V AotS se objevil Ryzen Mobile 2500U. APU Raven Ridge už patří k druhé generaci

0

Architekturu procesorových jader Zen vydalo AMD začátkem března, čímž pro něj podle všeho začalo nová éra. Zatím ale jen ve velkých desktopových procesorech Ryzen, které jsou postavené na osmijádrových čipech. S nimi byla vyhlížena i verze APU, která by Zen spojila s integrovanou grafikou a také poskytla jeho mobilní verzi pro notebooky. Na APU, nazvaná Raven Ridge, se ale nakonec čeká o dost déle. Jeho notebooková verze by zřejmě měla přijít někdy na podzim a teď pro to máme doklad – objevily se totiž informace o prvním modelu APU, od Raven Ridge odvozeného.

Nález se přihodil v databázi benchmarku Ashes of the Singularity, který zřejmě v AMD používají k testování (nebo dokonce k záměrnému „leakování“?), jelikož se v něm už pár novinek objevilo. Web VideoCardz upozornil na záznam, v němž figuruje procesor AMD Ryzen 5 2500U běžící s integrovanou grafikou „Radeon Vega“. Prakticky určitě jde tedy o APU Raven Ridge, a to nikoliv o prototyp (inženýrský vzorek typu ES/QS, ty se hlásí jinak). Podle zobrazeného jména by totiž toto už měl být sériový model.

Záznam bohužel mnoho neříká o specifikacích. Víme, že CPU má čtyři jádra s osmi vlákny. APU s označením „Ryzen 5“ tedy budou mít aktivní SMT pro vyšší vícevláknový výkon. Stroj měl instalováno 16 GB paměti a při rozlišení 1920 × 1080 bodů není výkon bůhvíjaký, nicméně takto rané benchmarky nemusí být směrodatné. Všimněte si jinak také jména grafiky: AMD 1500. Zdá se, že stejně jako na straně CPU zde AMD přikročilo ke změně označování integrovaných GPU. Podle starších informací by integrovaná grafika v Raven Ridge mohla mít až 768 stream procesorů.

Nález procesoru Ryzen 5 2500U s integrovanou grafikou Radeon Vega v Ashes of the Singularity (Zdroj: VideoCardz)
Nález procesoru Ryzen 5 2500U s integrovanou grafikou Radeon Vega v Ashes of the Singularity (Zdroj: VideoCardz)

Modelové číslo 2500U může vypadat překvapivě, ale není na něm nic zvláštního. Pokud se podíváte na následující slajd z uvedení Ryzenu, který vysvětluje systém značení, pak jednička v desktopových Ryzenech znamená 1. generaci. R5 2500U tedy říká, že čipy APU Raven Ridge již budou chápány jako součást druhé generace Ryzenu. Ostatně většinu kariéry si odkroutí až v roce 2018, kdy by AMD mělo vydat i desktopová CPU Ryzen „Pinnacle Ridge“, snad představující refresh dnešního Ryzenu (Summit Ridge). Ta nejspíš také budou pojmenována jako generace 2000, takže Raven Ridge k tomu bude číslováním sedět. Druhá generace Ryzenu ale patrně ještě neznamená, že bude použita nová architektura Zen 2, ta má přijít až s 7nm procesem, pravděpodobně jako produkt pro rok 2019.

AMD Ryzen Mobile, APU Raven Ridge v provedení BGA
AMD Ryzen Mobile, APU Raven Ridge v provedení BGA

Písmeno U v názvu by mělo znamenat, že model R5 2500U je pro notebooky v provedení BGA pájeném na desku, jde tedy o Ryzen Mobile. AMD podle stejného slajdu počítá s variantami H, U a M, které patrně do značné míry sedí s značením Intelu – H má znamenat výkonné notebooky, pravděpodobně s TDP 35–45 W. M bude zase pravděpodobně obdoba Intelů se sníženou spotřebou, tedy Core M. Řada U by logicky měla být mainstreamem s TDP 15 W, který se používá v největším procentu laptopů. Desktopová APU pro socket AM4 zdá se ponesou označení „G“, nebo „S“ u verzí se sníženou spotřebou.

ryzen-mobile-vykon-computex
Slajd k Ryzenu Mobile, který AMD ukazovalo v květnu

Kdy přesně bude Raven Ridge vypuštěno na trh, ještě nevíme. Podle početných indicií se čekání na desktopovou verzi protáhne a na trh přijde až v roce 2018. Alespoň na volném trhu, OEM trh a velcí výrobci PC by ji možná mohli dříve. Verze pro notebooky má dle oficiální linie vyjít „v druhé polovině roku 2017“, což bylo potvrzeno i v konferenci k tento týden vydaným finančním výsledkům. Notebooky s těmito APU by prý měly být na trhu včas pro předvánoční prodeje, což by snad mělo znamenat dostupnost aspoň v říjnu či listopadu. Pokud je zde viděný model Ryzen 5 2500U skutečně sériová verze, jak název tvrdí, pak by možná oficiální uvedení těchto procesorů na trh nemuselo být vůbec daleko, a dokonce by mohlo proběhnout třeba už koncem prázdnin. V tuto dobu loni AMD poprvé vypustilo desktopové čipy Bristol Ridge pro socket AM4 (ale jen pro trh OEM, do volného prodeje to trvalo dalších deset měsíců a objevují se teprve teď). Nicméně u notebooků není papírové odhalení to nejdůležitější, záleží na tom, kdy se objeví reálné počítače na CPU založené.

Ohodnoťte tento článek!