YouTube a Netflix už nabízejí videa ve formátu AV1, můžete si je vyzkoušet

6
AV1 (ilustrační foto: Alliance for Open Media, Cnews.cz)
-
Zdroj: Alliance for Open Media, Cnews.cz

Pokud sledujete oblast komprese videa, pak asi víte, že letos byl dokončen kodek (či lépe řečeno kompresní formát) AV1, který je dílem řady velkých firem sdružených v konsorciu AOM. Specifikace byla definitivně dokončena na začátku léta (i když oznámeno to marketingově bylo už na jaře) a nyní začalo i první pilotní nasazení do praxe. Zatím má jen zkušební povahu, ale otestovat si nový formát můžete i vy sami.

Začátkem září si uživatelé poprvé všimli, že se první videa s kompresí AV1 objevila na YouTube. Není to z pochopitelných důvodů nasazení plošné, enkódování do nového formátu nastalo jen u malého množství videí. Google poté tento otevřený test také sám oficiálně oznámil. Obsah v AV1 můžete najít v tomto playlistu, kde k němu také YouTube přidalo vysvětlující komentář.

Podpora zatím jen v beta verzích prohlížečů

Pokud chcete tato videa vyzkoušet, budete se muset vybavit beta prohlížečem, podpora je zatím v raném stádiu. Uživatelé Chrome budou potřebovat sestavení Chrome 70 (z větve 69 byla původně plánovaná podpora odstraněna). U Firefoxu je podpora dekódování AV1 zařazena v testovacích sestaveních Firefoxu 63, ale musí jít o binárku novější než ze 13. září. U Firefoxu je rovněž potřeba ručně povolit volbu media.av1.enabled v pokročilých nastaveních (otevřete je přes adresu about:config).

Dále ještě musíte nastavit si formát AV1 jako preferovaný na youtube.com/testtube (volba „Prefer AV1 for SD“). Podle Google se AV1 použije pro verze videa s rozlišením 480p a nižším, pro vyšší dostanete VP9. Toto rozlišení by mělo být poměrně dobře dekódovatelné na CPU, na rozdíl od vyšších. V budoucnosti by však AV1 mělo být použito pro vysoká rozlišení, na která jsou nové formáty optimalizovány.

Beta test AV1 na YouTube
Beta test AV1 na YouTube

Důvodem, proč ještě AV1 není podporováno v standardních verzích prohlížečů, je to, že jen velmi nedávno bylo standardizováno multiplexování kodeku AV1 do kontejnéru MP4. V tom vám také YouTube toto video posílá. Ukládání do formátu Matroska (mkv/webm) ještě standardizováno není, takže soubory nyní vytvořené nemusí být v budoucnosti správě čitelné a nebyl by dobrý nápad je nyní šířit.

Podle YouTube byly testovací klipy vybrány tak, aby byly reprezentativní pro různé druhy videí, které jsou v této službě populární. Zařazeny jsou tak statické záběry jako v talkshow nebo youtuberských videoblozích, ale také více rozpohybované nahrávky jako jsou hudební videa. Podle popisu by měla videa mít vysoký datový tok kvůli otestování výkonu dekodérů. Vyšší bitrate klade na dekódování pomocí CPU tvrdší nároky. Kvalita obrazu by tudíž měla být poměrně vysoká vzdor nezralým enkodérům. Při reálném nasazení YouTube asi ale bitrate sníží (a tím bohužel i obrazovou kvalitu).

Test AV1 má i Netflix

Také u Netflixu probíhá menší test AV1 v praxi. V tomto případě nejde o test přímo v rámci služby jako u YouTube, firma má ale testovací videa na svém webu zde. Jde o jen jeden vzorek, ale dostupný je v různých rozlišeních a kvalitách. Můžete si vybrat hotové soubory od 432 řádků až po Full HD (1080p) s datovým tokem 6 Mb/s.

Pokud budete tyto vzorky zkoušet přehrát mimo internetové prohlížeče, asi také můžete narazit na ne úplně zralou podporu dekódování. Při testu s aktuálním sestavením přehrávače MPV referenční/výchozí dekodér (libaom) dokázal použít jen dvě jádra procesoru. Pro real-time dekódování v rozlišení 1080p to na použitém starším CPU nestačilo, takže se obraz cukal a snímky vypadávaly.

Pomalé dekódování? Brzo by se mělo zlepšit

Nicméně ještě tento měsíc by na konferenci Videolan Video Dev Days 2018 měl být představen nový dekodér Dav1d od autora dekodéru VP9 v Ffmpegu. Ty by snad měl mít lepší výkon a zejména lepší schopnost používat k dekódování více vláken. Po jeho zapojení do přehrávačů videa (a snad i do prohlížečů) by mělo být snazší streamy ve formátu AV1 přehrávat.

YouTube a Netflix už nabízejí videa ve formátu AV1, můžete si je vyzkoušet
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93%) 20 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  • V téhle fázi je to problematické srovnávat. Ta obrazová kvalita/komprese závisí na dvou věcech – 1) kvalita/schopnosti formátu 2) kvalita/schopnosti enkodéru.

   V prvním bodě by to mělo být dobrý, AV1 má opravdu hodně kompresních nástrojů, je to komplexnější než HEVC, lze říct, že to používá víc hrubé síly, takže potenciál by měl být vyšší.

   V druhým bodě je problém, protože enkodéry nejsou snadná věc a vyvinout a odladit je trvá roky. x265 má teď už několik let a už na tom není tak špatně, kdežto libaom (referenční/oficiální enkodér AV1) je celkem nezralý. Je otázka, jak dlouho bude trvat, než bude stát za to… taky 2-3 roky? Třeba libpx pro V9 mi přijde, že je pořád špatný v mnoha ohledech i po pěti letech (doufejme, že libaom bude lepší, když už na tom dělají i lidi mimo Google – jenže to na libvpx v menší míře už dělali taky). Pak je ještě Rav1e od Mozilly, ale to je taky úplně na začátku.

   Podle mě v tomhle momentě je brzo na nasazení do praxe a možná i na to testování – teda člověk si ho může udělat, ale za rok už to nebude moc platit, je třeba pamatovat, že to je work in progress…

   • Jaké se dají očekávat reálné výsledky obrazové kvality v 1080p při porovnání s h.264 a h.265 při různých datových tocích? A kdy se dá očekávat akcelerace v gpu? A bude implementována i na generaci Pascal?

    Chápu, že je docela brzy se takto ptát, ale pokud se mamuti dohodnou na novém formátu, rád bych věděl, jestli budu potřebovat nové gpu a nový libreelec box k tv.

    • Ta obrazová kvalita, to si moc nedovoluju tipovat. Když by třeba za ty dva roky dostal enkodér většinu potřebného vývoje a dobré psychovizuální optimalizace, tak bych si tipnul třeba až o 15-20 % nižší bitrate pro průměrnou kvalitu proti HEVC. Ale to je zatím hypotéza/sliby, kdo ví. Při špatné kvalitě by teoreticky na stejnou špatnost měl AV1 potřebovat ještě méně. Na nejnižších bitratech nejsou tak účinné psychovizuální optimalizace, takže tam by také dobré výsledky mohly nastat dřív než za ty dva roky. Naopak při vysoké kvalitě asi AV1 takovou výhodu mít nebude, třeba při bluray bitratech jde většina na šum/zrno.
     Tady je teda jedna výjimka. AV1 předepisuje povinnou podporu pro techniku film grain modelling, která to zrno odebere a replikuje ho uměle při přehrávání, To pokud by se podařilo prosadit, tak by to u zrnitých filmů mohlo kvalitu zvednou o hodně, hlavně při průměrných a nižších bitratech. Ale zatím to není moc otestované, tak kdo ví. Tuhle techniku obsahuje už standard H.264 a snad i HEVC, ale dekodéry ji neumí, takže je to tam k ničemu. To samé teoreticky může nastat u AV1.

     Co se týče podpory dekódování v GPU, to je ještě asi docela daleko. Specifikace byla uzavřená až v červnu. Takže takové ty úplně 100% hardwarové dekodéry s nízkou spotřebou budou až za dlouho, třeba za 2+ roky (bude ještě záviset, jak se to trefí do vývojového cyklu). Je teoreticky možné, že budou hybridní dekodéry s částečnou akcelerací na shaderech, to by se dalo implementovat pro současná GPU. Ale spotřeba by byla vyšší.