Hlavní navigace

Hollywood má problém. Rusové prodávají software obcházející ochranu Ultra HD Blu-ray

3. 10. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Od jara se objevují první filmy, které vznikly ripnutím Ultra HD Blu-ray, nejnovější generace nosičů domácího videa. Dosavadní pirátské kopie filmů v rozlišení 4K vznikaly uložením streamu z televize nebo internetových půjčoven, případně zachycením přes speciální počítačové karty, které ale následnou rekompresí degradovaly původní obraz. Ripnutí Ultra HD Blu-rayů by ale přineslo původní kvalitu, tedy obraz ve formátu HEVC, rozlišení 3840 × 2160 px a s HDR (používá 10bitové barvy gamutu Rec.2020). K tomu zvuk v Dolby Atmosu nebo DTS:X. Dosud není známo, jestli se podařilo prolomit ochranu AACS 2.0, nebo piráti získali dešifrovací klíče z přehrávačů. Druhý případ je pravděpodobnější. Povaha ochrany nicméně dovoluje tyto klíče pomocí internetu zneplatnit. Pak by piráti museli získat nové.

MMF23

Noční můra filmařů

Jak informuje magazín Torrent Freak, ruská společnost Arusoft začala prodávat nástroj DeUHD, který prý jako první umožňuje vytvářet kopie disků Ultra HD Blu-ray. Software nemusí nutně sloužit k pirátským účelům, ale pouze k vytvářeních kopií pro vlastní potřebu. (Byť v některých zemích to zákony nedovolují, a i proto skončil SlySoft a jeho AnyDVD HD.)

DeUHD stojí 200 eur a v současnosti umí ripovat asi 30 různých filmových disků. Uživatelé budou potřebovat kompatibilní mechaniku a Windows Vista nebo novější. Aby nekupovali zajíce v pytli, mohou program vyzkoušet ke zkopírování až 10 minut filmu. Torrent Freak nicméně kontaktoval jednoho uživatele s mechanikou LG BE16NU50 a třemi filmy ze seznamu a DeUHD mu nefungoval (zřejmě došlo k zneplatnění oněch klíčů). Zatím tedy lze považovat ochranu u poslední generace plastových kotoučů za dostatečně spolehlivou.

Byl pro vás článek přínosný?