Hlavní navigace

Herní GPU Intel Xe HPG poprvé na fotce, 6nm čip DG2-512 s 4096 shadery zblízka

3. 6. 2021

Sdílet

Zdroj: Raja Koduri
Máme první fotku čipu GPU, kterým Intel vstoupí na trh herních grafik a začne konkurovat Radeonům a Nvidiím. Má 4096 shaderů, takže už žádný lowend.

Intel už má za sebou Computexovou keynote za sebou, ovšem firma si na ni nenasyslila ty obzvlášť atraktivní témata, jak to pak udělalo AMD. Intel kupodivu neměl zájem nějak představit připravované grafické karty Xe HPG, což by se normálně asi dalo čekat. Ovšem bylo to možná proto, že s nimi místo toho šel rovnou na „sociály“. Přímo Raja Koduri šéfující grafikám v Intelu se totiž teď stál sám sobě leakerem a ukázal první fotku herního GPU, které Intel připravuje k vydání snad v druhé půlce tohoto roku.

Koduri už ukazoval chystaný křemík či GPU už dřív (viz třeba zde nebo zde), takže to možná není tak překvapivé. Ale na druhou stranu čip, který ukázal nyní, je asi z programu grafik Intel nejočekávanější, coby první, který by mohl mít dost vysoký výkon, aby nějak zamíchal herním trhem. Fotka, kterou teď Koduri ukázal, představuje GPU s 512 EU, tedy 4096 shadery. Čip je totiž tak rovnou nadepsán: DG-512.

GPU samo vypadá poměrně hotově, vypadá to, že by (opět podle popisku) mělo jít o revizi B0, která by mohla být blízko k tomu, co bude uvedené na trh. Ovšem protože jsou pro Intel samostatné grafiky přece jen pořád nová oblast, je možné, že bude před vydáním provedeno víc revizí, než obvykle. Samotný křemík je asi víceméně hotov, ale podle komentáře Raji Koduriho čeká ještě grafický tým mnoho práce na optimalizacích her a ovladačů pro toto GPU, což se ovšem rozumí samo sebou.

GPU Intel DG2 512 se 4096 shadery architektury Xe HPG Zdroj Raja Koduri GPU Intel DG2-512 se 4096 shadery architektury Xe HPG (Zdroj: Raja Koduri)

Je pravděpodobné, že tento čip se nacházel i v ES vzorku karty, který před časem ukazoval leaker Moore's Law is Dead. Podle posledních informací by toto GPU nakonec mohlo mít výkon zhruba GeForce RTX 3070 nebo GeForce RTX 3070 Ti.

Galerie: První fotky a uniklé informace ke GPU Intel Xe HPG

Čip má podle úniků být 6nm (vyráběný u TSMC) a není zdá se zas tak velký. Kromě 4096 shaderů používá 256bitovou sběrnici, na kartě by měl být doplněný 16 GB paměti GDDR6. TDP celé karty ve verzi pro desktop by mohlo být 250–275 W, ale pro notebooky by spotřeba měla být výrazně nižší, údajně jen 120 W. Také výkon by pak samozřejmě byl nižší.

https://twitter.com/Rajaontheedge/status/1399966271182045184

MM_AI

Kdy čip na fotce přijde na trh, Koduri zatím neprozradil. Očekává se, že by to mohlo být spíš až před koncem roku.

Zdroj: Raja Koduri (Twitter)

Byl pro vás článek přínosný?