Velké zlevnění pamětí. DDR4 zlevní už do března o 20 %, ceny SSD padnou až o polovinu

22

V letech 2016 až 2018 panovala neblahá doba, kdy ceny operačních pamětí kvůli nedostatečnému zásobování trhu čipy DRAM vyrostly zhruba dvouapůlnásobně. Navíc to nastalo rychle po předchozím takovém cyklu, takže loni na vrcholu byla cena za jeden gigabajt 2,5× horší než v roce 2012(!). Naštěstí se však toto už zlomilo a o cenách pamětí DDR4 teď přicházejí naopak dobré zprávy. A to nám pokračuje – podle aktuálních zvěstí má RAM už nyní v prvních měsících roku zlevnit ještě víc, než se čekalo. A letos se má jinak také hodně snížit i cena pamětí NAND pro SSD.

 

RAM má zlevňovat celý rok 2019, jen v Q1 o 20 %

Nejprve k té DRAM. Podle analytiků DRAMeXchange původně měly ceny paměti DRAM v prvním čtvrtletí roku klesnout o 15 %. Nakonec se ale ukázalo, že tlak na zlevnění je vyšší a nyní firma uvádí, že operační paměti během první čtvrtiny roku zlevní dokonce o 20 %. Jde sice o pád smluvních cen na velkoobchodním trhu, ale toto zlevnění by se mělo postupně přenést i do běžného prodeje. Podle DRAMeXchange se ceny sníží už během ledna o 10 % tím, jak opadla předvánoční poptávka, a poté se dál bude snižovat i během února a března. To znamená, že pro výrobce negativní a pro nás pozitivní trend by asi měl pokračovat i poté.

Důvody jsou opět v tržních mechanismech. Situace se změnila a nyní poptávka po pamětech zaostává nad tempem výroby. Skladové zásoby se zvyšují, čímž stoupá tlak na snížení cen, které vede dle standardních ekonomických zákonitostí k vyšším prodejům (poptávka se zvýší). Výrobci DRAM sice začali v reakci na to omezovat investice, což asi poněkud sníží objem výroby proti dříve plánovaným objemům, výroba co do celkové kapacity gigabajtů by se ale asi i tak měla zvyšovat.

Podle DRAMeXchange by trend klesajících cen měl vydržet ještě po tři čtvrtletí či déle, takže by snad mohla RAM zlevňovat celý rok 2019. Redukce cen se tedy postupně nabalí, ale zatím asi nelze úplně odhadovat, kam se částky dostanou. A zda třeba v předvánočním období budeme zase nakupovat za ony dobré ceny z let 2012 a 2016, kdy stál gigabajt stovku. Ideálně bychom ale samozřejmě rádi viděli, že se konečně za stejnou cenu jako kdysi bude dát koupit vyšší kapacita…

SSD a čipy NAND od Hynixu

Zlevnění NAND Flash a SSD o polovinu?

Také v oblasti pamětí NAND panuje přezásobení, ačkoliv i zde výrobci již omezují investice (a tím budoucí výrobní kapacitu). Podle DRAMeXchange letos naroste kapacita výroby v celkových gigabajtech o 38 %, zatímco v roce 2018 to bylo o 45 %. Detaily o tom, o kolik zvýší výrobu jednotlivé firmy, lze najít v této zprávě.

I ceny pamětí NAND Flash mají ale klesnout více, než se dříve čekalo. V první čtvrtině roku i zde nastane sešup o 20 % (proti předchozímu očekávání 10% pádu). A v druhé čtvrtině se k tomu má přidat snížení cen o dalších 15 %. V druhé polovině roku se má zlevňování přibrzdit, ale DRAMeXchange píše, že by stále mohlo dojít na 10% pokles v každém kvartálu. Pokud si to spočítáte dohromady, vychází z toho, že by se ceny NAD mohly zmenšit na 55 % ze svého stavu ke konci roku 2018.

Stejná kapacita by tedy stála skoro polovinu, což by – byť třeba s určitým zpožděním – mělo mít velmi pěkný dopad na ceny, respektive kapacity SSD. Velké 1TB a větší disky SSD vy se snad už měly stát docela dostupným zbožím, konkurujícím cenou přetrvávajícím 1TB diskům HDD. Výrobci mechanických disků by asi zase měli zlevnit modely s vyššími kapacitami (4TB a víc), aby dokázali konkurovat. Pokud se tedy tyto prognózy naplní, příští rok před Vánoci a poté v zimě 2020 bude pořizování PC o dost příjemnější než v roce 2018.

Prohlédněte si: Jak vypadají čipy DRAM pro operační paměti a NAND pro SSD

Velké zlevnění pamětí. DDR4 zlevní už do března o 20 %, ceny SSD padnou až o polovinu
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.68%) 71 hlasů

22 KOMENTÁŘE

 1. Škoda, že kvalitní SSD jsou na vyhynutí, kdy už i enterprise modely přechází na TLC. Přitom podle statistik Google z reálného provozu v datacentrech je hodnota uncorrectable bit error rate (UBER) horší než u HDD, tudíž SSD je o to víc potřeba zálohovat.

     • „TLC bude mít za všech podmínek horší životnost a tudíž i chybovost.“ … jo no, vydrží jenom 2 mil. hodin namísto 3 mil. … což je fakt tragedie. Proboha, vohnouti, neřešte pi***iny, které jsou naprosto irelevantní, ty paměti dřív než „sejdou věkem“, jak jim to tady kdejaký mudrlant prorokuje „bo na internetu říkali“, zastarají morálně. Pro ty pomalejší, pokud se k těm pamětem budete chovat slušně, tak vás za těch 10 let, co hravě vydrží prostě nebude zajímat ta kapacita a takty pamětí nebo kapacita a rychlosti disků …. nemluvě o tom že solidní firmy vám dají na M.2 3D NANTD TLC disk záruku klidně 10 let. Nezkracujte si život starostmi o hovadiny a užívejte svoje stroje, na to je máte a stavíte si je, ne abyste filosofovali o nesmyslech …

     • Jde o stejnou studii a neporovnává MLC a TLC, ale SLC, eMMC a TLC. Tady jsou z ní shrnutí:
      https://www.zdnet.com/article/ssd-reliability-in-the-real-world-googles-experience/

      A teď si k tomu připočtěte fakta:
      1) Jde o data z 2016 a sledování probíhalo 6 let.
      2) V roce 2010 (začátek pozorování) byly SSD v plenkách. Intel v Q3 2009 uvedl disky X25-M na 34nm procesu s MLC a max. kapacitou 160GB. Na konci 2008 byly SSD dokonce ještě na 50nm.
      3) Spousta prvních SSD trpěla chybami v řadičích a ani neuměla TRIM.
      4) Zmenšování procesu se zastavilo u 16nm, kdy další zmenšování už mělo za následek takovou míru nespolehlivosti, že výrobci raději jdou cestou více vrstev.
      5) U Intel 520 s 25nm MLC je udáván UBER „1 sector per 10^16“, zatímco u novějších disků jako 6000p nebo 7600p s TLC již jen „<1 sector per 10^15 bits read". Oboje jsou consumer řešení.

      Co z toho plyne? Google testoval primárně historické disky, které samy o sobě pravděpodobně měly své mouchy v řadičích a neměly tak dobrý wear-leveling. A ano, vyšlo jim, že mezi (starými) SLC a (novějšími) MLC nebyl ve spolehlivosti rozdíl. To vše ale při flash s dramaticky většími buňkami než dnes. Navíc lze čekat, že Google nepoužíval consumer SSD, ale enterprise s mnohem větší mírou over-provisioningu (ta je u těchto disků z důvodu garance výkonu při zaplnění, což se u consumer negarantuje).

      Jde tyto výsledky extrapolovat na dnešní stav? V mezidobí se řadiče o dost zlepšily, zatímco ale životnost flash se významně zhoršila. A TLC buňka uchovává 8 hodnot, zatímco MLC jen čtyři. To se na spolehlivosti musí nutně projevit.

      Nějaké statistiky k počtu P/E cyklů:
      SLC – 50000 až 100000 pro planar
      MLC – 3000 až 10000 pro planar, 30000 až 35000 pro 3D
      TLC – 300 až 1000 pro planar, 1500 až 3000 pro 3D
      QLC – 150 až 1000 pro 3D

      • „Navíc lze čekat, že Google nepoužíval consumer SSD, ale enterprise s mnohem větší mírou over-provisioningu“
       Nemyslím. Právě Google je pověstný tím, že používá nejlevnější consumer řešení a redundanci řeší ve vyšších logických celcích (na úrovni serverů, racku, datacenter).

      • ale spolehlivost neznamená, kolik přepisů disk snese. Jde o to, jaká je pravděpodobnost, že při čtení z disku dostanu stejná data, jako jsem zapsal. Pokud na TLC/QLC SSD funguje ECC tak, že si poradí s bežnou chybovostí buněk tak může dosáhnout spolehlivosti jako SLC disk.
       Mimochodem Seagate už u HDD taky limituje záruku jen na 55TB/rok, což je u 1TB disku na úrovni QLC SSD pokud budeme počítat garanci výrobce po dobu záruky.

 2. Pamete pôjdu dole, zlacnia aj grafiky. Pozitivna sprava !

  btw…Tak aj AMD bude môcť zlacnieť FAIL VII 🙂
  Preto si ju snad kúpi aj bežný rytyt či Tomča z osady a prestane tu trolovať NV na ktoru proste nemá ..

 3. a jak se tu loni strasilo ze pameti budou jen zdrazovat 😀

  jinak ac me PC zivi, tak SSD pouzivam normalni spotrebitelske Crucial typu MX300, tedy to nejlevnejsi a jakoze nejhorsi, a presto jsem z 8 kousku za 2 roky nemusel reklamovat jeste ani jeden, klasicke plotnaky od WD ac beru Black a ted rok Gold pritom reklamuju tak kazdy 5 kus, mam 2x workstation a 6x renderslave, SSD jako systemovej a ve workach pak i na data a v renderslavech na data jen plotnaky, vesmes na tech strojich jen zapijuje frame pri rendru coby zalohu

  tazke zasebe muzu rict ze SSD me jeste nezklamali, nereklamoval jsem za podlednich 7-8 let kdy pouzivam SSD jeste ani jedno a proste me zastarali velikosti kdy puvodni Kingston HyperX SSD – 120GB z roku 2011 proste nestacili velikosti a tak jsem je musel nahradit, dnes jedu vsechny SSD o kapacitach 525GB a 1TB Crucial MX300 a MX500, pokud cena SSD klesne na pulku, tak cena 1-2TB SSD bude doslova smesna okolo 2-4 tisic 😀