uTorrent Web: torrenty pro nováčky, kteří chtějí streamovat video

Nic pro geeky a geekyně. Možná ale tento klient zaujme některé jejich známé.

5
uTorrent
uTorrent

Je to skoro rok, kdy jsme se dozvěděli, že vzniká webová verze uTorrentu. Aktuální data nemáme, ale před pár lety platilo, že jej používalo přes 100 milionů lidí. To mu zajistilo titul nejrozšířenějšího klienta pro výměnnou síť BitTorrent. Přiznám se, že teprve včera jsem v souvislosti s objevenými dírami v aplikace zaznamenal, že webová verze již existuje. O žádném velkém oznámení od vlastníka přitom neproběhlo.

Aktuálně se uTorrent dělí na dvě varianty. uTorrent Classic je produkt, který dobře známe více než 10 let. Jde o klasický program pro Windows se širokými možnostmi nastavení. Novinku pak představuje uTorrent Web. Nedá se říct, že by si dvě aplikace konkurovaly přímo. Webová varianta ani v nejmenším nepřipomíná klasického klienta.

Pozor, aktuální verze uTorrentu Classic i Web jsou aktuálně děravé.

Představuje se uTorrent Web

Byla navržena pro co nejjednodušší používání. Na rozdíl od varianty Classic klade důraz na streamování. Tento klient počítá s tím, že budete chtít nalezený obsah rovnou přehrát, místo abyste nejdříve čekali na kompletní stažení. Tím nechci říct, že jej nelze využít k prostému stažení. Možnosti nastavení jsou prakticky nulové – vyberete si maximálně adresář pro stažené soubory, případně určíte, zda se má aplikace spouštět při startu systému.

To nemusí být nutně nevýhoda. Zatímco uTorrent Classic zjevně cílí na ty náročnější, je mnoho lidí, pro které BitTorrent představuje příliš komplikovaný distribuční systém. uTorrent Web není prvním klientem, jenž se pokouší o maximální zjednodušení. Touto cestou se vydal mj. Vuze Leap. Mottem webového uTorrentu je najít obsah (čtěte torrent) a přehrát ho.

Navzdory názvu uTorrent Web není tradiční webovou aplikací, kterou si načtete ze vzdáleného serveru. Stále platí, že si musíte stáhnout instalační program. Aplikace samotná se pak již spouští v prohlížeči. Trochu klame tělem i v tom, že vás uvítá velkým vyhledávacím polem. Co si chcete přehrát? Váš dotaz bohužel jen přesměruje do Googlu, přičemž na konec dotazu přidá výraz „torrent“.

Torrenty můžete přidávat načtením souborů s příponou TORRENT, uTorrent ale podporuje také magnetové odkazy. Pravděpodobně bychom našli lepší vyhledávače torrentů a také přímější způsob přidávání obsahu pro stažení do klienta. Pak už jen můžete čekat, až se přednačte dostatek obsahu, aby mohlo začít přehrávání.

Závěr

Když si přečte necelý rok staré vyjádření Brama Cohena, tvůrce BitTorrentu, zjistíte, že sliboval plnohodnotného klienta, jenž poběží v prohlížeči. To byla aspoň interpretace kolegy Lukáše Václavíka, jenž se dále domníval, že nebude nutné nic instalovat. Plnohodnotného klienta jsme nezískali, instalovat se ale stejně musí. Jen pak neotevírá vlastní okno, nýbrž využívá webový prohlížeč.

Tip: Vývoj Vuze stojí, původní vývojáři stvořili otevřeného nástupce

Na pohled novinka nemá s uTorrentem nic společného. Očekávání se střetává s realitu. V tuto chvíli nehrozí, že by byl vývoj klasické varianty ukončen, je ale otázka, jak to bude do budoucna. Bude chtít firma BitTorrent drobit své portfolio? Co na uTorrent web říkáte? Je takový, jak jste si ho představovali? Jen podotýkám, že vývoj nadále probíhá, takže se pár funkcí jistě ještě dočkáme.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Taky nezapomeňte říct, že to je strasná s prominutím sračka ohledně dodávaného skrytého bonusu. V minulosti to bylo mnoho malwaru, BTC mineru a tuny jiných sraček…
    Dokonce ESET blokuje už v počínající fázi stahování a v minulosti to bylo tak, že blokovalo rovnou i stránku. 😉
    uTorrent je již minulostí a pomalu se ten všechen kolos přesouvá na qbittorent.

  2. A k čemu je ten nový utorrent dobrý? I starý má webové rozhraní a i při stahování ve starém jde přehrávat stahovaný soubor hned po spuštění stahování, stačí utorrent nastavit tak aby stahoval kontinuálně a ne cik-cak, což je i výhodnější, podle mě pak ty soubory nefragmentuje.