Kdy přijde USB4? V zařízeních prý bude koncem roku 2020, specifikaci dokončí v létě

Nová generace USB nazvaná USB4 a založená na technologii Thunderbolt 3 se do počítačů dostane za rok a půl, ale specifikace bude dokončená už toto léto.

8

Nedávno jsme tu měli informaci, že ještě v průběhu tohoto roku by se na trhu mohly začít objevovat desky a počítače vybavené novou generací portů USB 3.2 Gen2x2, alias SuperSpeed USB 20Gbps, které poskytnou dvojnásobnou rychlost proti USB 3.1. Víme ale už i o další generaci USB, a sice USB4, která bude velkou změnou, protože integruje ve standardizované podobě funkcionalitu rozhraní Thunderbolt 3. Bude tak umožňovat připojení externích grafických karet s vysokým výkonem, monitorů a tak podobně. Kdy se dočkáme podpory pro tento standard, už se také začíná rýsovat.

 

USB4 zařízení v roce 2020

O USB4 jsme psali na jaře: přinese kromě kompatibility s Thunderboltem 3 a tím pokročilejších schopností zejména přenosovou rychlost až 40 Gb/s přes porty USB typu C. Za jak dlouho ovšem tuto technologii můžete čekat? Web AnandTech to zjišťoval na Computexu 2019 a přinesl informaci, že by se zařízení používající technologii USB4 mohla objevit na trhu o rok později po USB 3.2 Gen2x2/SuperSpeed USB 20Gbps, totiž koncem roku 2020.

Specifikace USB4 je stále ve vývoji, nyní dosáhla verze 0.7 a práce prý pokračují docela rychle. A úplné dokončení a publikace verze 1.0 se plánuje údajně už na toto léto. Představitelé USB Promoter Group každopádně očekávají, že do konce roku 2020 budou na trhu produkty, které už USB4 budou využívat. Dostaly by se ven tedy zhruba do roku a půl od uzavření specifikace.

Intel Thunderbolt3 3
Do specifikace USB4 bude v budoucnu integrován Intel Thunderbolt 3, i dnešní zařízení by měla být kompatibilní. USB4 díky tomu bude poskytovat přenosovou rychlost až 40 Gb/s a podporu pro připojení monitorů (prezentace Intelu)

První s podporou by měl být Intel, ASMedia v roce 2020

Mezi prvními by podporu USB4 asi mohl implementovat Intel. A to z toho prostého důvodu, že již od roku 2015 má v podobě Thunderboltu 3 podobnou či dokonce snad stejnou technologii, na níž je USB4 samo postaveno. Intelu by proto mohlo stačit jen mírně upravit současně vyráběné řadiče a logo USB4 by mohl mít záhy po dokončení finální specifikace (a dostupnosti validačních testů). Od 10nm čipů Ice Lake má jinak Intel řadič Thunderboltu 3 integrovaný přímo v procesoru, takže by podpora USB4 dokonce mohla rychle přijít přímo do CPU/čipsetů.

Z výrobců samostatných řadičů by měla čipy s touto technologií vyrobit tchajwanská firma ASMedia, od níž by se pak dostaly na desktopové základní desky. ASMedia počítá s tím, že údajně řadiče pro USB4 dodá někdy v průběhu roku 2020, ale nevíme, kdy přesně v rozmezí leden – prosinec to asi tak bude. Je tak možné, že mimo platformu procesorů Intel (na ostatních se řadiče USB/Thunderboltu od Intelu dosud moc nevyskytovaly) by USB4 mohlo figurovat až spíš v roce 2021, pokud by řadiče byly uvedené teprve koncem roku 2020.

Galerie: Intel Thunderbolt 3 a USB4

Kdy přijde USB4? V zařízeních prý bude koncem roku 2020, specifikaci dokončí v létě
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Zdar,
  mam dotaz tak trochu k USB4? Zajimalo by me co pripojujete do USBecka?

  Ja mam v USBecku na PC: klavesnici, mys, gamepad, bluetooth. Na a vsechno to je na USB2.0.
  Pak obcas do USBecka strcim i flashku, ta je na USB3.0, ale nejak moc flashky uz nepouzivam.
  Nejvic do USBecka pripojuju mobil. Ja teda mam Samsung Galaxy S5, ktery ma USB3.0, ale takovych mobilu je malo. V podstate jen par premiovych Samsungu a par dalsich.
  Vetsina beznych telefonu od Huawei nebo snad vsechyny od Xiaomi maji stale jen trapne USB2.0 a vyrobci cinskych telefonu zaostavaji a nejsou schopni osadit telefony modernim rozhranim USB3.0.

  K cemu teda se da vyuziti USB4, kdyz vyrobci mobilu nejsou ve valne vetsine schopni zacit pouzivat ani USB3? Co teda jineho pripojovat?

  • A co od něj čekáte? Že bude na všech vstupech dávat plnou rychlost současně?
   Já mám USB hub 3.0 z Lidlu a šlape dobře. Ale já chápu, že se všechna zařízení k němu připojená dělí o jednu konektivitu. A čím pomalejší (starší verzi USB) zařízení do něj strčím, tím více budou bržděna všechna ostatní zařízení.

 2. Dělají v tom akorát zbytečný zmatek. Technologie je to skvělá ale trochu překotně nasazovaná a ta USB revoluce před tím dokazuje jen ten zmatek kolem. Buď mělo přijít na dostatečně dlouhou dobu USB 3.1 a pak USB4 aka Thunderbolt, nebo rovnou Thunderbolt a pro všechny a na veškeré zařízení. Já vidím jak se tato technologie bude osazovat jen do prémiových značek vyšší třídy.