VDSL zrychluje na čtyřnásobek. Cetin už nabízí 250Mb/s internet

14
Internet
Ilustrační foto (zdroj: geralt / Pixabay)
-
Zdroj: Pixabay

Cetin provozující metalickou infrastrukturu zděděnou po Českém Telecomu loni zrychlil VDSL ze 40 na 50 Mb/s a navíc nabídl ještě rychlejší 80Mb/s přípojku. Letos nás čeká další navyšování. Firma začala od května svým velkoobchodním partnerům nabízet ještě rychlejší linku Superfast s nominální rychlostí 250/25 Mb/s. Od 1. října 2017 bude poskytovat ještě nový tarif Premium s rychlostí 100/10 Mb/s. Vy si již nyní můžete rychlost internetu otestovat u nás na webu.

Tarify do „stovky“ běží na technologii VDSL2, takže si s nimi poradí i současné modemy. Superfast ale pro přístup využívá „VDSL3“. Ve skutečnosti jde o vylepšené VDSL2, které používá dvojnásobnou šířku pásma (35 místo 17 MHz). Technologie je jinak známá pod označením Vplus 32b a teoreticky nabízí rychlost více než 200 Mb/s na vzdálenost do 500 metrů od ústředny, případně 300 Mb/s do 250 metrů.

xDSL tarify Cetinu v květnu 2017
xDSL tarify Cetinu v květnu 2017

Cetin spustil také nový web cetin.cz/zrychlujeme, na kterém si po zadání adresy můžete ověřit, jaká rychlost je u vás dosažitelná. Cetin vás také odkáže na osm poskytovatelů xDSL, kteří s ním mají podepsanou novou velkoobchodní smlouvu. Nejvyšší rychlost 250/25 Mb/s by podle původního plánu měla být dostupná na 170 000 přípojkách.

Na webu Cetinu si můžete ověřit nejvyšší dosažitelnou rychlost xDSL
Na webu Cetinu si můžete ověřit nejvyšší dosažitelnou rychlost xDSL

Společnost na vybraných místech nabízí i optické linky. Ty mají doposud rychlost až 250 Mb/s, od 1. ledna 2018 ale bude možné objednat i 500-, 750- a 1000Mb/s internet. Cetin bohužel i u optiky nabízí jen asymetrické připojení v poměru 10:1. Takže uplink je vždy desetinový.

Ohodnoťte tento článek!

14 KOMENTÁŘE

 1. Optika 10:1 to je jak to vypatlané UPC. Na jednu stranu se hlásá „vše do cloudu“ na druhou stranu jsou tu ISP kteří nabízejí 40/4 internet. Uploadujte něco ~500kB/s :-! a nebo si kupte sakra drahý 300/30 aby upload za něco stál. A neříkejte mi, že tahají optiku stylem 10 vláken TX a 1 vlákno RX. Předpokládám, že nové sítě jsou rovnou nějakou formou WDM a symetrické. Ale jen odhaduji, neznám reálné problémy které se s tím táhnou, ani nákladnost. Nejlevnější je nedělat nic a prodávat dál až 8/0

 2. Mě by zajímalo kde zrychlují ? Jelikož už nějaký ten rok mám furt stejnou rychlost poslední změnu rychlosti jsem pocítil naposled co jsem přecházel z ADSL na VDSL tudíž z 16Mb/s max. (ADSL) na 20 Mb/s (VDSL) a víc už v mé oblasti není jen blíž u centrály.

 3. Ty rychlosti…. Proč třeba nedají možnost 100/100Mb/s? Ještě že tu mám poskytovatele, který umožnuje „neomezenou“ rychlost v rámci kapacity sítě, takže většinou se držím tak 50/50+Mb/s. Nejsem warezák uploader, to je n tak btw, ale gameplay videa už dneska mají i desítky GB.

 4. P r á v ě v á m p í š u z l i n k y 2 0 4 8 / 5 1 2 k b / s z a 5 0 0 , – K č / m ě s . T o j e n a b y j s t e v ě d ě l i j a k z a t u c h l é I S P p a n u j í n a v e s n i c í c h c o b y k a m e n e m d o h o d i l z B r n a !

 5. Zdravim!
  Jen musim zduraznit, ze blaznivy nazev VDSL3 je vymysl Cetinu, (debilni marketingovy tah, ale take klamani zakaznika), protoze takovy standart jeste nebyl vymyslen. Prave jsem si prosadil u O2 provoz s vlastnim routerem od AVM Fritz!box 7590, s rychlosti 250Mbit/s. Porad mi tvrdili, ze bez jejich srotu smartboxu to nemuze fungovat. Tak jsem tedy psal vyrobci do Berlina, ze mame v CR „svetovy vynalez VDSL3“, vysmali se mi, ze pry takovy vynalez jeste nebyl vynalezen. Ze to je pouze VDSL2 se supervektoringem 35b a ze se s tim „fritzek“ umi domluvit, jen ze musi O2 chtit. Fritz totiz umi vsechny standarty a dokonce vyhral na evropske vystave 1. cenu. Uz to frci a cely pribeh jsem popsal na foru na O2.
  Zde odkaz……… https://forum.o2.cz/nase-technologie-15/cekani-na-godota-126

  Takze nenechte se obalamutit kyslikama.