
Na trhu procesorů je momentálně celkem veselo, zostření konkurence mezi Intelem a AMD (Ryzen) viditelně urychlilo pokroky ve výkonu (a ceně, kterou za něj zacvakáte). Ale ne jen dvěma značkami živa je platforma x86 a svoje se snaží urvat také třetí hráč VIA, respektive nyní čínský Zhaoxin, který její linii procesorů nyní vyvíjí. Zhaoxin loni přišel s procesory KX-5000, které poprvé přinesly moderní koncepci s grafikou a paměťovým řadičem integrovanými v procesoru, ale stále ještě používají starý 28nm proces s nízkými takty do 2,0 GHz. Toto však už měla řešit následující generace KX-6000, poprvé přecházející na FinFETové tranzistory. A zdá se, že tato nová generace už není jenom na papíře. Zhaoxin/VIA již mají podle všeho funkční čipy už v rukou.
16nm procesory VIA/Zhaoxin se začínají dostávat na internet
Zhaoxin KX-6000 je vyráběný na 16nm výrobním procesu TSMC, který v tuto chvíli je již na trhu nějaké dva roky, nicméně 3D tranzistory budou důležitý milník. Čip má mít nativně osm jader, ovšem v prodeji budou i čtyřjádrové verze. Jak procesor bude vypadat, můžeme nyní zřejmě prvně vidět na následující fotografii, která se objevila v čínských médiích.

Odspodu nahoru jsou na ní 28nm čip ZX-C, který by měl odpovídat VIA Quadcore z roku 2015, s čipsetem ZX-100S, uprostřed je onen loňský následník KX-5000 se svým čipsetem ZX-200 a konečně nad tím nahoře by měl být nový 16nm křemík, Zhaoxin KX-6000. Plocha čipu zdá se bude o něco menší proti 28nm KX-5000 a procesor se nadále bude vyrábět v pouzdru BGA přímo pájeném na desku.
Křemík už běží (delší dobu?)
Tento výstavní exemplář pochopitelně nemusí být funkční, zdá se však, že v laboratořích už první vzorky fungují. Objevily se totiž snímky výpisu cpuinfo z Linuxu a také z informačního dialogu Windows, které patrně byly pořízeny na počítačích běžících s reálnými procesory KX-6000. Na těchto výpisech se procesor hlásí tradičním volacím znakem firmy VIA („CentaurHauls“, což je odkaz k designovému centru Centaur Technology, které vyvíjí architektury používané firmou VIA). Architektura je označená jako Family 7 Model 59 Stepping 11.

Procesor navíc ukazuje i modelové číslo KX-6840, které by sedělo do avizované řady KX-6000. Že má takto finálně vypadající označení, je zajímavé. Mohlo by to znamenat, že CPU není nějak extrémně raného stádia a naopak by mohlo být relativně blízko k sériové výrobě. Jak blízko, je ale uvedení do prodeje, to je otázka, u firmy VIA často trvalo dlouho, než se procesory po uvedení objevily v nějakých reálných produktech.
Procesor KX-6840 má zdá se také vysokou frekvenci: 2,95 nebo 2,99 GHz podle různé detekce jednotlivých zdrojů. Tento takt by byl přesně na cíli, který se původně pro 16nm Zhaoxiny uváděl, a sice 3,0 GHz. Toto je patrně další doklad, že jde skutečně už o procesor nové generace, protože předchozím architekturám VIA na 28nm procesu se moc nechtělo za 2,0 GHz. A to, že čip zřejmě běží na plánovaném taktu opět může dokládat, že nejde o časný ES, ale naopak o relativně vyladěný křemík blízký finální produkci.
První benchmarky?
Zhaoxin KX-6840 už se dokonce objevil i v databázi benchmarku Geekbench zde. Také Geekbench u procesoru detekuje frekvenci 2,99 GHz a osm jader. Přidává i nějaké další detaily. CPU má zdá se 64KB L1 cache (32KB pro instrukce, 32KB pro data) a celkem 8 MB L2 cache. Pokud není detekce chybná, je L2 cache asi rozdělena do dvou 4MB bloků, patrně sdílených pro čtyři a čtyři jádra. Zhaoxin tak možná také používá jako stavební jednotku čtyřjádrový modul, který pak zdvojuje (jako Core Complexy u architektury AMD Zen).
Výkon nového 16nm procesoru je dle Geekbench vyšší než u 28nm osmijader na 1,8 GHz (jde o model patřící do nynější generace KX-5000/ZX-D). Výsledky takto raného charakteru samozřejmě nemusí být příliš přesné, nicméně skóre je o 82 % lepší a vícevláknové skóre je vyšší o 81 % (při taktech vyšších o 66 %). Zvýšení výkonu jsou v benchmarku poměrně uniformní s výjimkou vysokého navýšení výkonu testu SHA1. Procesor asi podobně jako Zen nebo u Intelu jádra Goldmont a Cannon Lake obsahuje speciální jednotku a instrukce pro akceleraci tohoto algoritmu.

Kdy by se tyto procesory mohly objevit na trhu, zatím nevíme. Kromě toho také jako obvykle asi nastane problém, že se budou prodávat – respektive počítače, v nichž budou integrované, se budou prodávat – asi opět hlavně v Číně. Současné Zhaoxiny se na západ prakticky nedostávají (firma se ani nesnaží informace o svých novinkách nějak dostat do evropských a amerických médií, což o něčem svědčí), což může nastat i s touto novou generací. Z hlediska diverzity hardwaru by to byla škoda, ale opět se tak s těmito procesory možná vůbec nesetkáme.
– 28nm ZX-C Series = 28nm VIA Eden X4 4000 Series a iba jeden 28nm VIA QuadCore C4650
– 28nm ZX-C+ Series je totožných v podstate s vyššie uvedenými štvorjadrami avšak do – —-PadLocku pribudli čínske SM3, SM4 cryptographic algorithm
– 28nm ZX-C+ series 8 core CPU sú v podstate dve die ZX-C+ Series
– 28nm ZX-D je len premenovaný na 28nm KX-5000 Series !
– 16nm ZX-E je len premenovaný na 16nm KX-6000 Series !
Najväčšia zmena nastane budúci rok resp. začiatkom roku 2020 s pravdepodobne 7nm KX-7000 na úplne novej microarchitktúre, kedy sa radikálne zvýši nielen IPC, ako aj frekvencia, pričom pribudne zrejme FMA, SMT („HyperThreading“), NNU execution a atď. pričom aj iGPU sa postupne vylepšuje.
link: https://patents.google.com/patent/US20170364361A1
link: https://patents.google.com/patent/US20170097824A1/
link: https://patents.google.com/patent/US20170103300A1
Aha, tak to hned opravím, díky.
Moc jim drzim palce.
Mel jsem i7 7700K/delid@5ghz
Ipc luxus (600 bodu single cpu z)
Ale je to “zidovskej” 8mi valec 4+4 ze.
Nyni drtim řízek 1700@4ghz na vsech valcich (zidovskych 8+8) coz je lepsi pro soucasne pareni her na jednom lcd, na druhem lcd rozdelana prace a na tv bezici .mkv film okolo 20gb.
Nojo ale co ten singl vykon? Cpu z hlasi u rizku 430 bodu.
To v praxi znamena, ze oproti reseni intel na fhd ztracim ve hrach klidne 20-30fps.
Myslite, ze ty cinani nakonec zvladnou nejaky poctivy 8mi valec s ipc vetsim na jadre nez treba amd?
Primárnym cieľom je zníženie závislosti Číny od dovozu cudzích x86/x86-64 CPU.
Ak máme KX-6000 z hľadiska sigle-thread a multi-thread výkonu k niečomu prirovnať tak čo do výkonu Osemjadra je to na úrovni AMD FX-8300 EightCore procesora avšak s provoznými vlastnosťami Atomov Avoton/Denverton resp. nižších segmentov Ryzenov. A keď použijú medicínu niektorých iných spoločností na iných trhoch bude mať konkurencia setsakramenský problém v Číne… a nebodaj sa k tomu ešte pridruží Trumpová trade war to už radšej ani nechcem domýšľať… Ostatne aj AMD preto v Číne masívne investuje Hygon’s CPU (X86_VENDOR_HYGON) a najnovšie konzola a herné PC od Zhongshan Subor.
A ako som písal vyššie to pravé orechové čo majú nasimulované na novej microarchitektúre okolo roku 2019/2020 je 7nm KX-7000 Series kde sa zvýši základná frekvencia niekde rumours hovoria o 3.0GHz ~ 4.0GHz, ale hlavne IPC (FMA) nejaká forma „Multi-threadingu“ tj. že minimálne vznikne 8C/16T processor, pribudnú fíčuri ako Tri-configuration neural network pre strojové učenie resp. AI, iGPU časť sa vylepší tj. absolútna sebestačnosť pri výkone buďme konzervatívny na úrovni blízkej prvým Ryzenom.
Stačí nie…
Dekuji Tralalaku.
Je videt ze mas nastudovano (nejen dneska)
Tu cinu budu sledovat. Je to tedy jodne zajimave a do budoucna slibne!
tu ztratu 20-30 fps mas u ty plny zateze, pokud to chapu spravne a nebo pokud hrajes jenom vylucne hry?
Ahoj,
pouze u her.
Aplikace moc nepouzivam nijak slozite.
Obcas rendering projektu v CAD a tam si chrochtam a nejake bezne blbosti jako strih a komprese.
Prevazne je pro me PC herni nastroj.