Máme první pohled na Radeon Navi. 256bitové GDDR6, dva osmipiny, USB-C a GPU Tach

50

Možná dřív, než by se čekalo, možná ani ne, ale zdá se, že je tu po dlouhé době spekulací a asi vymyšlených zvěstí konečně první reálnější únik ke grafikám AMD Navi. Tedy k nové generaci GPU, která by měla být vyráběná na 7nm procesu a ke kterým se teď upíná pozornost červených fandů poté, co Nvidia uvedla vlastní novou architekturu Turing s 12 nm čipy. Reálně to vypadá, protože prosákla fotografie PCB, chystaného pro tyto karty.

 

Navi poprvé zachyceno

Tento úlovek se povedl na čínském Baidu a jde o ne úplně povedené, ale přece jenom relativně detailní obrázky nerozřezaného PCB pro grafickou kartu, které je viditelně označené „AMD“. Toto PCB má pozice pro osm paměťových čipů typu GDDR (nikoliv HBM), což by znamenalo 256bitovou sběrnici. A zároveň by podle stopy na PCB mělo jít o kontakty pro čipy GDDR6. Máme zde tedy desku pro Radeon s paměťovou konfigurací, kterou mají momentálně jen karty GeForce, evidentně tedy musí jít o nové Navi, není-li fotka falzum.

Možnost fotomontáže se přirozeně nabízí, protože ono AMD by se dalo relativně snadno připhotoshopovat k obrázku třeba nereferenčního PCB GeForce RTX 2070. Pro tu se mi nepodařilo najít fotku PCB bez čipu, aby se daly porovnat kontaktní plošky, ale můžeme říct, že nejde o desku pro RTX 2080. TU104 má jiné kontakty, viz zde. A pozor, čip TU106 má zase odlišnou stopu na rubové straně PCB. Prozatím to tedy vypadá celkem nadějně, opravdu by mohlo jít o Radeon.

AMD Navi PCB 2 Baidu
PCB pro Radeon Navi uniklé na Baidu, přední strana (zdroj: Baidu)

Jde-li opravdu o Radeon, pak by tato karta Navi měla používat 8 GB (spíš) nebo 16 GB paměti GDDR6. Ta u Nvidie běží na 12,0 nebo 14,0 GHz efektivně, což by dávalo tomuto Navi propustnost 384 GB/s (12,0 GHz) nebo 448 GB/s (14,0 GHz). Čistě teoreticky by možná mohlo nastat i 16,0 GHz (512 GB/s), protože karta asi vyjde cca rok po Turingu. Ale s tím bych asi úplně nepočítal, přece jenom i za rok pořád budeme v počátcích éry GDDR6.

AMD Navi PCB 1 Baidu
PCB pro Radeon Navi uniklé na Baidu, zadní strana (zdroj: Baidu)

TDP až okolo 250W?

Hrubý výpočetní výkon nebo počty stream procesorů se z desky vykoukat nedá, ale jasně je patrný půdorys napájecí kaskády. V pruhu napravo je patrně místo pro osm napájecích fází, v rozích „účka“ pamětí pak jsou další tři, asi pro paměti. Napájení používá dva osmipinové konektory (nebo je na ně připravené), takže GPU na kartě může teoreticky mít TDP třeba až 250–300 W. To samozřejmě nemusí indikovat výkon, ale asi se bavíme o poměrně výkonném GPU. Je třeba dát pozor na to, že PCB může mít připraven konektor navíc, který pak nebude využitý, takže není vyloučeno, aby nakonec šla na trh třeba jen s osmipinem nebo osmipinem a šestipinem.

AMD Navi PCB 2 Baidu napajeni
Červeně: 8+3 napájecí fáze PowIRstage; žlutozeleně: 2× osmipinový napájecí konektor

Klasický hlučný referenční chladič?

Na internetu už se objevilo video s analýzou obrázků od Buildzoida, který si kromě kaskády (která by údajně měla používat moduly PowIRstage) všiml také trojúhelníku děr napravo od ní. To je patrně příprava na umístění radiálního ventilátoru. Referenční chladič, s kterým se na tuto kartu počítá, bude tedy asi klasika s jedním centrifugálním ventilátorem profukujícím podélně krytý pasiv a tlačícím vzduch ven ze skříně záslepkou.

AMD Navi PCB 2 Baidu radialni ventilator
Tyto tři montážní díry jsou patrně pro radiální ventilátor referenčního chlazení

Takové chlazení bude hlučnější než nynější referenční chlazení Nvidie (ještě Pascaly a Volty ale měly také tyto chladiče). Na druhou stranu axiální chlazení u Radeonu VII také nedopadlo moc dobře, takže se s tím asi bude třeba smířit a čekat na nereferenční karty jako obvykle.

AMD Navi PCB 1 Baidu GPU tachometr LED
Možná příprava pro GPU tachometr z LED na rubové straně PCB

GPU Tachometr se vrací?

Je možné, že karta také bude mít GPU tachometr z LED, tedy řadu DIOD rozsvěcujících se podle zátěže, což měly Radeony Fury X a Vegy. Což nemělo význam pro výkon, ale byl to docela zajímavý nápad. Když už dnes karty musí zbytečně svítit, tak proč tomu nedat nějaký praktický význam.

AMD GPU tachometr LED
GPU tachometr z LED na kartě Radeon R9 Fury X

Možná přijde USB-C nebo VirtualLink

Pokud se dobře dívám, tak po stránce výstupů by možná Navi mohlo obsahovat VirtualLink neboli USB-C jako karty Turing. Na PCB to tak trochu vypadá, i když úplně zřetelné to není. Jestli se nepletu, tak by deska měla umožňovat osazení třemi DisplayPorty a jedním HDMI, nebo dvěma DP, jedním HDMI a USB-C.

AMD Navi PCB 2 Baidu vystupy
Žlutozeleně: příprava pro výstup DisplayPort; modře: příprava pro HDMI; červeně: patrně příprava pro DisplayPort, nebo volitelně USB-C/VirtualLink

Výkon zatím těžko tipovat

První dobrý záchytný bod pro spekulace a vytváření představ o podobě Radeonů Navi tedy máme, i když pravda nevíme, zda je toto top model, nebo třeba jenom mainstream a objeví se třeba ještě větší Navi s 384bitovou sběrnicí. Pokud bychom počítali s tím, že top model bude takový konzervativnější jako u Polarisu, pak by toto PCB mohlo patřit „Radeonu RX 680“, který by přinejmenším na čas byl nejrychlejším Navi (jaké bude značení, se v tuto chvíli ale neví). Jaký ale bude výkon, to zatím těžko říct. Bude záviset na velikosti GPU, počtu shaderů i ROP a tom, zda AMD nějak razantně vylepší architekturu. Zároveň na tom, zda se povede zlepšit efektivitu využití paměťové propustnosti.

Vzhledem k tomu, že karta má stejný paměťový subsystém jako RTX 2080 by se asi konzervativně dalo očekávat, že to bude naprosté maximum toho, čemu by dotyčné Navi mohlo konkurovat. Reálně ale asi bude mít horší poměr výkonu k propustnosti, takže výkon asi bude nižší. Pak by mohlo jít spíš o soupeře GeForce RTX 2070, pokud všechno půjde dobře. Ale každopádně teprve uvidíme, jak toto vše dopadne. Zřejmě až za delší dobu. Objevují se totiž sice optimističtější spekulace, ale zatím bych byl střízlivý a počítal s tím, že Navi vyjde v poslední čtvrtině roku (nejspíš teda asi říjnu či listopadu).

Galerie: Únik PCB grafiky Radeon s GPU Navi

Máme první pohled na Radeon Navi. 256bitové GDDR6, dva osmipiny, USB-C a GPU Tach
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.33%) 36 hlasů

50 KOMENTÁŘE

 1. Dva osmipiny? Az 300W? Jako na ten zazracnej 7nm proces docela slaby. To se zrejme zadnej posun v efektivite u AMD nekona. A nejspis to zas bude mit vliv na maximalni vykon, kdy AMD karty budou od zakladu pretoceny na maximum toho, co GPU snese, jen aby se dokazaly dotahnout trochu vic ke konkurenci – stejne jako Polaris, Vega a Vega VII. A co teprv konzole, ty budou muset mit dost zredukovanou verzi Navi, kvuli takovyhle spotrebe ..

  To si jen rikam, jestli to Nvidia treba uz vi a proto se rozhodli se 7nm nespechat a nasadit ceny takovy, jaky jsou 😉

  • Ocekavam vykonovou alternativu 2070 s prisernyma provoznima vlastnostma za o neco nizsi cenu… a nasledne pochopitelne taky okamzite prispevky red fans o undervoltingu a o tom, kdo vlastne dnes jeste resi spotrebu, hluk, odpadni teplo atp.

   • Neoficialne su tri verzie NAVI najnižšia zo spotrebou 120W stredna 150W a najvyšia verzia 170W značenie RX670 RX680 RX690. Najvyšia verzia attakuje RTX 2070 Otazka je cena a kedy Nvidia uvedie svoje 7nm čipi, či zarovno s AMD, alebo mesiac po nich.
    Určite NAVI nebude mať 2×8 pin ale NVIDIA možno ano.

     • tovis cervenejm fans uz z ty situace, ve ktery se AMD nachazi, docela hrabe. ocekavam, ze az vyjde navi a budou znamy jeho vysledky, tak se cesky AMD fans hromadne presunou do nejaky komuny, kde budou zit asketickej zivot bez elektriny a internetu a budou se presvedcovat, ze nikdy zadny navi nevyslo 😀

      a vsemu bude vladnout vsemocny SOS 😀

      • SOS jsem nepochopil, ale ještě by tam mohla být odštěpenecká skupina, která bude učit, že Ryzen 3000 má ve skutečnosti takt 5,0 GHz, ale ilumináti to před lidma ututlali 🙂

       A přes cestu v druhý části lesa by mohly bejt mniši s doktrínou, že Intel nikdy neplánoval 10nm proces a byla to jenom mystifikace nepřítele za účelem svést ho k nesmyslnejm investicím do beznadějnejch technologickejch pastí.

       Jenom by se měl dávat pozor na sektu Nvidiistů vzývajících na oploceným statku mystické neuronové sítě a věřících, že je jednoho dne odvezou na planetu, kde ray tracing zvyšuje výkon. Ta by mohla skončit tragicky 🙁

 2. Každý rok čekám, jestli AMD už konečně vydá něco, čím by mohla konkurovat nVidii a každý rok čtu, že ta letošní architektura ne, že až ta další bude ona úžasná suprová úsporná a o rok později čtu zase to samé. Vážně už věřím spíš Intelu.

 3. Menší detail, který zřejmě většině uniká, že dost možná tohle nebude finální verze karty, proto brutální zdroje i hrůzostrašně vypadající napájení. Může to tak být, ale nemusí. Navíc jestliže to má radiální ventilátor, tak tam asi nebude ani dostatečná kapacita chladit těch 300+W, o kterých tu neustále melete, což?

  A celé to navíc může být i výplod bájné fantazie. Na druhou stranu s výkonem bych byl opatrný, když AMD nebylo nijak konkrétní 😉

      • Netvrdili před časem přesnej opak? IMHO si zatím všechno, s čím přišli vycucali z prstu. Ono by to taky bylo trochu divný, žejo – nikde zatím k těm grafikám nice neuniklo, jenom WC mělo 10 „leaků“ 🙂

       Teda to je obecně k nim, ale toto je zdá se převzatý z Phoronixu/open source ovladačů.

      • Wccftech sice není zrovna dobrý zdroj informací, ale AdoredTV tvrdí to samé. Navi bude ještě GCN, ale architektura po Navi (o které se mluví jako o Arcturusu, ale Arcturus je prý jen název jednoho čipu) už nebude GCN (nebo bude aspoň dost předěláno). Hlavně mluví o odebrání limitu 4 Shader Enginů.

      • No mluvit se o tom může jako že by to bylo třeba ,ale IMHO jsou to všechno spekulace a ve skutečnosti se prostě neví. Adoredtv uspokojuje poptávku po informacích, ale když není odkud brát, tak to holt vesměs budou spekulace, nevěřil bych z toho ani ň.

       Tady bych se spoléhal na to, že to jako GCN pojmenovávají ovladače, ne na to, že se na tom shodne virální youtuber a pochybnej web 🙂

      • „ale když není odkud brát“
       AdoredTV má opravdu hodně dobré zdroje informací. To co leaknul o RTX se vyplnilo do poslední kapky.

       Doporučuju sledovat AdoredTV pravidelně, hodně rychle změníte názor na to, že je to virální youtuber který si cucá z prstu.

      • Myslim, ze wccftech taky ale tvrdil to, ze Navi bude „fixnuta“ GCN a ze to byl „koduriho“ task. Coz nemusi byt v rozporu s tim, ze to je dalsi evoluce GCN.
       Mne spis na tom celem zarazi to, ze nove konzole, ktere tu budou dalsich 5-7let, tak pojedou na ‚stare‘ architekture GCN, kdyz 2020 ma snad priji prave novy ‚Arcturus‘. Tohle mi nedava osobne moc smysl. Kdo vi co za „navi“ v tech konzolich bude..

      • Je to zvláštní, že by nové konzole měly být postaveny na architektuře která právě dosluhuje.
       Možná tam bude dost upravená Navi.

      • AdoredTV je akorat pěknej žvanil, nic víc nic míň a zdroje opravdu nemá dobré, protože pak by nevypouštěl takové kraviny….

      • „Já si pamatuju, že třeba předpovídal 7GB a 5GB paměti u Turingů“
       Kapacita paměti se přece může změnit i týden před produkcí. Osadit 8 čipů místo 7 je otázka chvilky, vzhledem k tomu, když na PCB měli určitě připraveno místo na 8 čipů.

       „Pravda, měl správně jména čipů (ale ne modely a ceny): “
       Jména modelů…pokud vím, byl první kdo do hry přinesl Geforce „RTX“, což je celkem game changer.
       Jinak co se týče konkrétních modelových označení, skoro se trefil – nVidia se rozhodla přidat RTX2060 (osekaná RTX2070) a pak přejmenovali GTX karty z 20xx na 16xx. Absence RTX 2080 Ti snad nejde brát ani jako chybu, když bylo jasné, že stejně příjde dřív nebo později, jako ořezek z Titanu kterého v tabulce měl.

       S cenami taky nebyl daleko. Když vezmete horní hranici jeho cen a přičtete 50USD jste na cenách za které se ty karty prodávají na Amazonu.

       A kdo byl první, kdo tvrdil, že Ryzeny 3000 budou tvořeny z dvou osmijádrových čipů a jednoho IO čipu (teď vůbec nemluvím o těch parametrech které leaknul – ty jsou dost na zvážení – ale čistě o konfiguraci čipů pod IHS) ještě před tím, než to AMD potvrdilo na CES?

      • No jo, ale když se u těch cen dá tak velká tolerance, tak se trefí prakticky každý odhad. Navíc když můžete jako výchozí pozici použít předchozí ceny. Takže to nelze brát jako doklad toho, že si to nevymyslel.

       Ta kapacita paměti se měnit může, ale hodně pochybuju o tom, že by to Nvidia udělala.

       U těch Ryzenů bych si řekl, že si to prostě tipnul a měl štěstí.
       Když už něco, tak tam byl ten reálnej sólokapr ten čipletovej design Epycu, což tvrdil opravdu hodně časně (ale nevím, jestli to třeba před ním nepublikovalo SemiAccurate za paywallem).

      • jenom když slyším ten jeho akcent, “ hi guys“ tak se mi ježí hrůzou chlupy na zádech. Mluví jako nějakej retard….

      • @del42sa exotický akcent není zrovna nejsilnější argument – nesuď knihu podle obalu.
       Mně spíš vadila lámaná angličtina Koduriho (ačkoliv se časem zlepšila), AdoredTV se dá normálně poslouchat, jen to chce trochu zvyku.

       @Janolsan Tuto diskuzi bych ukončil, jednou třeba zjistíme, jak naivní jsem byl, nebo naopak, jak vy jste byl málo prozíravý. Only time will tell.

      • @del2
       Podle vlajky by to mohl byt scott. Jevi se jako native speaker.

 4. Navi bude stat 11.000 Kc, mit vykon okolo RTX2070, nektere hry lepsi, nektere hry horsi a TDP bude 220W.

  Hadam, ale zase myslim, ze ostatni nedelaji nic jineho. Uvidime, kdo se nakonec trefi nejbliz. 🙂