Unikly ceny Radeonů RX 580 a 570. Refresh Polarisu by měl stát stejně jako řada 400

9
Radeon R9 Nano (Zdroj: AMD)
-
Zdroj: AMD

Pomalu by se mělo blížit uvedení „refreshe“ loňských Radeonů RX 480 a 470 založených na čipech Polaris 10 – podle dříve uniklých informací to snad mělo být příští úterý, 18. dubna. Na jejich základě mají vzniknout Radeon RX 580 a RX 570, což budou asi velmi podobné karty, ovšem údajně s vyššími takty. Situace tedy asi bude podobná jako s Radeony R9 390 a 390X, které byly o něco výkonnějším refreshem Radeonů R9 290 a 290X. Oficiální informace v tuto chvíli ještě stále nejsou, ale z pokoutních zdrojů webu VideoCardz se na webu vynořil důležitý detail: kolik tyto „faceliftované“ grafiky budou stát.

VideoCardz zjistil ceny Radeonu RX 580 a RX 570 pro Eurozónu. Tyto karty se již mnohde objevily v eshopech, nicméně v jejich katalozích seděly značně draho. Nové informace by ale měly představovat už konečné a oficiální částky a naštěstí jsou o dost rozumnější. Radeon RX 580 má mít doporučenou cenu 239 eur pro 4GB modely a 269 eur pro modely s 8GB pamětí. To v přepočtu na koruny nyní vychází na necelých 6400 a 7200 Kč.

Radeon RX 570 s 4GB pamětí má oficiálně v Evropě stát 199 eur, což dává něco málo přes 5300 Kč. Zda budou případně existovat třeba i 8GB verze této karty, nevíme. U RX 470 nebyly úplně oficiální a zde to asi bude podobné, proto pro ně asi není doporučená cena stanovena.

Údajné doporučené ceny pro Radeony RX 580 a RX 570 pro Evropu (Zdroj: VideoCardz)
Údajné doporučené ceny pro Radeony RX 580 a RX 570 pro Evropu (Zdroj: VideoCardz)

Výhoda evropských cen je pro nás ta, že obsahují DPH zhruba odpovídající té naší a sumy v eurech lze tím pádem celkem přímočaře přepočítat na koruny, aniž by ve výsledku byla velká míra nejistoty. AMD sice pro náš trh může určit i mírně jiné lokální ceny a také obchody mají do určité míry svobodu volby, nicméně zhruba takto nějak by měly vypadat oficiální „pozice“ karet na trhu.

Uvedené částky představují doporučené ceny, které nemusí úplně vždy sedět. Zejména ze začátku by asi mohlo dojít k určitému našponování cen v důsledku převisu poptávky a nabídky, ale to by se asi nemělo blížit loňské situaci po uvedení. O něco dražší než tato cena také mohou být nereferenční továrně přetaktované modely. Nicméně i od těch se postupně objevují levnější typy, kde je příplatek nižší. V nějakém delším horizontu by se tedy za tyto „doporučené“ částky měly dát koupit i modely s nereferenčním chlazením.

amd-radeon-rx-580-pcb-videocardz
Vzorek či prototyp Radeonu RX 580 (Zdroj: VideoCardz)

Zatím to tedy vypadá, že karty Radeon řady RX 500 víceméně nahradí čtyřstovkové karty na jejich pozicích a budou stát zhruba stejné peníze. Ze začátku asi určitý rozdíl bude, daný hlavně tím, že cena starších modelů se během měsíců postupně tlačí níž, kdežto u novinek tento faktor chybí. Zpočátku snad budou určitou kompenzací vyšší takty. Pokud se potvrdí, měly by asi referenční RX 580 a 570 být zhruba srovnatelné s nereferenčními modely řady RX 400.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

 1. se mě líbí jak na „hluboko v it“ zveřejnili že je nějakej další benchmark po unique valey nebo jak se to píše pro 8K a v tom grafu mají RX480 se slabším výsledkem než R9 390, tak by mě zajímalo jestli se to objeví i tady, protože bych si slastně rád užil položení otázky: „KDE JE TEN VÝKON POLARISŮ, KTERÝ V ČASE BUDE NARŮSTAT?“

  • upravené tesy mě nezajímají. Podívám se na graf videocardz Unigine Superposition EXTREME A R9 390 má 2725bodů RX480 má 2465bodů, tak se tě znovu ptám: „KDE JE TEN VÝKON POLARISŮ, KTERÝ V ČASE BUDE NARŮSTAT?“

   • To, jestli výkon GPU A roste nebo ne přece vyplývá v měření GPU A v různejch časech ne?
    Tady srovnáváš GPU A a GPU B a když se podíváš na jakékoli testy, tak je tam vždycky rozptyl, proto se do recenzí musí dávat testů víc, aby se to trošku zprůměrovalo a bylo vidět, jestli je konkrétní výsledek typickej projev, nebo ústřel z normálu nahoru (nebo dolů).
    Spíš je otázka, proč tam R9 390 vypadá tak dobře – možná proto, že má víc ROP? Nebo se tam projeví jiné velikosti RAM?

    Jinak když už je řeč o stárnutí/držení Radeonů, tak to je i můj názor…
    Je sranda, když si vemu, jak se R9 290/290X hodnotilo v době vydání (2013), jako soupeř GTX 780 a GTX 780 Ti „jenže ty jsou rychlejší“. No, kde je GTX 780/Ti dneska? R9 290 je baseline požadavcích HTC Vive/Riftu na GPU, kdežto Nvidia tam má až GTX 970ku 🙂
    FuryX se při vydání taky považovalo za horší než 980Ti, ale když tu Maťko (nebo kdo to byl, teď nevím) vložil ty přehledy recenzí 1080ti, tak to vypadalo že už to bylo tak 100% 980Ti – 101% Fury X (což ono to samozřejmě bude recenzi od recenze jiné, ).

    Tipuju, že Polaris na tom teda bude s životností podobně.

    • Kdyby to byla pravda tak se dočkám toho kdy rx480 porazí 1080, jenže pak to není o tom že polaris bude v průběhu času získavat na výkonu, ale naopak konkurence bude strácet novýma fíčurama. Což je tak trošku od AMD podvod, když ta karta výkon nezíská.