Valve uvádí vlastní konzoli: Steam Deck je handheld herní PC s APU Van Gogh a SteamOS

39

Mobilní herní konzole od Valve je tady. Steam Deck je trochu jako Nintendo Switch, ale má všechny výhody herního PC se Steamem. A také výkonnější hardware od AMD. Pohání ho jádra Zen 2 a GPU architektury RDNA 2.

Před měsícem a půl se objevily informace, že se Valve opět pustí do výroby vlastní herní konzole. Ta nyní opravdu byla odhalená. Steam Deck je handheld konzole ve stylu Nintenda Switch, ale se silnějším hardwarem (čip s CPU jádry Zen 2 a grafikou RDNA 2) a s možností spustit širokou škálu plnotučných her ze Steamu. Na přístroji běží linuxový SteamOS s technologií Proton umožňující hrát hry pro Windows a klasický klient Steamu.

Steam Deck

Valve před několika lety provedlo první pokus o vlastní konzoli: „Steam Box“ či „Steam Machines“. Tehdy byly namířené proti herním konzolím do obýváku od Sony a Microsoftu (a částečně asi také pro platformě Windows, aplikační obchod Microsoftu byl tehdy vnímán jako hrozba), proti nimž nabízely PC prostředí a standardní operační systém SteamOS, jenž je linuxovou distribucí.

Teď Valve přišlo s odlišným počinem. SteamOS zůstává a s ním i PC-kompatibilní procesor a hardware, takže lze hrát velké množství her z knihovny Steamu, který je na zařízení samozřejmě nainstalován. Svou koncepcí ale Steam Deck konkuruje mobilním handheld konzolím, jejichž trh nyní ovládá Nintendo Switch, aniž by mělo moc konkurence. Právě tu do této oblasti přináší Valve Steam Deck a díky rozsáhlé herní knihovně platformy PC by to mohla být konkurence velmi zajímavá.

Valve Steam Deck 00.jpg Zdroj: Valve

Valve Steam Deck má podobné fyzické rysy – jde o zařízení tlustší, než jsou obvykle tablety, a opatřené sedmipalcovým LCD displejem (úhlopříčka je tedy jako u čerstvě odhaleného Switch OLED). Steam Deck má ale poměr stran obrazovky 16:10 místo 16:9 a rozlišení je 1280 × 800 bodů. Displej má jas 400 cd/m² (se senzorem pro automatickou úpravu), obnovovací frekvenci 60 Hz a je dotykový.

Tip: Přichází nové Nintendo Switch s OLED displejem. Nemá ale nový procesor/GPU ani DLSS

Po stranách hlavní části zařízení s displejem jsou madla s ovládacími prvky, které jsou však u Steam Deck bohatší a na druhou stranu tyto ruční ovladače nejsou oddělitelné. Ovládací prvky napodobují pokročilý gamepad – vepředu jsou dvě dotykové plošky (trackpady, plocha 32,5 × 32,5 mm), dva analogové joysticky (s kapacitním dotekem), D-pad na levé a skupina tlačítek XYAB na pravé straně. V místě prstů jsou zespodu a zeshora další tlačítka a spouště, a to na obou stranách.

Valve Steam Deck 03 Zdroj: Valve

Trackpady jsou podobné ovladači Steam Controller, tyto však mají latenci sníženou o 55 %. Lze na ně i klikat a citlivost na tlak je nastavitelná. A mají i haptickou zpětnou vazbu. Možnosti ovládání doplňuje ještě šestiosý gyroskop pro snímání pohybu zařízení. Po zařízení je rozeseto ještě několik dalších tlačítek pro menu, hlasitost a podobně.

Rozměr zařízení je 29,8 na šířku a 11,7 cm na výšku. Tloušťka je 4,9 cm, což je dáno držadly, samotné tělo s displejem je o dost tenčí.

Valve Steam Deck 02 Zdroj: Valve

CPU Zen 2, GPU RDNA 2

Procesor a grafika konzole jsou od AMD. Je použitý čip, který Valve označuje jako „custom APU“ a jde pravděpodobně o APU, které se už nějakou dobu objevovalo pod označením Van Gogh a je vyráběné 7nm procesem. Poskytuje 4 jádra/8 vláken Zen 2, které běží na frekvenci 2,4 až 3,5 GHz. Integrovaná grafika má 512 shaderů (8 CU) architektury RDNA 2 s taktem 1,0 až 1,6 GHz. Je pro ně uváděný výkon až 1,6 TFLOPS ve výpočtech FP32. Mimo jiné by také měla být přítomná podpora hardwarového dekódování videa ve formátu AV1.

APU Van Gogh v konzoli Valve Steam Deck
APU Van Gogh v konzoli Valve Steam Deck (Zdroj: Valve)

Tip: Podrobnosti o mobilním Ryzenu „Van Gogh“: čtyřjádro, podpora AV1, 162mm² čip

Spotřeba má být 4–15 W (patrně údaj pro APU, ne pro celé zařízení). Baterie má kapacitu 40 Wh a má stačit na 2–8 hodin hraní. Dvě hodiny asi platí pro náročné hry, osm hodin lze dosáhnout při procházení internetu nebo lehkých 2D hrách – nebo pokud se hra streamuje, místo aby běžela lokálně. Podle Valve prý zařízení například vydrží čtyři hodiny ve hře Portal 2, což by se dalo prodloužit na 5–6 hodin při omezení na 30 snímků za sekundu.

Podobně jako Switch má jinak Steam Deck aktivní chlazení, výdech je v horní straně zařízení, takže teplo by mělo foukat směrem od vás.

16 GB LPDDR5, 64 až 512 GB úložiště

Jako paměť zařízení používá 16 GB LPDDR5-5500 – nevíme ale, s jakou šířkou sběrnice. Pokud by byla 64bitová, dávalo by to 44 GB/s, se 128bitovými pamětmi 88 GB/s. Kapacitu pamětí je třeba docela pochválit, protože Valve evidentně nešetřilo. Díky 16 GB by RAM neměla hry omezovat.

Aktualizováno: Valve potvrdilo, že čip má 128bitové paměti LPDDR5 (čtyři 32bitové kanály). Propustnost je tedy 88 GB/s a GPU by nemělo být propustností bržděno, přestože údajně nemá Infinity Cache.

Valve Steam Deck 11 Zdroj: Valve

Úložiště bude možné mít v různých kapacitách v závislosti na ceně. Výchozí verze obsahuje 64GB úložiště eMMC (je uvedeno rozhraní PCIe 2.0 ×1, což ale nedává moc smysl). Za příplatek lze mít 256GB NVMe SSD s rozhraním PCIe 3.0 ×4, nebo dokonce 512 GB NVMe SSD (které má dosahova vyšší výkon než předchozí možnost). NVMe SSD je typu BGA a není uživatelsky vyměnitelné a eMMC je také pájeno na desku, ale zařízení má pro rozšíření slot MicroSD/SDHC/SDXC „s vysokou rychlostí“, což znamená podporu UHS-I.

Aktualizováno (17. 7. 2021): SSD je upgradovatelné

Valve sice ve specifikacích píše, že nedoporučuje uživatelskou výměnu, ale SSD nakonec vyměnitelné (a tedy i upgradovatelné) je. NVMe SSD jsou osazená ve slotu M.2, který by měl být i v základní 64GB variantě. Jde nicméně o poměrně špatně dostupné 30mm NVMe moduly (typ M.2 2230). Ovšem možnost SSD nahradit tu je a z druhé ruky se někdy tato SSD dají sehnat i relativně levně. Až rozborky ale ukáží, jak obtížné a riskantní je se k SSD dostat.

SSD Micron 2450 s 30mm provedením
SSD Micron 2450 s 30mm provedením (Zdroj: Micron, via ComputerBase)

Funguje i jako PC

Steam Deck je vybavený bezdrátovou síťovou konektivitou Wi-Fi 5 802.11a/b/g/n/ac s podporou dual-band (2,4 + 5 GHz) a 2×2 MIMO. Vedle toho je podporován i Bluetooth 5.0 pro připojení příslušenství nebo ovladačů a také sluchátek přes Bluetooth Audio. Na zařízení je také 3,5mm jack pro drátová sluchátka (mikrofony jsou integrované, a to dva) a zejména také port USB-C.

Ten je použitý jednak pro nabíjení nebo napájení (až 45W přes USB Power Delivery 3.0), ale také se s ním dá Switch připojit k monitoru nebo televizi (přes DisplayPort), USB rozbočovači nebo k dokovací stanici, která se bude prodávat zvlášť. Ještě k ní nemáme podrobnosti, ale zřejmě by měla poskytovat nabíjení, Ethernet, obrazové výstupy DisplayPort a HDMI a několik USB. Valve uvádí, že konzole Steam Deck se bude dát používat jako PC – protože je PC. Znamená to i podporu modů ve hrách nebo použití konkurenčních obchodů s hrami (Epic Games Store, například) Při připojení k externímu monitoru samozřejmě je možné použít vyšší rozlišení než 1280 × 800, ale hraní s takovým vyšším rozlišením samozřejmě narazí na omezený výkon GPU.

Prostředí SteamOS na Valve Steam Deck 03 Zdroj: Valve

Jak už bylo řečeno, na Steam Decku je nainstalovaný SteamOS s vrstvou Proton pro kompatibilitu s hrami pro Windows. Má být možné používat i Windows, ale výchozí prostředí/systém bude nejspíš nejlepší. Na zařízení má fungovat Steam Chat, funkce Remote Play (kdy se hra vzdáleně streamuje z vašeho PC, třeba i přes internet), bude možné normálně navštěvovat obchod Steamu a také funguje ukládání pozic ve hře do cloudu. Systém by měl umět rychlé probouzení a uspávání, takže před hraním nebude třeba čekat, než zařízení naběhne a spustí se OS.

Na pultech před Vánoci, cena od 419 €

Zatím se ještě Steam Deck neprodává – od dnešního dne je možné si jeden zarezervovat, přičemž zařízení se začnou expedovat za zhruba pět měsíců – někdy počínaje prosincem 2021. To bude datum dostupnosti v USA, Evropské Unii a Británii. Další regiony dostanou zařízení v roce 2022. Valve uvádí, že objednávky se budou plnit „ve frontě“ podle času rezervace.

Hardware je o dost výkonnější a pokročilejší než u Nintenda Switch, takže se logicky je třeba připravit na vyšší ceny. Ovšem základní verze s 64GB úložištěm je překvapivě naceněná poměrně dobře, má stát 399 $ nebo v EU 419 € (což je snad s DPH a u nás by to znamenalo 10 700 Kč, ne o tolik víc, než stojí Switch OLED).

Ceny Valve Steam Deck Zdroj: Valve

Verze s úložištěm NVMe vyjdou dráž, 256GB je za 529 $/549 € (14 000 Kč) a verze s rychlým 512GB NVMe SSD je za 649 $/679 € (17 350 Kč). Všechny verze mají ovšem 16GB paměť a stejný procesor a GPU, takže s přikoupením SD karty je výchozí verze docela zajímavá (a ani příplatek za 256GB možná není zas tak hrozný).

V ceně zařízení je napájecí adaptér a ochranný futrál pro nošení konzole, u dvou dražších verzí pak i exkluzivní bundle ve Steamu. Nejdražší 512GB verze má navíc ještě lepší anti-reflexní úpravu displeje, takže se nepři/přeplácí jen čistě za kapacitu úložiště, jak to často bývá.

Expanze herního PC do mobilního hraní spíš než konzole

Valve jinak uvádí, že Steam Deck nebere jako nějaké exkluzivní zařízení, ale jako jedno z možných fyzických provedení, které může mít standardní herní PC. Nezdá se tedy, že by se firma vyloženě bránila dalším konkurentům, kteří by podobné handheldy vyráběli (některá taková zařízení ostatně už vznikla před Steam Deckem). Pokud se záměr povede, mohl by vzniknout ekosystém většího množství podobných handheld herních PC, které by tvořily protiváhu jednoúčelovým mobilním konzolím jako je dnes Switch.

Valve Steam Deck 13 Zdroj: Valve

Galerie: Valve Steam Deck

Zdroje: Valve, IGN, The Verge

Valve uvádí vlastní konzoli: Steam Deck je handheld herní PC s APU Van Gogh a SteamOS
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.33%) 15 hlasů

39 KOMENTÁŘE

 1. Upřímně je to přerostlá mrcha, co vypadá opravdu ošklivě (asi jako byl Steam ovladač). GPD Win3 je mnohem hezčí zařízení. Čekal bych od Valve trochu víc. Pokud by ale Valve tímto kouskem konečně protlačilo SteamOS (respektive Linux na hry obecně ro normální lidi, co nemají týdny šťourání se v Linuxu) a tuto kategorii přenosných herních PC zviditelnilo, protože opravdu nejde o nic nového, první GPD Win se na trhu objevilo v roce 2016 a od té doby se spousta jiných pokoušela o něco podobného, bylo by to super už jen kvůli tlaku na pořádné integrované grafiky. Ne to, co předvádí v 90% Intel se svou enormně zastaralou HD630.

  • No, zatím všechny ty krabičky od Valve upadly do zapomění. Na druhou stranu je hezký, že firma kde se Gabe podrbe na zadku a vydělá mezi tím tisíce dolarů se snaží o něco takovýho, podle mě by ale měli primárně dělat hry. I když z toho týmu který dělal herní pecky už nezbylo vůbec nic.

   • Hlavně přestali vyrábět asi tu nejlepší krabičku co kdy vymysleli – Steamlink. Používám to už roky a pořád si to nemůžu vynachválit. S tím si uděláš skutečnou konzoli ze svého PC se slušným rozlišením a neomezeným frameratem.

    K tomu se konzole přiblížily trochu až tuhle generaci, takže ta streamovací krabice byla docela napřed v hodně věcech. Sdílení plochy a puštění filmu z PC? No jasně, umíme.

  • „přerostlé“ to být musí, jelikož tvarem to je switch, a switch je pro dost lidí poměrně malý na ruce a je to pak otravné, tohle je trochu větší než switch a mohlo by to být lepší (switch 238 mm x 102 mm x 14 mm s joyconama a steam deck 298mm x 117mm x 49mm).

   mě třeba kvůli velikosti nesedí skoro žádný gamepad, všechny jsou mi moc malé a po čase mě z toho bolí ruce

 2. 16GB RAM pro 1280×800? Trochu overkill, ty prachy měli radši vrazit právě do úložiště. Přijde mi to jako blbost, na druhou stranu mi jako blbost přijde všechno od Nintenda a ten o zákazníky nouzi nemá, takže co já vím…

 3. sorry,ale tohle bude hodně top, za 500eur základní model+512gb sdkarta, nic lepšího jako entry model do pc gamingu neseženete,k tomu možnost to používat jako normální pc, to se ani nebavím o hw, vzhledem k použití custom rdna2 apu to bude mít největší výkon z všech těch wannabe pc handheldů(a to za půlku ceny), a samozřejmě možnost emulátorů takže za cenu cca 50%+ switche máte plnohodnotné pc které přes emu rozjede prakticky cokoliv, navíc lpddr5- další výhoda oproti ostatním, ta grafika bude dávat neskutečné pecky, a beztak to bude mít lepší páčky/ tlačítka než ty hračky za dolar od nintenda co furt driftujou
  btw, těch 16gb ram rozhodně není overkill, nezapomeňte že se to dělí mezi ram a vram, a zrovna dneska je 16 na hraní minimum, aspoň tam je trochu overhead do budoucna

  • a zrovna GPD pro tohle není konkurence, 2x dražší a o půlku slabší, lidi to dokonce řeší tak že si kupujou externí gpu box a dávaj do toho třeba gtx 1060, protože ta integrovaná je prostě slabá, a najednou to není 2x dražší ale 3x

    • Je to 4C/8T handheld. A zároveň máme rok 2021. Pokud někdo hraje na cestách, vezme si s sebou notebook, na takový to mobilní šmatlání máš tablety, telefony.
     K čemu chceš handheld? Switch má přidanou hodnotu toho „Switch“, byť hardwarově je to klasicky slabý Nintendo.
     Tohle zase nemá cílovku a Valve to zase po pár letech v tichosti zruší.

     Pokud ale někdo jede na vlně PSP nostalgie, směle do toho. Já si hry raději zahraju v normální kvalitě na normální velikosti obrazovky. Když už náhodou ty hry hraju teda.

     Pobavilo mě, že Valve tak dlouho bastlí ten Linux OS a pak natvrdo propálej, že ale „v případě potřeby si tam můžeš hodit Windows 10, až tě přestane bavit emulace přes Wine.“

     • 4C8T bohatě na hraní stačí, obzvlášť když na tom jejich OS bude menší režie než v normálních winech, že by o to nebyl zájem bych se nebál, v okamžiku jak spustili rezervace včera v 7 večer tak to na 2 hodiny bylo úplně přetížené, v 10 minutách zmizely všechny verze s nvme ssd, mě se to podařilo zarezervovat až v 10 večer, jinak tohle chci na cesty/když někam nebo za někým pojedu, nemusím s sebou tahat ntb které aby mělo stejnej výkon jako tohle tak bych za něj musel dát min 2x tolik, k tomu větší výdrž baterie, integrované tlačítka/gamepad a možnost připojit cokoliv přes usbc hub, dá se to zároveň nabíjet, mít připojenou myš/klávesnici a ještě video výstup na obrazovku/televizi, nesmíš se na to úplně dívat jenom jako na handheld, spíš jako na ntb/tablet v tvaru handheldu, já osobně doufám, že půjde udělat dualboot steamos/win, to bude asi nejlepší kombinace.

      jinak jak jsem už psal, za 420€ verze s 64gb emmc+80€ 512gb karta,dohromady 500€(12800), to je prostě super cena za takový HW, za takové prachy dneska takhle dobré PC nesložíš, obzvlášť při dnešních cenách gpu

      • Dnešní ceny bych neřešil, co je dnes nebude zítra. Za rohem je DDR5.

       Já koukám do budoucnosti, emulovat Maria jak někteří píšou můžeš i na jiných handheldech.

       Fokume: Jenže Switch má něco, co Steam nemá. Hry s výborným game designem, které si bohužel nikde jinde nezahraješ. Kdyby šly pouštět na PC (jdou, ale ne nativně), po HW Nintenda pes neštěkne.

      • Je možné dát pár příkladů takových her? Pro člověka (začínajícího v 80-tých na 8-bitech), kterého konzole v jakékoli podobě zcela minuly je to naprosto cizí/neznámý svět. Netuším zda bez pořádné dávky nostalgie, mají dnes šanci oslovit další hráče.

      • Za těch 80Euro je 512GB SD R:100MB/s, W:90MB/s. Více se asi ze zmíněného UHS-I rozhraní stejně nevymačkne. Rychlost 100MB/s je jak 2,5″ HDD a latence nejspíš bude mít SD karta lepší. Holt kdo si počká, ten se dočká.

     • Normálně bych nereagoval, ale viděl jsi, co Nintendo plánuje vydat jako novou verzi Switche? Tu předraženou zastaralou trapárnu? Myslím si, že proti Switchi je tohle pořád cajk. Vzhledem k tomu, kde jsou dnes ceny standalone HW. Už když to vydali, tak to byl v podstatě obsolete HW, ale dnes?

 4. Nejprve me to zaujalo, ale kdyz jsem prisel k ulozisti, tak vidim, ze to bohuzel Steam zabil, to zakladni 64GB je uplne k hovnu, i tech 256GB NVMe je silne na hrane. Zaklad za 400E mel mit 512 GB NVMe SSD a rozsirena drazsi edice mela mit 1TB NVMe SSD.
  Takze za me davam palec dolu a oznaceni NEKUPUJU. 🙂

 5. Tak aktualizace: SSD je ve slotu – M.2 2230. Bude třeba rozebrat zařízení, což může být riskantní a z pohledu výrobce upgrade není doporučený/podporovaný, ale nějak by to snad mělo jít. I ta 64GB verze by asi ten slot mohla mít.

 6. Mám doma Wikipad ….a vím , jak nepraktické je mít tablet byť PC u kterého se ovládací prvky nedají odepnout …Switch je design u kterého se přemýšlelo .GPD je v přenosných tabletových PC asi nejdál a teď přichází Steam Deck , který kašle na zkušenosti z vývoje a nabízí přenosnou fošnu …..
  Já jsem tedy na rozpacích především z imobilního provedení

  • Primární OSem má být Linux(Steam/Proton), ten bude mít patrně vlastní režijní zápisy značně omezeny (aktualizace nebudou typicky přesahovat jednotky GB/měsíc). Instalace hry představuje zápis desítek GB/hru (stahování bude většinou pomalejší než zápis). Uložení progresu ve hře budou jednotky/desítky MB. Bude záležet na rychlostem SD rozhraní, mám SD kartu ze které vymáčknu při čtení cca 300MB/s.