VIA asi prodala Intelu svůj vývoj x86 procesorů, firmu Centaur Technology. Konec třetí značky?

57

Centaur Technology „prodala“ část zaměstnanců Intelu. Podle analytiků to dost možná znamená, že vývojové centrum stojící za x86 procesory VIA a Zhaoxin fakticky končí.

Velice zvláštní zprávy přišly z Tchajwanu den po vydání procesorů Alder Lake, pro Intel docela přelomových. Jak možná víte, firma VIA a po ní čínský Zhaoxin jsou dnes třetí a poslední značkou x86 procesorů pro PC. Jejich architekturu ale vyvíjí malá americká firma Centaur Technology (sahající zpět až do 90. let k IDT WinChipu). Teď ale přichází šok: podle různých zpráv možná VIA právě tohoto posledního mohykána odprodala Intelu.

Lanaření inženýrů nebo neformální prodej?

Zprávy o této transakci jsou takové podivné, takže se asi ještě chvíli budou věci vyjasňovat. Přímo VIA oznámila oficiálně to, že Intel ve formě nějaké dohody mezi firmami převezme neupřesněný, ale také asi docela významný počet zaměstnanců Centauru. Firma sídlící v americkém Austinu (takže vývojáři se mohou snadno přesunout do jiné firmy) má jen asi 100 zaměstnanců, takže Intel získá maximálně desítky lidí. Centaur měl jen malý tým, protože vyvíjí jen samotnou architekturu procesorů a už nemá na starosti výrobu ani prodej a podporu čipů.

Normálně by nějaké lanaření asi mohlo proběhnout zcela bez komunikace firem, Intel nebo nějaká agentura by prostě lidi přetáhla. Z nějakého důvodu ale místo toho obě firmy uzavřely smlouvu, v jejímž rámci Intel zaplatí Centauru 125 milionů dolarů. Což pravda v dnešních poměrech tržních kapitalizací je cena za obskurní startup, ale pokud jde jenom o bolestné za přetažení vývojového týmu – na které asi není nějaký zákonný nárok – tak je to přece jenom dost divné.

Procesor Zhaoxin CentaurTech 04
Fotky firmy CentaurTech zachycující práci na prototypovém hardwaru. Desky a procesory CNS mají (provizorně?) patici podobnou LGA 2011-3 od Intelu (Zdroj: Centaur Technology)

Podle zprávy VIA není předmětem této dohody žádný prodej duševního vlastnictví nebo technologií či jiného majetku, není zmíněno nic dalšího, za co by Intel mohl Centauru tyto peníze platit. Proto se nabízí vysvětlení, že ač to tak veřejně není prezentováno, Intel tímto tak nějak platí Centauru a jeho prostřednictvím firmě VIA (Centaur je v jejím vlastnictví) za to, že skončí s vývojem x86 procesorů a přestane Intelu konkurovat.

V Tchajwanských médiích se také nejdříve objevila zpráva, že VIA přímo prodává celý Centaur, byť to pak VIA nepotvrdila. Je možné, že fakticky je smyslem této transakce přímo koupení podstaty Centauru, ale oficiálně to tak nebude prezentováno kvůli tomu, že by to vypadalo a také bylo antikonkurenční chování, které je problematické, pokud ho koná dominantní hráč na trhu jako Intel. Ten se asi chce vyhnout tomu, aby ho nějak popotahovaly antimonopolní úřady nebo transakci blokovaly. Ale platba za přetažení zaměstnanců může být právě za to, aby ho VIA k antimonopolnímu řízení nepopohnala a nebo později nezkoušela žalovat.

Například analytik Dan Nystedt je toho názoru, že bez ohledu na oficiální zprávu fakticky proběhne vykuchání Centauru a jeho odchod z tohoto trhu, jen to není veřejně přiznáno.

Konec procesorů z Centauru?

Protože měl Centaur poměrně malý vývojový tým (a nové architektury tak také vyvíjel poměrně pomalu, respektive ve velkých časových rozestupech), mohl by odchod i třeba jen pár desítek zaměstnanců jeho vývoj x86 procesorů prakticky ochromit, pokud by šlo o klíčové lidi. A o ty by asi Intel měl mít zájem.

Čtyřjádrové a osmijádrové CPU VIA (Zdroj: Redocn.com)

Je také možné, že Centaur se kvůli rostoucí náročnosti procesorových jader sám rozhodl ve svém boji s mnohem větším Intelem a AMD (které je proti Centauru také hodně velká firma) skončit a toto je spíš už taková dodatečná monetizace kapitálu, který firma ze svého předchozího snažení měla. Každopádně aktuální zprávy i při optimistickém výkladu hodně kaboní výhled na budoucnost Centauru a jeho další setrvání ve hře. Jeho linie x86 procesorů tímto může skončit.

Poslední novou architekturou vyvinutou Centaurem je jádro CNS, respektive kompletní design procesoru pojmenovaný Centaur CHA. Firma podrobně představila jeho architekturu už v roce 2019, křemík by snad mohl existovat, ale zatím nebyl uvedený na trh, a to ani papírově. Vlastně hodně bizarně tento procesor oznámil přímo Centaur, místo toho, aby oficiálně udělala VIA, nebo Zhaoxin, což je čínský podnik, v němž má VIA minoritní podíl a fakticky mu předala další rozvoj a prodej svých x86 procesorů.

X86 procesor Centaur Technology CHA SemiAccurate
X86 procesor Centaur Technology CHA (Zdroj: SemiAccurate)

Pokud Centaur skončí, žádný další x86 procesor VIA už asi nevyjde, i když si tato firma teoreticky dál bude držet licenci či smluvní práva na procesory x86 (ta nepatří Centauru). Respektive ji asi bude držet Zhaoxin, do kterého ji vložila – ponecháme stranou problém, zda to Intel bude v budoucnu uznávat a dál tato práva prodlouží.

X86 procesor Centaur Technology CHA spodni strana SemiAccurate
X86 procesor Centaur Technology CHA, spodní strana (Zdroj: SemiAccurate)

Zhaoxin by mohl pokračovat na vlastní pěst

Zhaoxin jako třetí a poslední zbývající další značka procesorů x86 vedle Intelu a AMD také logicky bude mít problém, pokud přestane dostávat od Centauru nové architektury. Ale na rozdíl od VIA by Zhaoxin nejspíš díky štědré státní podpoře mohl být schopný v případě potřeby vyvíjet nová x86 jádra i sám. Dílem z toho, co už od VIA a Centauru dostal, ale ani nový začátek na zelené louce by nebyl nepřekonatelný úkol.

Není moc jasné, jak vlastně nové procesory Zhaoxin přesně vznikají, ale podle některých indicií už teď Zhaoxin nějakou architektonickou práci na nových jádrech prováděl. Podle tohoto rozboru třeba současné Zhaoxiny KX-6000 snad také nejsou jasný derivát jádra VIA Nano od Centauru (přitom ale také ještě nejsou ona nová výkonná architektura CNS). Možná, že Zhaoxin se od VIA a Centauru vlastně už sám odstřihával ještě před tímto zvláštním oznámením.

Tip: Čínské x86 procesory Zhaoxin jsou konečně na našem trhu – v NAS počítači od QNAPu

Tudíž v budoucnu možná procesory Zhaoxin budou vycházet dále, jen už nebudou mít americké jádro (což každopádně u symbolu technologické nezávislosti čínského režimu nebylo asi zrovna žádané). Uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet. Případný konec Centauru je svým způsobem historická událost, kterou končí hodně dlouhá technologická linie procesorů – představte si třeba, že by dodnes Matrox vyráběl své vlastní architektury GPU a až teď skončil. Ale vlastně se tímto symbolickým přelomem nemusí nic moc změnit na tom, jak bude dál trh procesorů pokračovat.

Deska C1888 s procesorem Zhaoxin Kaixian KX U6780A 06 Zdroj: Cjoyin.com

Deska C1888 s procesorem Zhaoxin Kaixian KX-U6780A (fotogalerie)

Zdroje: Dan Nystedt, AnandTech

VIA asi prodala Intelu svůj vývoj x86 procesorů, firmu Centaur Technology. Konec třetí značky?
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 7 hlasů
💉💉💉💉 Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Rusko, иди на хуй

57 KOMENTÁŘE

 1. Intel tímto tak nějak platí Centauru a jeho prostřednictvím firmě VIA (Centaur je v jejím vlastnictví) za to, že skončí s vývojem x86 procesorů a přestane Intelu konkurovat.

  copak VIA nějak Intelu konkuruje ? 😀

  „United Daily News is reporting that the Intel deal is indeed not a wholesale sale of Centaur’s team, and that VIA is retaining the Centaur business.“

  všechno to vyvolává víc otazníků než odpovědí….

 2. Tuhle společnost měla koupit Nvidia a ne hloupě snažit o ARM. To že ji koupil intel je ta nejhorší varianta nákupu. Stejně špatná by byla koupě společností AMD, možná o trochu horší.

  Nebude i tohle podléhat také schválení antimonopolních úřadů?

   • Cituji “ Z nějakého důvodu ale místo toho obě firmy uzavřely smlouvu, v jejímž rámci Intel zaplatí Centauru 125 milionů dolarů. “ Tady je smlouva která cosi změní a jako taková může být napadena antimonopolními úřady.

    Uvidíme co je přesně předmětem toho co Intel za svých 125 milionů dolarů dostane. Za nic ty peníze jistě nevyhodí.

    • Když jsem dělal programátora, měl jsem ve smlouvě konkurenční doložku na tuším 2 roky se sankcí několika (už si nepamatuju kolika) ročních mezd. Kdybych tedy šel dělat ke konkurenci (co je konkurence, bylo ve smlouvě definováno), tak bych musel buď 2 roky čekat, anebo zaplatit tu sankci. A samozřejmě, tu sankci jsem nemusel platit já, ale ta nová firma, která by mě najala.
     A na podobném principu si to představuju i tady.

     • Teď vařím z vody protože nezním tu smlouvu. Tohle nebude o nabírání jednotlivých lidí ale o prodeji nějaké čísti společnosti asi vývojového pracoviště Intelu. Lovit jednotlivé vývojáře je poněkud náročné a ošetří se tím i konkurenční doložka o které píšete.

   • To ano Intel dělá vše pro to aby tam do toho ARMU tu budoucnost přenesl. Naštěstí mu to AMD kazí. 🙂 Z pohledu aktuálního zaměření Nvidie se více logicky jeví x86 platforma.

    Navíc Nvidia si mohla koupit licenci jak učinila většina výrobců ARM procesorů. jenomže ego jejich lídra si umanulo, že oni koupí celý ARM. To bylo fatální.

     • ten odkaz přímo s VIA nesouvisí, to bylo jen k doplnění té situaci s licencí x86.
      Suma sumárum. Intel Nvidii nikdy licenci na x86 CPU nedá a co se týče VIA, tak licence není přenositelná na nového majitele, takže i pokud by Nvidia koupila firrmu VIA licenci by pro sebe nezískala. (samozřejmě celé je to poněkud složitější protože tam přicházejí ke slovu i tzv. cross licence, ale to už je mimo tohle téma)

      „As far as I know VIA’s x86 license was issued under very specific conditions and cannot be transferred from VIA.“

      „Zhaoxin is a joint venture between VIA and a Chinese state-owned company. It is more like Zhaoxin is using VIA’s x86 license as a joint venture rather than VIA sublicensing the architecture to Zhaoxin“

      • Zcela by mi stačilo kdybyste mne upozornil, že ViA nikdy licenci sama neměla. Respektive mohla ji vlastnit jenom proto, ze měla kontrolu nad jiným subjektem který x85 licenci má.

       Ušetřili bychom si fůru času.

 3. ještě když VIA vydala NANO tak měli relativně slušně našlápnuto, předtím měli i nějaké poměrně schopné grafické karty a kdysi i hodně povedené čipsety. Ale pak posrali co mohli …. Takže i když úplně skončí tak to vůbec žádná škoda nebude.

  • Tak to s Vámi nesouhlasím. Hodnota je právě v tom, že může vyrábět a vyvíjet x86. byla by to škoda kdyby skončili. Přeju jim někoho kdo do nich rád Investuje nebo je koupí. Někdo mimo duopol Intel AMD. Proto mi tam sedí právě ta Nvidia.

   • „Přeju jim někoho kdo do nich rád Investuje nebo je koupí. “

    to už tady bylo a ukázale se že v případě koupě VIA by se licence na nového kupce nepřenesla. Proto z toho tehdy Nvidia vycouvala ….

    https://www.overclock.net/threads/cpc-nvidia-tries-to-buy-via-to-get-x86-license.309636/

    a pokud VIA nepředstavujje opravdovou konkurenci pro Intel a AMD tak je to jako by neexistovala a tím výhoda třetího hráče padá .-)

    • No dobře právníci Nvide si možná myslí, že to není možné. naproti tomu právě tahle akce Intelu asi dokazuje, že právníci Intelu si myslí něco jiného.

     Jen tak mimochodem tam je uvedeno že z toho sešlo kvůli ceně.

     strojový překlad:
     Zdroj: http://www.custompc.co.uk/news/60228…6-license.html
     Poté, co minulý týdennaznačil možnost CPU s
     integrovanou grafikou , rostoucí šelma, kterou je Nvidia, nyní zřejmě sleduje výrobce CPU a čipových sad VIA, aby získal licenci x86.
     DigiTimesnvidia jednala s kluky ve VIA o možné akvizici, ale cena VIAâ € ™ byla tak vysoká, že se oběma společnostem ™ nepodařilo uzavřít
     dohodu. Jako obvykle web uvádí jako zdroj výrobce základních desek a tvrdí, že obě společnosti diskutovaly o třech možných výsledcích. Patří mezi ně strategická aliance a akvizice pouze divize procesorů VIAâ €™s, stejně jako akvizice celé společnosti.

     Nvidia odmítla komentovat zvěsti o Custom PC , ale VIA řekl DigiTimes, že â € ̃je hlavní podnikání je stále zaměřeno na cpu a čipové sady x86, a proto se těchto segmentů nevzdá ™.
     Dejte nám vědět své myšlenky.

     • boha jeho, ale to je članek z roku 2008 … Ne kvůli ceně to nebylo, nemá smysl vyhazovat peníze, když za ně Nvidia nedostala to co potřebuje.

      Nvidia s Intelem podepsala v roce 2011 dohodu ve které se píše (mimo jiné) že souhlasí s tím, že nedostane x86 licenci pro navrhovaní CPU ani nesmí použít x86 emulátor a za to dostala poměrně pěkný balík peněz .-)

      https://www.anandtech.com/show/4122/intel-settles-with-nvidia-more-money-fewer-problems-no-x86/2

      PS: je zajímavé, že Apple mohl x86 emulátor použít v nových ARM based macboocich…

      • Boha jeho tak proč argumentujete článkem z roku 2008? Píše se to tam a tak to bylo kvůli ceně. Popíráte sám článek kterým argumentujete. 🙂

       Tenhle Váš nový objev se jenom o tři roky novější a je zcela mimo mísu. Jedná se o klasickou cross-licensing agreement. Výměna patentů.

       Nvidia získá
       1.5 Billion Dollars, Over six Years
       6 Year Extension of C2D/AGTL+ Bus License
       Access To Unspecified Intel Microprocessor Patents. Denver?

       Intel získá
       Continued Access To NVIDIA’s Graphics Patents

       Pro méně chápavé jedince tak uvádí pro jistotu co není součástí výměny včetně x86 licence. 🙂

       To ale nevylučuje, že licenci na x86 nemůže Nvidia získat jiným způsoben než od Intelu tedy od VIA.

      • ufffff a proto Nvidia kupuje ARM za 40 miliard dollarů, protože může klidně získat x86 licenci koupí VIA 😀

       myslel jsem že to nebudu muset napsat, ale gogo1963 má pravdu, ty jsi opravdu hňup

   • Problem je, ze x86 licencia nie je prenosna. I keby NV kupila VIA, x86 vyrabat nemoze. Ono sa to u Dede skvadry taji, ale (pseudo)duopol Intel/AMD na x86 architekturu skodi v skutocnosti vyvoju 10x viac, nez kedy bude moct akvizicia ARMu NV. Osobne by som NV v jej snahach kupit ARM vyfakoval tiez, ale este 10x dolezitejsie by bolo imho konecne prehlasit x86 za otvoreny standard. Takze napriklad prave NV by mohla potom skusit vstupit na x86 CPU trh, coby bol konecne nejaky serioznejsi „treti hrac“.

    • Tohle co tvrdíte si myslím, že nebude pravda. “ I keby NV kupila VIA, x86 vyrabat nemoze.“ Trochu si zafabuluji a řeknu že má VIA podobnou licenci jako AMD. V tom případě jak dokazuje i AMD x86 může vyrábět dokonce pomocí toho čemu se říká opičí dráha pro AMD dělají x86 chipy i třetí strany.

     Proč si tohle myslíte? Je to jenom o tom vymyslet opičí dráhu aby se Nvidia mohla chovat stejně jako AMD. Nevidím jediný důvod proč by to nemohlo tak být. Je přece tolik způsobů jak si něco koupit. 🙂

     • Ta opičí dráha ale taky možná byla úspěšná proto, že to bylo čistě pro Čínu. a S Čínou se Intel bojí si zahrávat a nějak tu legalitu zpochybňovat, protože by si na něj pak třeba došlápli.

      Z toho důvodu nebylo zpochybněné to vyvedení licence VIA do Zhaoxinu, myslím. Pokud by se to vyváželo ve větší míře na západ, tak možná Intel zažaluje za patenty a bude se pokoušet znemožnit dovoz, ale zarazit to úplně si asi nedovolí, takže Čína sama pro sebe ty procesory bude moct dál vesele vyrábět a používat.

      • Ona ani Via nic nikam nevyvedla, ten Zhaoxin je jenom join venture podnik a defakto VIA na něj žádnou licenci nepřevedla, ani nemohla….

      • To je zajímavá myšlenka. Jistě tam Čína hrála roli ve smyslu „abychom nenaštvali mocné čínské soudruhy“. Myslím si ale, že kdyby někdo třetí použil stejnou opičí dráhu a Intel by proti ní úspěšně zasáhl pak mohou stejně argumentovat i ten třetí u soudu proti Číně. Navléknou to pak na zvýhodňování jedné strany, … To by se pak mohlo otočit proti Intelu a stejně vytočit čínské komunisty.

       PS: Mám ale pocit, že opičí dráha je ohrožená tím, že politika „nenaštvat Čínu“ se mění na politiku „embargujme Čínu“.

      • del42sa 7.11.2021 at 14:15

       Myslím si, že nemáte pravdu. Když máte joint venture společností A a B pak je Joint venture nový subjekt C. V tom případě se musí licence legálně převést z A i B na C. 🙂

      • pro upřesnění:

       technicky vzato ani VIA jako společnost přímo nikdy x86 nevlastnila, protože držitel licence byl oficiálně Centaur Technology, který ji získal legálně od Intelu v roce 1995. Když se později stal Centaur Technology součástí VIA, tak stále držitelem licence byl Centaur Tech. nikoliv VIA.

       „I’m slowly coming to the realization that every time someone has ever written ‚Via’s x86 licence‘, it should have been ‚Centaur’s x86 licence'“

       https://twitter.com/IanCutress/status/1456972927019147268

      • No nevím jestli se neplete. Nezkoumal jsem to, ale Centaur nikdy nevydal CPU pod vlastní značkou, vždycky to bylo pro jiné.
       WinChip prodával/dělal IDT (Centaur byl jeho majetek, ale faktický prodejce a tedy ten, kdo potřeboval licenci/ochranu před patentovým nebo jiným útokem Intelu, bylo IDT), pak ty pozdější jádra VIA. Jestli by VIA mohla mít licenci po akvizici, tak ne spíš po Cyrixu?

       Kromě toho, když nějaká firma jenom pro svého vlastníka navrhne produkt, tak asi nepotřebuje takovéhle krytí z hladiska duševního vlastnictví a patentů – to potřebuje až firma, která výsledek chce prodávat.

      • Jane:

       Vždy je a bola kľúčová len spoločnosť Centaur Technology Inc. (ďalej len „Centaur“), ktorá ako 100% dcérska spoločnosť svojej matky VIA Technologies Inc. (ďalej len „VIA“) subsidiárne vždy poslúžila v patentových sporoch Intelom.

       V celej tejto právnej hre práv duševného vlastníctva treba rozlišovať licenciu a patenty IP (ale pozor mnohdy sú to spojené nádoby) pričom kľúčové boli aj ďalšie dcérske spoločnosti a to VIABASE Ltd. a VIATECH Ltd. a svojho času aj VIA Alliance Semiconductor Company Inc. Aby ste rozumeli vždy išlo o to, ktorá spoločnosť vlastnila Centaur resp. kto vlastnil „čo“. Nemusela to byť vždy priamo matka, mohla to byť dokonca dcéra, ktorú vlastnila matka. V princípe na konci dňa je to vždy matka, ale to už je na inú diskusiu prečo sa to tak robí…
       Inými slovami vďaka Centauru mohla VIA v 2003 uzavrieť Dohodu o urovnaní medzi oboma spoločnosťami, ktorú si pamätáte snáď každý, a ktorá jasne definovala patentovo cross-licenčné mantinely na 10 rokov, ale hlavne Intel de iure udelil VIA x86 licenciu.
       „The companies also entered into a ten-year patent cross license agreement covering each company’s products. As part of the agreement Intel granted VIA a license to sell microprocessors that are compatible with the x86 instruction set but not pin compatible or bus compatible with Intel microprocessors.“
       zdroj: https://www.intel.com/pressroom/archive/releases/2003/20030407corp.htm

       Potom tu máme známe rozhodnutie FTC
       In addition, the FTC settlement order will require Intel to:

       • modify its intellectual property agreements with AMD, Nvidia, and VIA so that those companies have more freedom to consider mergers or joint ventures with other companies, without the threat of being sued by Intel for patent infringement;

       • offer to extend VIA’s x86 licensing agreement for five years beyond the current agreement, which expires in 2013;
       zdroj: https://www.ftc.gov/news-events/press-releases/2010/08/ftc-settles-charges-anticompetitive-conduct-against-intel

       Inak neviem či ste si niekedy študovali ten proces FTC nájdete tam všetky vyjadrenia procesných strán a je to veľmi zaujímavé čítanie…

       Ďalším míľnikom oboch spoločností bol predaj čínskeho VIA Telecomu a keďže konečné detaily transakcie neboli nikdy zverejnené tak už vtedy sa špekulovalo, že cena údajne nebola jediná protihodnota… nakoľko veľmi pečlivo sa sledovali snahy VIA od 2013 v join venture podniku Zhaoxin.
       zdroj: https://www.viatech.com/en/2015/10/via-telecom-completes-sale-of-part-of-assets-to-intel-corporation/

      • @Jan Olšan: ano, všechno začalo u IDT v roce 1980 a čipy se prodávaly pod známkou WInChip. IDT prodávalo čipy a Centaur je navrhoval. V roce 1999 je koupila VIA.

       „Centaur Technologies Inc. was founded in April 1995 by Glenn Henry, Terry Parks, Darius Gaskins, and Al Sato. The funding came from Integrated Device Technology, Inc (IDT).
       While funded by IDT, three different Centaur designs were shipped under the marketing name of WinChip.“

       V roce 1997 se Cyrix spojil s National Semiconduktor (který měl také x86licenci ) ale spojení nezafungovalo a po finančních ztrátach National Semiconduktor odprodal svoji CPU divizi Cyrixu firmě VIA.

       National Semiconduktor přejmenoval svoje media MediaGX na Geode a následně v roce 2003 prodal firmě AMD.

       takový pikantní detail: Via nějakou chvíli používala na čipech dizajnovaných Centaurem značku Cyrix, protože věřili, že má u zákazníků lepší jméno než Centaur.

       je pravda VIA použila intelektualní vlastnictví Cyrixu pro svůj spor s Intelem ohledně výroby x86 CPU, ale stejně tak mohla použít i značku Cantaur Technology, protože obě firmy měly x86 licenci.

       „Additionally, the acquisition of Cyrix’s intellectual property and agreements would be used by VIA Technologies to defend itself from its own legal troubles with Intel, even after VIA stopped using the Cyrix name. „

      • del42sa 7.11.2021 at 20:31

       No konečně jste napsal co je jádrem pudla. Pochopil jsem z článku že VIA je nositelem licence x86. Tvrdíte že tomu tak není. Rád se nechám poučit a nemyslím si, že mne musíte kvůli tomu urážet.

      • No minimálně od roku 2003 je nositelem licence VIA určitě.
       Potřebovalo to soudní spor a protižalobu s spatenty, ale v roce 2003 došlo k mimosoudní dohodě, kde VIA dostala licenci na 10 let. Později antimonopolní úřady v kauze Intelu přikázaly, že Intel musí VIA prodloužit tu dohodu o dalších pět let do roku 2018.

       A tuhle licenci podle tiskových zpráv držela a stranou v těch sporech byla VIA, ne Centaur atd. De iure držitelem by teda měla být VIA.

       Je otázka, jak je to teď po tom roce 2018 a po tom, co VIA víceméně tenhle byznys přenechala Zhaoxinu. Nepamatuju se, že by se něco o prodloužení licence šustlo, Tralalák možná ví.

      • Jan Olšan 8.11.2021 at 12:56

       Člověk se stále učí a pakl přijdou právníci a všechno je zase jinak. 🙂

      • @Jan Olšan: No nebudu mluvit za VIA, ale Centaur Technology by tu licenci měl mít taky, stejně jako ji měl kdysi Cyrix. V roce 2018 vypršela (o pět let prodloužená původní smlova) mezi VIA a Intel jako následek soudního sporu z roku 2001 a oficiálně k prodloužení licence nedošlo, alespoň ne veřejně.
       Dle materiálů Intelu je licence nepřenositelná na dalšího majitele, takže bůh ví jak to tedy s tím držitelem licence je a jestli ji teďˇ(po roce 2018) nemá VIA jen díky vlastnictví Centaur Technology …

       Zhaoxin jako takový není držitelem x86 licence byť x86 CPU vyrábí, stejně jako jím není Hygon který vyrábí x86 CPU klon ZENu 1.

      • Ty jo fakt nevím, jestli je v tom úplně dobře orientovanej. Máme vůbec nějakej zdroj pro to, že Centaur někdy vůbec měl licenci kromě toho, že to Ian Cutress teď nadhodil?
       Já bych čekal, že tehdy tu licenci mohlo mít IDT, ale ne Centaur a ten byl jakoby jenom subdodavatel starajícím se o vývoj. Je blbost, aby měl licenci design house, licenci IMHO určitě měla firma, která pak ty čipy vyráběla a prodávala. Taky na to ale nenám odkaz na nějaký dokumenty, akorát se na to snažím dívat podle typických byznysových praktik, které byly vidět u ostatních podobných věcí.

       A jestli ji IDT spolu s Centaurem prodalo VIA, tak ji pak měla VIA. Ale jako ani nevíme, jeslti tehdy fakt byla ta licence prodaná. Klidně už tehdy nemusela být přenositelná. VIA mohla koupit Cyri kvůli licenci a Centaur kvůli technologiím. Dokonce ani ta licence po Cyrixu nemusela být přenositelná, proto také se Intel s VIA soudil a až hrozba patenty Cyrixu z něj vyrazila licenci. (Dočasnou.)

  • Len nechápem prečo nedávnu 🙂
   Moja náklonnosť započala s atómovými Pentiami postavenými na microarchitektúre Goldmont a platforme Apollo Lake, ktorá už vtedy zmietla malé jadrá AMD Jaguar/Puma. Žena má dodnes 13,3″ notebook s Pentiom Silver N4200 (a len aby bolo jasno Bobcaty, Jaguáre a Pumy do dnes uznávam).
   Ale áno je to signifikantné Goldmont a teraz Golden Cove resp. Apollo Lake a teraz Alder Lake.
   Potom prišiel Goldmont Plus tiež podarené a teraz tento rok produktovo (oficialne munilý rok) Tremont na platforme Jasper Lake, z ktorého notebook s Pentiom Silver N6000 Vám pre zmenu teraz odpovedám ja týmto príspevkom.

   Bol čas sa predsa posunúť ďalej, naštartovali sa Číňania cez spoločný podnik Zhaoxin a teraz vzniká kooperácia zrejme nejaká forma outsoucingu Centauru (VIA) s Intelom tiež na nejakých projektoch a predsa len práve pri rozvíjaní big.LITTLE ako aj AI koprocesoru majú x86 inžinieri Centauru naozaj čo ponúknuť.

   „Intel will recruit some some of Centaur’s employees to join Intel with certain covenants from Company for Intel’s recruitment. As consideration, Intel will pay Centaur US$125 Milion.“

   Proste ďalšie starosti pre AMD.

   P.S. Ostatne predsa nikto nebránil AMD dohodnúť sa s Centaur (VIA) a kto vie možno jedného dňa…

  • @Tynyt: koho chleba jíš, toho píseň zpívej .-)

   Možná jednou Intel dostane rozum a zruší svoje jádra a bude vyrábět je ta malá a úsporná od Centauru 😀 Protože ta jsou booožžžžííííííí a stačí na všecko, však ještě uvidíte .-)

 4. Jane ten Cheese, výborne technicky píše a testuje avšak mnohé informácie má popletené resp. ani o nich nevie a musel som mu nejaké veci upresniť.

  K Zhaoxinu len toľko, že samozrejme pokračuje ďalej (VIA tam drží 14,75% akcií), a troška bez nie tak veľkého humbuku ako teraz (avšak bolo to medializované) minulý rok posunula Zhaoxinu za finančnú odplatu aj svoje dovtedy 100% dcérske spoločnosti VIA BASE Ltd. a VIA TECH Ltd. čo je veľmi dôležité pre Zhaoxin nakoľko tie spoločnosti okrem iného držali mnohé práva duševného vlastníctva súvisiace s x86 technológiou Centaur/VIA.
  zdroj: https://cntechpost.com/2020/10/28/via-sells-technologies-including-x86-to-shanghai-zhaoxin-for-257-million/

  Čo sa týka KH-40000 SoC Series tak to by malo byť uvedené spolu s KX-6000G (nové IGP) v Q4/2021 resp. Q1/2022. KX-7000 SoC. neskôr zrejme takto o rok možno aj neskôr. Presakujú z čínsky fór infošky, že pevninský team tak CPU ako aj GPU je diplomaticky povedané prepracovaný…

  Taká pikoška
  http://tiebapic.baidu.com/forum/w%3D580/sign=f1be791de2efce1bea2bc8c29f50f3e8/4a5bbc013af33a8788013af1835c10385243b554.jpg