Unikly parametry Xeonů s architekturou Skylake. Procesory s 28 jádry mají TDP až 205 W

2
Zdroj: Intel

Svět osobních počítačů vstoupil už tento měsíc do fáze zostřeného konkurenčního boje mezi AMD a Intelem, nicméně ještě jen v oblasti desktopových CPU. Tam si na sebe Intel sám přichystal past tím, že léta držel počet jader v procesoru stále na čtyřech (míněno na platformách LGA 115x). Druhý velký souboj ale AMD čeká o svět serverů a tam to již s jádry Zen tak snadné mít nebude. Zde totiž Intel neškudlí a na letošek má nachystán velký upgrade, který přinese novou platformu LGA 3645, novou architekturu a až 28 jader. A na tato potenciálně možná převratná CPU se nám teď naskytl předběžný pohled.

O serverové platformě Skylake máme informace už dost dlouhou dobu – víme, že by měla mít jeden socket společný pro sestavy s dvěma až osmi procesory a že například bude mít šestikanálový řadič pamětí DDR4 (podporující celkově 12 paměťových modulů). Už je také známo, že serverová jádra Skylake se budou od těch desktopových lišit. Jednak podporují 512bitové vektorové instrukce AVX-512, vedle toho ale také budou mít přepracovaný paměťový subsystém. Sdílená L3 cache už nebude inkluzivní (tj. už v ní nebudou zkopírovány obsahu L2 a L1 cache) a zmenší se na 1,25 MB na jedno jádro, zatímco privátní L2 cache jader se naopak zvětší na 1 MB. Díky této a možná i dalším změnám by serverový Skylake možná mohl mít lepší výkon při stejném taktu.

K těmto teoretickým poznatkům nyní máme druhou část rovnice. Na webu (konkrétně na fóru webu AnandTech) se totiž objevil údajný seznam modelů, které Intel chystá, obsahující údaje o počtu jader, taktech a také spotřebě. Jsou-li pravdivé, bude Skylake-EP (či jak se interně tato CPU označují) v mnoha směrech vyčnívat z toho, co Intel nabízel doposud.

Takto mají serverové Skylaky vypadat, tento se objevil na prodej v Číně (Zdroj: Taobao)
Takto mají serverové Skylaky vypadat, tento se objevil na prodej v Číně (Zdroj: Taobao)

TDP přes 200 W

Intel zřejmě serverové Skylaky rozdělí do dvou skupin. Spodnější modely se 14–22 jádry ponesou označení Xeon Gold. Vyšší třída pak nese označení Xeon Platinum a tyto modely budou nabízet 24, 26 nebo 28 jader. Tabulka níž bohužel ukazuje jen základní frekvence, turbo neznáme. Podle těchto informací by ale maximální boost u nejdražších modelů Xeon Platinum (8176 a 8180) možná mohl dosahovat až vysokých 3,8 GHz.

Xeony Platinum s vysokým počtem jader mají zdá se základní takty mezi 2,0 a 2,7 GHz, což je dost s ohledem na počet jader a instrukce AVX-512, které pravděpodobně budou zvyšovat spotřebu. Platí za to však docela vysokou spotřebou, nejvyšší TDP u 2,5GHz a 2,7GHz modelu dosahují až 205 W. Úspornější CPU se základním taktem okolo 2,0 GHz pak mají TDP 150 W nebo 165 W.

Údajné parametry serverových Skylaků Xeon Gold a Xeon Platinum (Zdroj: Fórum AnandTech)
Údajné parametry serverových Skylaků Xeon Gold a Xeon Platinum (Zdroj: Fórum AnandTech)

Xeony Gold začínají na nižších TDP, v tabulce můžete vidět hodnoty 105–150 W u níže taktovaných modelů (poznámka: čipy 6134 a 6136 jsou pravděpodobně uvedeny chybně, jejich takty nejspíš budou 2,2 a 2,0 GHz, nikoliv 3,2 a 3,0 GHz). Nicméně dvě nejvýše taktovaná „zlatíčka“ také mají TDP 165 a 200 W. Pozoruhodný je z nich obzvlášť 200W Xeon Gold 6154, který bude mít 18 jader se základním taktem 3,0 GHz. Patrně půjde o dobrého kandidáta do pracovních stanic.

Zatím bohužel nevíme, zda jsou všechna tato CPU určena do patice LGA 3647 (Xeony Platinum nejspíše ano, u Xeonů Gold už těžko říci). Některá by totiž mohla pasovat také do menšího socketu LGA 2066, který bude mít jen čtyřkanálový paměťový řadič. Intel totiž tuto platformu podle starších dokumentů hodlal použít vedle highendového desktopu (s čipy Skylake-X a Kaby Lake-X) ještě také pro jednoprocesorové servery a pracovní stanice. Socket LGA 3647 se šesti kanály DDR4 je naproti tomu určen pro sestavy s dvěma a více CPU.

Patice LGA 3647 (Zdroj: TweakTown)
Patice LGA 3647 (Zdroj: TweakTown)

Rychlost těchto CPU by zejména v optimalizovaných aplikacích (přepsaných pro použití instrukcí AVX-512) mohla být hodně vysoká. K tomu přispěje i vysoké TDP, neboť více elektřiny umožňuje čipu také podat vyšší výkon. Kdy se serverový Skylake dostane na trh a bude možné výkon změřit, zatím není známo. Mohlo by to být již v druhém kvartálu roku, případně ve třetím, kdy mají vyjít také Skylake-X pro desktop. V současnosti sice již mají Xeony Gold a Platinum v rukou vybraní velcí klienti Intelu, neprilegovaní zákazníci ale ještě musí chvíli počkat.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE