Únik GeForce RTX 3080: Limit taktu 2,1 GHz, 10 GB GDDR6X, propustnost 760 GB/s

26

Po RTX 3090 tu máme únik i k levnější GeForce RTX 3080: má rovněž paměti GDDR6X, ale s 320bitovou sběrnicí a na 19,0 GHz. Limit taktu GPU je 2,1 GHz.

O víkendu jsme tu měli informace o možných taktech GeForce RTX 3090, což by mohl být nejvýkonnější model herní grafické karty Nvidia generace Ampere. RTX 3090 podle nich prý nemá nějak extra vysoké frekvence, ale vypadá to, že samotný čip GA102 by mohl běžet i o dost rychleji. Teď totiž utekl záznam snad GeForce RTX 3080 v databázi UserBenchmarku, podle kterého by čip GA102 v nižším modelu – tedy možná ořezaném o nějaké jednotky, mohl být schopen běžet i nad 2 GHz.

Záznam v UserBenchmarku se podařilo najít pomocí DeviceID, jež se nově objevilo v ovladačích pro grafiky GeForce, které jsou teď dostupné ve Windows Update. Identifikátor „NVIDIA_DEV.2206“ přidaný v poslední verzi už by pravděpodobně mohl patřit k nějaké nové grafice Ampere a skutečně se na toto jméno podařilo najít záznam v databázi UserBenchmarku, jenž ukazuje na zatím nepojmenovanou kartu.

Podle názorů leakera _rogame (který ji také našel v UserBenchmarku) a správce databáze GPU na techPowerUpu by se pod tímto kódem snad měla skrývat GeForce RTX 3080, tedy asi druhý nejvýkonnější model Ampere v řadě.

GeForce RTX 3080 10GB v databázi UserBenchmarku rogame
GeForce RTX 3080 10GB v databázi UserBenchmarku (Zdroj: _rogame)

Databáze UserBenchmarku o kartě říká, že nese 10 GB paměti, což současně také ukazuje na 320bitovou paměťovou sběrnici (10 čipů po 32 bitech). Je proto pravděpodobné, že tento model je stále založen na čipu GA102 se 384bitovou sběrnicí, pokud tedy Nvidia nevyrobila druhé GPU GA104 s nativně 320bitovým řadičem.

19GHz GDDR6X

Karta má pravděpodobně také paměti GDDR6X jako RTX 3090. Pro připomenutí – jde o úplně novou technologii, kterou pro Nvidii vyvinul v úzké spolupráci Micron, a teprve teď jsme se o ní dozvěděli. Díky použití kódování PAM4 dosahuje GDDR6X značně vyšších efektivních frekvencí a propustnosti. Více v tomto článku:

Tip: Nvidia GeForce RTX 3090 má nové paměti GDDR6X s rychlostí až 21 GHz, potvrdil Micron

Galerie: Paměti GDDR6X od Micronu

U GeForce RTX 3080 by zřejmě mohla efektivní frekvence pamětí GDDR6X být 19 GHz. Detekovaný takt je totiž 4750 MHz, což vynásobeno čtyřmi dává 19,0 GHz. Na 320bitové sběrnici to znamená propustnost pamětí 760 GB/s.

Limit frekvence GPU 2100 MHz?

UserBenchmark také uvádí takt GPU 2,1 GHz (2100 MHz). Respektive, jde o detekovanou hodnotu Clim, což není skutečný průměrný takt během testu, ale limit frekvence GPU (Core Clock Limit), který má karta nastaven. Skutečný boost by asi mohl být někde o trošku níž. Je otázka, kde přesně. Zdá se, že stejných 2100 MHz je také Core Clock Limit u grafik Turing (RTX 2070 a RTX 2080 Ti), takže může jít o trochu arbitrární číslo. Reálná herní frekvence asi bude někde mezi touto hodnotou a tím, co bude napsané ve specifikacích jako „Boost Clock“.

GeForce RTX 3080 10GB v databázi UserBenchmarku
GeForce RTX 3080 10GB v databázi UserBenchmarku

Samotný výkon, který UserBenchmark uvádí, není asi příliš relevantní a může být uměla limitovaný různými faktory, tudíž bychom ho zatím asi měli indikovat a nebrat ho jako doklad toho, jak je GeForce RTX 3080 rychlá.

Galerie: Neoficiální vizualizace GeForce RTX 3080 Founders Edition podle uniklé fotografie

Zdroje: UserBenchmark, _rogame, VideoCardz

Únik GeForce RTX 3080: Limit taktu 2,1 GHz, 10 GB GDDR6X, propustnost 760 GB/s
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

26 KOMENTÁŘE

 1. Limit 2100 MHz – nevieme presne jak to bude, no vypadá to na lepší boost proti Turingu. Moja RTX 2080Ti mala z výroby boost obligátnych 1920 MHz, OC skener Afterburner doporučil +70 MHz a manuálne sa dala predvedčiť +112 MHz, takže začínala na 2032 MHz…

 2. Ale jak to? _ODDbornik tvrdil, ze specky jsou nesmysl. Takove pameti neexistuji, nikdo je nevyrabi a ani nebude.
  Nejlepsi je prece HBM, jak nam to amd uz ukazalo v minulosti. Hlavne to spojeni chipu, to byla legrace. Pulka amd karet (chipu) tehdy nesedela na vetraku. Ale zase je to hbm drazsi, tezsi na smontovani, ale propustnost je skoro stejna 🙂

  Zpet k NV.

  To budou bestie, tomu verim. Ceka nas dalsi realny skok vpred.

   • Chapu, takhle jsem se ve sve dobe tesil jak si poradi i7 4790K@4,8ghz a Titan X 12gb.
    Tehda jsem vytocil na firestrike normal 22,5k gpu score. Titan mel tdp bios flash na 400 W tdp 🙂
    Vzpominam si, ze jsem ho drtil jadro 1500 mhz a pameti 9,2ghz. Ovsem referencni chladic sel pryc samozrejme.
    To byly casy 🙂

    • Jj, taktování je parádny adrenalín, človek sa úžasne odreaguje od tejto zložitej doby a keď sa darí, není o čem…
     V dobe 8700K / 1080Ti recenzenti dosahovali v Resident Evil 6 bajočko 32tis. score, 8700K som nastavil na 5core na 5.4GHz, šieste na 5.2GHz + Afterburner na nVidii a prásk 38tis. score, ihned to oslávil chladený Budvar dvanástočka…
     V tej dobe vyrukoval Cyberlink so svojim enginom HW akcelerácie HEVC 4K videa v spolupráci s GK nVidie, začala éra akcelerovaného encodingu 4K/H.265…

  • „Ale jak to? _ODDbornik tvrdil, ze specky jsou nesmysl. Takove pameti neexistuji, nikdo je nevyrabi a ani nebude.“

   V tomhle bych byl hodně schovívavej, protože pochyboval o tom asi kdekdo. Ono je sice prava, že je tu precedent s těma GDDR5X, ale o těch se jakž takž vědělo předem a přišly v době, kdy už tu GDDR5 byla dlouho. Byly jenom dva roky do GDDDR6.

   Kdežto teď jsou dva roky *od* GDDR6 a o těch pamětech výrobci ani necekli – měsíc před vydáním karet. Myslím, že není hanba, usoudit, že je to fáma v těchhle podmínkách. Takovéhle utajení bylo hodně mimo obvyklé poměry.

   • Obhajuješ neobhajiteľné, ak by DDpsychopat použil termín “ nepravdepodobné “ alebo tak nejak, budiž, ale on napísal “ nesmysl „, čiže to absolutne vylúčil a v tom je sakra rozdiel…

   • Ano, byl tu precedens a prave proto jsem tomu veril. O techto pametech se vedelo, jen ne tolik co v predchozim pripade. Byly tu odhady 19-21ghz.
    Nvidia prost umi prekvapit a umi sve produkty nalezite uvest.
    Tady by se mohlo amd ucit.
    A jak koukam na ty leaky kolem intel gpu… aby amd nebylo az treti.
    Kdybych byl skodoliby, rekl bych ze tusim nove dno AMD GPU divize, kam se mohou propadnout.

   • Kdyby to byl normální člověk, tak by se řeklo, že se prostě zmýlil, to se stane každému, zvlášť v tomto „odvětví“. Ale on normální není, je to šašek, a proto je v pořádku, že se to připomíná.

    mibfox: začínám si říkat to samé. Ten absolutní klid okolo navi a defakto neexistence leaků je zvláštní.
    Je taky vtipné, jak garážmistr nejdřív hecoval, že bude amd konkurovat top highendu nvidie a najednou už to bude „jen“ 3080, nic víc prý nemá smysl:-D Já tuším Another Massive Dissapointment.

     • Highend bude 100 % patřit nVidii, bohužel. Já už prostě AMD nevěřím a jak jsem psal, to ticho ohledně big navi je podezřelý, bůhví, jestli to zas neodloží. Na 7nm jsou už přes rok a nejsou schopni ani tak vydat highend dřív než nVidia.

      A ten dosavadní hype, že konečně nVidii proženou….to stejné tu bylo před pěti rokama s Fury X (i když to špatná karta nebyla a byl to poslední konkurent pro high end nVidie) a naposledy s Vegou, což bylo totální fail.

      Navíc, i kyby to bylo dobré z hlediska HW, tak to AMD podělá softwarově, jako vždy. Takový Stachuj samozřejmě s ovladači AMD problém nikdy neměl, ale třeba reddit je plnej lidí, co vrátili 5700 XT kvůli katastrofálním chybám ovladačů. Dokonce si na to stěžoval na twitteru i Dan Vávra, kterej, jak sám říká, je fanda AMD.

      • S AMD ovladacmi na 5700 boli problemy snad este mesiac a pol dozadu alebo dva, potom sa to nejak umudrilo a zastabilizovalo, lenze trvalo to takmer necely rok. A kto vravel, ze ziadne problemy nemal, neverim mu ani tuk…sam som to mal vyskusane

      • to DaveSech: Přesně. Ten …… vůbec nedokáže připustit jakoukoliv chybu u AMD. A hned zaútočí na Nvidii, že ta odpaluje karty ovladačema. Sice je to už pěknou dobu zpět, ale pravda je taková, že to byly karty jen jednoho výrobce a bylo to tím, že nějak blbě implementoval do biosu řízení otáček a po nahrání ovladačů přímo od Nvidie to přestalo fungovat. Ale hlavně že Nvidia odpaluje karty.

 3. Pokud bude existovať rivalita AMD/Intel fans má o sledovanosť blogíšku trafený aDDmin vystarané. Dnes mu prejde akákoľvek sprostosť či fantasmagoria bez kritiky, pretože tá servilnosť sa skalným uživateľom garáže veľmi hodí do krámu.

   • Banány rozdáva, pretože je narušená osobnosť, nemocný človek, ktorý absolutne nezvláda opozičný názor, navyše pri spomienke na Intel ho chytá amok…
    Zrejme garážovému pacientovi stačí sledovanosť a na príspevkoch mu tak moc nezáleží.

      • Maďárku, já ani nevím, kolik tam mám auru, protože tam nechodím. Ještě že máte jeden druhýho, ty mu tam chodíš a děláš mu návštěvnost a pak nám tu ještě povídáš, co tam vlastně píše – takže už víš, proč tam nemusím chodit – máme tebe, kecálka, co je stejně nemocný jako garážník, jen na opačné straně, a oba extrémy extrémy jsou špatně.
       Ale chápu, že si to stejně nepřiznáš, protože na to nemáš koule.

      • Tak Wendule ani neví kolik má auru v garáži, teda ty si horší jak se zdáš, však to tam vidí každý… zbabelý pokrytec, fuj….