografickou ochranu AACS 2.0, ale určité mezery jsou v řetězci mezi vylisováním médií a vložením do přehrávače. Nové DRM totiž ještě pravděpodobně nebylo cracknuto, ale unikají dešifrovací klíče.

V květnu vyšly Ultra HD Blu-ray k filmům Patriot a Železná srdce (Fury), které již používají ochranu AACS 2.1. A také ji se podařilo obejít. Ruští softwaroví vývojáři Arusoft vydali novou verzi nástroje DeUHD, který si již poradí i s druhým zmíněným filmem. A kromě toho podporuje také 1100 starších UHD disků.

TIP: Český pirát sdílel přes 150 000 filmů. Hrozí mu trest jako za vraždu

Nová ochrana je ale mazanější než předchozí, umí totiž stopovat zdroj. Při dekódování se do obrazu vkládá neviditelný vodoznak, který slouží k identifikaci přehrávače. Není známo, že by šlo dohledat stopy ke konkrétním pirátům, ale studia by už mohla zjistit, odkud unikají klíče. Arusoft nicméně tvrdí, že DeUHD disky vyčistí. Protože ale ochrana není nijak veřejně zdokumentovaná, není vůbec jisté, jestli neobsahuje ještě další ochrany, o kterých zatím ani nevíme.

Hollywood přišel s další antipirátskou ochranou. Rusové už na ni vyzráli
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75.79%) 19 hlasů

3 KOMENTÁŘE