Máme nástřel výkonu samostatných GPU Intel Xe DG2. 128 a 448 EU proti GTX 1650 a RTX 3070

77

Intel za pár měsíců vstoupí na trh grafických karet pro hráče. Na internet prosáklo srovnání výkonu dvou chystaných karet s dnešními Nvidiemi a AMD.

Protože na trhu grafických karet panuje to, co panuje, jsou teď vkládaná docela velká očekávání ve vstup Intelu na trh samostatných herních grafik. Jednak totiž může přinést konkurenční impulz do oblasti, kde nějakých 20 let víceméně figurují jen dvě jména, ale v dnešní situaci by pomohlo už to, že by se tím zvětšilo absolutní množství GPU, která půjdou na trh, který teď ani Nvidia, ani AMD nestíhají zásobovat.

V tomto kontextu nás tedy velmi zajímá, co Intel předvede u teď připravované druhé generace samostatných GPU „DG2“, která má architekturu Xe HPG a má již přinést čipy s poměrně vysokým výkonem schopné konkurovat mainstreamovým grafikám GeForce a Radeon. A na internetu se teď objevil čerstvý únik nebo odhad toho, jak by výkony (a částečně specifikace) těchto karet mohly dopadnout.

Mainstream: soupeř RTX 3070?

Tyto informace přinesl twitterový leaker Tum Apisak, přičemž jejich zdroj by asi mohlo být nějaké uzavřenější asijské fórum, tedy ne přímo jeho vlastní měření. Tum Apisak uvádí výkon pro dvě karty Intel Xe HPG – méně výkonnou a zřejmě poměrně levnou kartu s 1024 shadery (128 EU) a silnější model s 3584 shadery (448 EU). Ten by neměl být to nejvýkonnější, co Intel bude mít, protože použitý čip by měl obsahovat 512 EU (4096) shaderů, což pravděpodobně Intel vydá jako svůj top model.

Tip: Herní GPU Intel Xe HPG poprvé na fotce, 6nm čip DG2-512 s 4096 shadery zblízka

Výkonnější karta se 448 EU/3584 shadery údajně běží na taktech okolo 1,8 GHz, na nichž prý dosahuje výkonu asi o 8 % nižšího, než má Radeon RX 6700 XT (je uvedeno, že Intel DG2 má mít 92 % výkonu mainstreamové karty AMD). Podle starších údajů tato karta bude mít 256bitové paměti GDDR6.

Není řečeno, v jakém benchmarku je to poměřované, nebo zda jde o nějaký průměr výkonů napříč více testy, ale GeForce RTX 3070 v něm údajně má jen 97 % výkonu Radeonu RX 6700 XT, což je netypické (mimo některé hry, třeba Assassin’s Creed Valhalla). Možná by mohlo jít o výsledky v 3DMarku Fire Strike Ultra. Pamatujte tedy, že v jiných hrách nebo i v průměrném porovnání by mohla karta Intelu být o několik procent jinde.

GPU Intel DG2 512 se 4096 shadery architektury Xe HPG Zdroj Raja Koduri
GPU Intel DG2-512 se 4096 shadery architektury Xe HPG (Zdroj: Raja Koduri)

Ovšem pokud se na takovouto pozici dokáže vyšplhat ořezaný model s 3584 shadery, pak plnotučná verze s 4096 shadery by již měla mít šanci se GeForce RTX 3070 (a Radeonu RX 6700 XT) vyrovnat a nebo je i o něco porazit. Tyto výsledky od Tum Apisaka jsou pravděpodobně pořád měřené na ES vzorcích a ne na finálním hardwaru, který by mohl mít o něco vyšší takty a také eventuálně ovladače s vyšším výkonem.

Levná karta mezi GTX 1650 a RTX 3050

Tentýž kontext musíte brát v úvahu i u výsledků pro druhou kartu. Ta by měla být založená na separátním menším čipu, jenž má 128 EU (1024 shaderů) a zde by to už měla asi být jeho plnotučná konfigurace. Tum Apisak uvádí, že frekvence GPU je zde 1,9 GHz. Starší informace uváděly, že toto GPU má mít 4GB GDDR6 na 64bitové sběrnici, zatím to není potvrzené.

Tato levnější karta má údajně být až o 14 % rychlejší než grafika GeForce GTX 1650 od Nvidie – Apisak říká, že tato starší karta generace Turing má dosahovat jen 88 % výkonu chystaného mainstreamového Intelu. Uvidíme, zda se při tom 1024shaderové GPU Intel DG2-128 vejde také do 75W limitu spotřeby – nebo zda nebude dokonce úspornější, což by bylo vítané. Nvidia by samozřejmě mezitím mohla vydat GeForce RTX 3050 pro desktop a zase Intelu utéct.

Tyto grafiky Intel mají používat 6nm výrobní proces TSMC a minimálně vyšší model bude podporovat raytracingové efekty, možná či pravděpodobná je i nějaká forma akcelerace AI na speciálních jednotkách, takže by grafika mohla používat pokročilejší AI upscaling podobný DLSS. V čipu bude také multimediální akcelerace typu hardwarového dekódování AV1 (a vyloučeno není ani enkódování), která je silnou stránkou Intelu. Jak moc je vedle podpory ray tracingu architektura grafických výpočetních jednotek a fixed-function bloků vylepšená oproti architektuře Gen12/Xe LPprocesorech Tiger LakeGPU DG1, to zatím nevíme.

Do vydání těchto grafik ale asi ještě zbývá poměrně dlouhá doba, zas tak brzo tedy nedostupnosti GPU v obchodech neuleví. Dostupnost na trhu pravděpodobně nastane až ve finálních měsících tohoto roku, případně na začátku toho příštího (pokud to Intel udělá podobně jako konkurenti a neuvede všechny modely v generaci naráz).

Galerie: První fotky a uniklé informace ke GPU Intel Xe HPG

Zdroje: Tum Apisak, VideoCardz

Máme nástřel výkonu samostatných GPU Intel Xe DG2. 128 a 448 EU proti GTX 1650 a RTX 3070
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.67%) 15 hlasů

77 KOMENTÁŘE

 1. No, řekl bych, že Intel je přesně tam, kde jsem psal, že bude.
  Nová řada karet, která bude bojovat s obstarožním vyšším hiendem nvidie, a to ještě za předpokladu, že zafungují ovladače (což je další velká neznámá, nad kterou předem lámu hůl). S další řadou karet nvidie a AMD spadne celé DG2 pod stůl. Nevylučuju, že si pár zoufalců tyhhle karty koupí (coby výhodný kup na hranici dumpingu), ale díru do světa s tím neudělají.

      • Ale pane Holečku přemýšlejte. Máte na víc než na takovou podpásovku. Jako byste nám Gogovatěl.

       Tu poptávku by měla TSMC i bez poptávky kapacit co má rezervovány Intel. To není nic záslužného od Intelu. Je to jenom obyčejné zaplevelení výroby s cílem vytlačit své konkurenty.

      • trolle Hřibe, našel sis novou oběť? Neber si mě do huby a pokud nemáš co říct, neříkej nic … být tebou, nemyslel bych si, že když někdo na ty tvoje bláboly nereaguje, že snad s tebou souhlasí … většina si jen ťuká na čelo …

      • Pan Holeček měl potřebu reagovat na mě. To on si našel mně ne já jeho.

       Jediný člověk co nemá co říci jste Vy. Zase jenom nadávate a urážíte. Zkuste namísto toho a ťukání na čelo něco smysluplného napsat.

      • jj tři body a ohníčky … kdy ty jsi napsal něco smysluplného kromě hejtění Intelu, fanatiku? Kde nadávám a urážím? Jen jsem ti napsal, že jsi zapoměl užít tabletky, to je fakt asi jako ty tvoje tři body … vyvracej, nebo drž tlamu. Podruhé ti píši, pokud nemáš co říct, nepiš nic … je to tak složité, troubo?

      • A je to tu! Dalsi masterpiece divotvorneho hriba, kde ho ansabl lidi nepresvedcil o tom, ze Intel skutecne nezamluvil kapacity u TSMC s cilem zrusit konkurenci.

      • gogo1963 22.6.2021 at 12:43

       Já myslel třeba to byste mohl napsat že by Intel nejvíce a hlavně sám sobě kdyby peníze namísto do výroby u TSMC investoval do svých výrobních procesů a vyráběl si ty karty konečně sám.

       Alespoň stačíte na urážky které Vám jsou opravdu dobře.

      • Alich 22.6.2021 at 13:09

       To máte ze své hlavy? Já jenom, že máte si problémy s pochopením psaného textu. Zkuste se před tím než to takhle scestně pochopíte poradit. Zkusím Vám to vysvětlit.

       Konkurence se ruší tím s čím má Intel veliký problém a to lepší design procesorů a lepší výroba. Obojího se bohužel Intelu nějak nedostává. Tohle zaplevelení výroby TSMC jenom konkurenci zpomaluje.

      • Hřibe, jen jedno doporučení … nesnaž se myslet … výsledek tvé snahy vidí každý sám …

      • DedekHrib 23.6.2021 at 7:53
       Mozna s tim porozumenim psaneho textu bude mit problem nekdo jiny 😉 Ale k tomu Intelu, Nvidii a AMD teda pridam jeste TSMC. Bezte i za nimi a poradte jim, jak si nezaplevelit vyrobu. Zatim to vypada, ze vy holt vite vsechno, tak proc se o to nepodelit s nekym, kdo ma dopad na vyrobu, ze?

      • gogo1963 23.6.2021 at 9:46
       Alich 23.6.2021 at 12:05

       Opravdu je tomu tak nebudu se snažit myslet protože myšlení v souvislosti s Vašimi příspěvky nemá cenu.

       1. Když si myslíte že má smysl vyrábět technologicky zpožděná řešení jenom protože to je Intel namísto moderních grafik.
       2. Když preferujete společnosti které si koupí řešení namísto tech co to řešení vymyslí (SiFive).
       3. protože sdorujete společnost utrácí peníze za to že vyrábí u své konkurence přitom by bylo smysluplnější je vrazit do svých výrobních kapacit které jsou hodně pozadu.

       To mi prostě hlava nebere. Až zmoudříte rádi si s Vámi popovídám takhle to jenom ztráta řasu který věnuji někomu jinému než dvěma jedincům kteří to ani nechtějí pochopit.

       PS: Alichu ta tuhle Vaši hloupost ještě zareaguji. “ Nvidii a AMD teda pridam jeste TSMC. Bezte i za nimi a poradte jim, jak si nezaplevelit vyrobu.“ TSMC rád Intelu něco vyrobí. Bude se v budoucnu chlubit tím, že Intel oficiálně svým činem uznal, že právě TSMC má lepší proces a jistě si to vše nechají dobře zaplatit. AMD a Nvidia s tím mic neudělají protože jsou jenom zákazníky a TSMC vyrobí těm co nejvíce zaplatí. Věřím tomu, že intel hodně zaplatil.

      • Hňupe Hřibe, opravdu nemá smysl komentovat, a to jsi ještě nečetl, že intel jde použít risc-v od sifive do svých „tajných“ produktů … vůbec nerozumíš tomu, jak tyto věci fungují, jen plácáš pořád dokola ty svoje bludy a urážíš „kolemjdoucí“, co s ena ty bludy ozvou … na to ty „startupy“jsou, pokud se jim povede něco slušné vymyslet, prodají a aby prodali, potřebují kupce … Intel u nich investoval a ne málo, teď z investic těží … jen idiot na tvém levelu v tom vidí něčí neschopnost … mít tvoje komplexy, nechodím na vzduch, na slunko, čím je teplejí, tím víc blábolíš … těch pár dolarů, co dají TSMC za nějakou kapacitu, by opravdu žádným způsobem nehlo s problémy ve vývoji. Peněz má Intel dostatek … a čemu ty věříš, není relevantní… blablabla a opet blablabla … pořád dokola, mlýnek Hřib … docela lituji ty, kterým chceš teď věnovat svůj čas, pokud to není tvůj dvorní psychiatr … tomu to přeji, zasloužené peníze …

      • Teď, když vidím v diskuzi příspěvky od DedekHriba, beru popcorn a pouštím se důle tobogánem 😉

     • DedekHrib 22.6.2021 at 9:25
      Dobre, takze v jednom clanku utocite na Intel, ze nevyviji RISC CPU a tudiz je neschopny. V tomto clanku zase tvrdite, ze Intel „zapleveluje kapacity“, kdyz se teda neco snazi delat sam (v oblasti GPU). Kdyz uz ma neco vyvinuteho a prodeje jsou nezpochybnitelne (monoliticka CPU), tak pro zmenu kritizujete design a teoretizujete s nejakymi malymi ohnicky. Chrpy vam vadi take? A co ten modry klinek na vlajce CR?

      • takhle: já si taky myslím, že Intel nemá šanci dohnat nvidii a AMD (minimálně po dobu půl dekády), a z tohoto pohledu je jeho snaha zbytečná a udělal by líp, kdyby se plně soustředil na svůj core byznys, který mu dost plave. Na druhou stranu chápu jeho snahu o diferenciaci portfolia a rozšíření záběru a know-how.
       Nicméně je to jeho rozhodnutí a jeho peníze, které vydal za kapacity TSMC, a kdyby na jejich linkách vyráběl sebevětší nesmysl, tak stále je to výsledek standardního obchodního jednání.

      • Alich 22.6.2021 at 13:17

       Alichu napište mi co přinesl v poslední době intel novátorského do businessu procesorů. To co nyní předvádějí je klasickou neschopnost a impotenci korporátu. Mají jenom peníze a podle toho se chovají.

       Jestli se takhle budou chovat dál tak je převálcuje svět nastupujících Risc procesorů. To že vyrábí monolitická dynosauří CPU si budou moci strčit za klobouk.

      • tynyt 22.6.2021 at 13:53

       Jo souhlasím. Vzpomínám na IBM kdysi tak všemocné, všeovládající a kdy se dívám na to jak postupuje Intel tak se nemohu ubránit podezření že dopadne stejně, Snad nový CEO zaúřaduje a ten neblahý trend Intel zvrátí.

       Ano kdyby Intel měl jakou super věc tak bych rozuměl snaze to dát na trh. Tyhle grafiky jsou rozpačité a po uvedení novinek od Nvidie a AMD už budou jenom k smích. Ano tyhle peníze měl vrazit do výroby aby dohnal TSMC. Takhle podporují svoji konkurenci tedy TSMC. Jsou to ale jejich peníze a jejich rozhodnutí.

      • Hřibe, opět risc na scéně a opět stejný fail … dobře, že jsi vytáhl IBM … v době, kdy podle tebe Intel failil a dělal ostudu s pokusy risc, bylo IBM na mnohem vyšší úrovni jak finančně, tak technologicky, než byl tehdy Intel a podle tebe měl Intel víc tlačit na pilu risc … já jsem napsal, že by byl dopadl pravděpodobně stejně, jako IBM, tys mě označil za hlupáka … opravdu by ses měl s někým radit, než začneš psát …

      • DedekHrib 23.6.2021 at 8:04
       Uz jsem vam to psal mockrat! Misto zvaneni nesmyslu se seberte a bezte „neschopnemu Intelu“, „neschopne Nvidii“ a „neschopnemu AMD“ poradit a udelejte tak svet lepsi. Protoze na cnews zvanite jen nesmysly, hlouposti a fantasmagorie.

      • Dedekhrib: nevim co intel prinesl za nove techy ale me jako zakznikovi je to u zadele. Inteli nabidl slusny vykon, dobrou spotrebu a cenu vyrazne nizsi nez konkurence, za me jasna volba.

      • gogo1963 23.6.2021 at 9:52

       Svého času mela IBM 90% počítačového trhu. myšleno počítače IMB plus jeho repasy. Podívejte se jaký procentuální podíl má nyní? To je úspěch. co?

       Jeho sytém IMM VM/SP to byla revoluce, Oni přišli s virtualizací a to bylo pro systémáka doslova darem z nebes. A dnes. Co nového vymysleli? je z nich jenom takový divný snobský oplývající penězi a impotentní myšlenkami. To je pro Vás také úspěch, že?

       Přesně sem směřuje Intel jestli s tím něco neudělá. To Vám ale nikdo nevysvětlí.

      • lich 23.6.2021 at 12:02

       Nesmysly? Rozhodně netrpím pocitem, že vše vím nejlépe ale to že něco nepochopíte neznamená, že je to nesmysl. Inteligentní a sebevědomí jedinci mají ve zvyku neurážet a napíší s čím a proč nesouhlasí.

       Já vím to po Vás chci moc.

      • komplik 23.6.2021 at 14:02

       Vaše peníze vaše volba. Z adorace značky jsem vyrostl a proto vím, že značka by měla být to poslední podle čeho se budu rozhodovat.

      • Hřibe, přesně o tom píši … kde IBM byli a kde jsou dnes … s RISC … tam by dnes byl i INtel, pokud by vůbec byl … zdá se, že ti to nepřímo začíná zapalovat, akorát jsi si totálně pokadil vlastní hnízdo

       „Hnizdo“, nic ve zlém 😀

      • gogo1963 24.6.2021 at 11:55
       Coz mu ale nedochazi. Misto toho jsou kolem nej vsichni hlupaci, kteri „by se meli zamyslet“ a to vcetne miliardovych spolecnosti, jako je Intel. Doslova LOL.

      • Ale nepíšete. je to stejná myšlenková impotence. No a kde mohli s IBM být dnes kdyby vymysleli Risc ala ARM. Na to nemyslíte.

       IBM zadusilo svoje RISC procesory stejně jak to udělal Intel se svými Risc procesory. ARM a RISC V ty to vzaly za správný konec. Nyní Intel má ty problémy typické pro korporát IBM i Intel. Jenom si říkám jak moc má touto cestou našlápnuto i AMD.

       To je to samé jako bych to vysvětloval C.K.

      • tak to zkus vykládat svému ošetřujícímu, co ti na to řekne … IBM pořád ty risc vyrábí, resp. nechává vyrábět a ARM? Jak je tady dlouho? Kolik má procesorů v počítačích, noteboocích, serverech? Kolik jich tam mělo před deseti lety? Před dvaceti? Před třiceti? Na čem bysme běželi celou tu dobu? Na Atomu, co máš doma? Ani to není RISC …

      • Ale IBM plus Amdahl (což bylo vlastně také IBM) měli nad 80% počítačového trhu. Kolik má dnes? Byl to sešup jak hrom. Naštěstí ve své hlouposti nerozpoznali potenciál IMB PC a nevědomky vytvořili standard díky kterému byl Intel čím byl. ARM je novám IBM PC standardem a to je důvod proč by se měl Intel i AMD obávat toho nejhoršího.

       Otázka není kolik má ARM procesorů „v počítačích, noteboocích, serverech“. Otázka zní kolik by v budoucnu mohl mít a tohle ustrnutí Intelu mu v tom nahrává. U Intelu mohou děkovat, že mají AMD které stále dokazuje, že PC standard se stále vyvíjí.

       ARM a RISC V jsou potenciálem pro budoucnost. Kolik riscových procesorů je v jedné domácnosti? Kolik jich bylo před dvaceti či třiceti lety.

       To jste opravdu tak nevidomý nebo to jenom hrajete? Nemáte přehled.

      • asi ti chybí informace … Intel, AMD v ničem neustrnuli, na všem se pracuje … dej na má slova … ukáže se v nejbližších létech … že se o tom nemluví, nic neznamená …

  • Zrejme tak nejak to bude. Asi jste to tak i myslel, ale jeste to explicitne zminim, ze porovnani DG2 na 6nm je proti Nvidii na 8nm a AMD na 7nm. V momente, kdy vyjde trochu architektonicky upravene nove generace od Nvidie a AMD, oboje s novym procesem, tak Intel to bude mit mnohem tezsi. Na ovladace jsem take zvedavy, osobne si myslim, ze na toto tema tu budou jeste hodne zajimave diskuze 😀
   Kazdopadne ja bych videl situaci o neco pozitivneji nez tynyt, protoze dalsi konkurent na trhu je moznost vetsiho vyberu pro uzivatele. Jen doufam, ze se v budoucnu nestrhne boj o 1. misto v FLOPfestu a s mensim vyrobnim procesem nam tu pristanou 400W cipy.

    • Ja jsem to asi nerekl uplne dobre. Myslel jsem tim, ze dnes se srovnavaji unikle informace o Intel na 6nm s Ampere na 8nm a Navi na 7nm. Myslim, ze dalsi generace gpu od AMD a Nvidie maji byt uz na 5nm (nebo i mozna stale 6nm). Tzn. to, co psal tynyt: „S další řadou karet nvidie a AMD spadne celé DG2 pod stůl.“ bude v praxi but stale 6nm, ktere ma o kousek lepsi densitu nez 7nm (u Intel vs Nvidie je to 6nm TSMC vs. 8nm Samsung), nebo uz 5nm (kde bude rozdil vyraznejsi, jak pisete). Tedy uz jen prichod „refreshe“ stavajicich GPU od AMD a Nvidie, byt jen na 6nm, by i bez architektonickych zmen posunul Intel GPU jeste niz, nez ukazuji dnesni uniky.

     • U AMD jde čekat další vývoj infinity cache a čiplety, nvidia je zatím klasicky tajemná, ale jsem přesvědčený, že konkurenceschopná k AMD bude.

      A teď si polož otázku: víme, co chystá Intel? Víme, kam se budou ubírat jeho grafiky? Víme, že jde také cestou čipletů, ale bude to opravdu stačit? Víme, že jeho SW oddělení bude schopno integrovat všechny HW změny a dodávat konzistentní výsledky?

      • No vsak ja to nerozporuji, naopak potvrzuji, ze byt jen refresh vyrobniho procesu u GPU od AMD a Nvidiea bude znamenat jeste vetsi odskok od dnes uniklych vysledku 6nm Intel GPU. O architektonickych zmenach uz ani nemluve.

       Co me ale tesi je, ze tu uz snad konecne bude dalsi hrac na poli dGPU. A co setyka „pul dekady“, mozna. Intel ma spoustu prostredku, takze by to mohlo byt i rychlejsi. Na druhe strane maji GPU experta s deravyma rukama, takze by to mohlo byt i pomalejsi 😀

   • Nanometry nejsou IMHO ten úplně nejzásadnější problém. Jde hlavně o rychlost inovací, když si vezmeme, že DG1 uvedli začátkem tohoto roku, a byl to neherní propadák. DG2, alias herní kus by s ohledem na to, že Intel nemá nic, měl přijít vzápětí, ale přichází po půl roce. To je prostě moc. Jediná šance je, že bude při uvedení dokonalý, tedy že bude fungovat všude a správně (ne jak DG1) a hlavně že bude mít drivery – čemuž se zdráhám po trapné zkušenosti s DG1 věřit.
    Připomínám, že DG1 byla základní karta, na které nefungují nejen hry, ale která není kompatibilní ani se všemi deskami Intelu.
    Intel bych považoval za alternativu až v okamžiku, kdy předvede, že jeho karta opravdu funguje jako herní grafika – a jsem ochoten ignorovat (neexistující) dlouhodobou podporu výrobce. Do té doby je to ale bloatware, od kterého nelze reálně čekat vůbec nic.

    • tynyt 22.6.2021 at 13:44
     „Nanometry nejsou IMHO ten úplně nejzásadnější problém.“
     Nejsou a ani jsem to tak neprezentoval. Poukazoval jsem na to, ze se srovnavaji produkty na ruznych vyrobnich procesech, kde Intel je ted zvyhodnen. Takze v momente prichoidu dalsi generace, nebo i refreshe GPU od AMD a Nvidie bude Intel ve vetsich „problemech“ aneb ted je prezentace vysledku Intel GPU idealizovana.
     Do mnohem vetsich problemu jako zminene ovladace, ci spoluprace s hernimi studii jsem ani nezabihal.

     Jinak by me zajimala ta nekompatibilita s MB a problemy s drivery u DG1 (ja jsem si na tento GPU nesahnul), tak netusim.

     BTW: Nedavno jsem nahodil na jednom pocitaci Ryzen 2400G, na druhem RX 460 a na obou mi ve Win10 zacaly problemy s obcasnym vypadavanim grafiky, nebo uplnym zatuhnutim systemu, ztrojene ikonky AMD v trayi apod. Po zkusenostech s Nvidii teda palec dolu.

     • Ad to DG1: není to tak, že by to bylo nekompatibilní, ale z nějakého důvodu ty desktopové karty nemají vlastní VGA/GPU BIOS a spoléhají se na to, že se nahraje z BIOSu základní desky. Takže ten s tím musí počítat a kvůli tomu to funguje jen na pár OEM deskách, nikde jinde.

      Je to zvláštní rozhodnutí, ale nevím, jestli je to kvůli nějakému selhání/chybě hardwaru, nebo jestli prostě jenom tu funkcionalitu vynechali, protože se počítalo s tím, že to GPU půjde jenom čistě do notebooků, kdy by to nebylo třeba, a až pozdě přišlo rozhodnutí adaptovat to na stolní grafiku pro OEM.

      Každopádně to asi nic neříká o tom, jak bude fungovat další generace.

      • jen technická: funguje = kompatibilní, nefunguje = nekompatibilní. 🙂 Myslím, že bychom neměli posunovat význam slov.

      • Jan Olšan 22.6.2021 at 17:40
       Diky za vysvetleni. To je teda pecka ale. Az bych skoro rekl, ze je to cileny vendor lock, ale to zase nedava smysl z pohledu “prodat co nejvice / odalit chyby pomoci mnoha uzivatelu a konfiguraci”.

  • Klasika damage control, intel s výkonem RTX3070 ? Pokud bude mít konkurenční cenu a nebude mít „fanouškovský“ příplatek, tak má AMD divize GPU celkem little.BIG problem. A ruku na srdce, na podzim Huang vytáhne z trouby RTX4000 řadu.

 2. Skvelé činy kapitálneho Intelu naberajú na intenzite,
  kolos štartuje novú éru a to nielen v profi sfére, ale
  i pre radosť domácich počítačových nadšencov…
  V procesoroch na najbližší rok úplne odstrelí
  konkurenčné AMD, ktoré tvrdo zaspalo a novú
  generáciu desktopových procesorov adresuje až
  niekam Q3/Q4 2022…
  Za ten čas úspešný Intel vypustí rovno dve
  generácie procesorov revolučnej platformy
  Alder/Raptor Lake…
  Ešte pospolitý ľud nestrávil vynikajúce informácie
  o procesoroch a už tu máme nemenej interesantné
  úniky o mega úspechu Intel predáka Koduriho…
  Po halde rokov je vstup tretieho hráča na trh
  samostatných grafík reálnou skutočnosťou…
  Fakt, ktorý poteší všetkých okrem AMD…

  a/ Intel GPU logicky uberú podiel neúspešnému AMD…
  b/ úspešná nVidia bude pokračovať v trende zatínania
  tesákov hlboko do nevládneho AMD, súčasný +80%
  podiel trhu pasoval nVidiu na absolútneho lídra,
  podobne, ako je Intel s +80% na trhu procesorov…
  c/ Apple ruší AMD grafiky…

  Tri atribúty, tri fakty, ktoré ako celok skladajú
  žalm – rekviem pre AMD…

   • Smutné to je, ale AMD si to navarilo samo, proti nVidii
    ponúkajú:
    – slabšie ovládače/technológie
    – dohuhňanú hw akceleráciu videa
    – ignoráciu AI…
    Ešte budú spomínať na šťastných 18% trhu…

     • amd má potenciálních kupců pořád dostatek, většina hráčů s velkým ziskem prodala svoje 5700xt těžařům a čekají, až spadnou ceny na normál … pokud někdo nebaží po RT, je mu jedno … 6700 má parádní výkon, hafo paměti, nižší spotřebu … pokud se bude prodávat za 13k ….

      • To je pravda, lenže po skonsolidovaní
       situácie s kryptorakovinou nastane pre
       AMD karty krutá doba…
       To by musel nastať zázrak, aby odlákali
       zákazníkov od úspešnej nVidie,
       aby im Intel neubral z podielu, aby sa
       negatívne neprejavil dopad zrušených
       odberov Apple…

      • amd je jen rádo, že apple nic nechce, stejně nestíhají … sere mě spíše apple s jejich sosáním veškerých kapacit tsmc … co se týče nvidie a konce krypta, nemyslím, že se o karty nad 3070 bude někdo rvát, spotřeba jako prase a karty vyždímané nonstop provozem … na odpis … u Intelu to vidím v dedikovaných grafikách v nejbližších létech tak na 2% tržního max … být intelem, vyprdnu se na highend a zasypu nižší střed levnými kartami … něco jako 3060 v modrém do 10k …

      • V horizonte dvoch – troch rokov bude AMD
       vďačné za každú kúpenú kartu, ten odliv
       zákazníkov nastal ešte pred kryptorakovinou
       a vstupom Intelu na trh sa červeným končia
       prázdniny, začína boj o prežitie…

       Áno, Koduri vidí potenciál hlavne
       v cenovej relácii 300-400 EUR..

      • já bych t tak dramaticky neviděl … pokud se jim povedou multičipy …

      • Gogo: ale apple chce a hodne. Dostal u tsmc na 3q nejvyssi prioritu. Peek bude ve 4q letosniho roku. Budou nove iphony a jiste nove cipy do pocitacu. I dalsi firmy v retezci se na apple poptavku pripravuji

 3. Nevim nevim ,ale Intel je porad nejvetsim vyrobcem GPU OK integrovanem/nalepenem na CPU ,ale je.
  Nedivim se ,ze jde do dedikovanych GPu jelikoz na tom vydelava konkurence a to ne zrovna malo..
  MS se kazdy take smal ,kdyz prisla s tim ,ze bude delat herni konzole.. v te dobe?!
  Asi jako Google s androidem …..

  • Akorat, ze ty priklady, co jsi tu dal, nejsou uplne srovnatelne. Android/iOS prisli s necim novym, s novou vlnou patlafounu. MS..ok, Xbox neni propadak, ale na uspech PS(4,5) nebo nintenda nema.
   Pokud bude krypto nesmysl klesat, tak Intel propasl dobu, kdy by prodal vse co vyrobi. Pokud prijde v dobe, kdy budou jednak plne bazary a hlavne NV+AMD budou normalne fungovat na hernim trhu, tak to aby se prosadil, nebude mit vubec jednoduche. Muze to zkusit cenou, ale to by prozatim odporovalo vsemu, co k Intelu zname.