Vivaldi 2.0 přichází. Konečně umí synchronizovat nastavení

17
Vivaldi 2.0
Vivaldi 2.0

Norové dnes vydali novou verzi prohlížeče, místo původně plánovaného Vivaldiho 1.16 vychází rovnou edice 2.0 (stahujte z vivaldi.com). Aktualizace přináší přes 10 nových větších i menších funkcí a desítky oprav oproti verzi 1.15.

Hlavní novinkou je synchronizace napříč počítači. Funkci začali tvůrci testovat již před rokem, ale do finálního prohlížeče ji stále ne a ne dodat. Vivaldi 2.0 využívá end-to-end šifrování, takže data si kromě vás nikdo nepřečte. K synchronizaci potřebujete účet na Vivaldi.net, v době psaní mi ale synchronizace stejně nefungovala (ani přihlášení na webu Vivaldi.net), snad to vývojáři co nejdříve opraví.

Sync umí na vzdálený server ukládat nastavení prohlížeče, oblíbené stránky, Speed Dial, hesla, vyplněné formuláře, historii prohlížení, použité doplňky a také poznámky. Položky nemusíte synchronizovat všechny, lze je jednotlivě vybírat.

Vivaldi je obecně prohlížeč s asi největším množstvím nastavení a přizpůsobení vzhledu. Nová verze přidává další možnosti. Můžete například seskupit panely a pak si jejich stránky zobrazit vedle sebe jako dlaždice.

Nástroje nebo weby uložené v bočním panelu nově mohou zobrazenou stránku překrýt formou plovoucího okna, nikoliv ji pouze zúžit. Nastavit můžete minimální šířku panelů apod. Vivaldi má také přepracované motivy a novou uvítací obrazovku, která uživatele provede základním nastavením.

TIP: Když se přihlásíte k účtu Google na webu, dojde k přihlášení i ve Chromu

Vivaldi 2.0 přichází. Konečně umí synchronizovat nastavení
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 18 hlasů

17 KOMENTÁŘE

  • Funguje to, slo si vytvorit ucet a prihlasit se, akorat to chtelo dalsi email pro overeni a napsalo to, ze to nebude fungovat, dokud neoverim email, ale zadny overovaci email neprisel a funguje to i tak.
   Proste mi to pripadne jako kdyby to netestovali. Prihlasovaci udaje tak rozhodne synchronizovat nechci a rozsireni pro jistotu taky ne.

 1. Úsměvné na tom je, že mi Sync přestal chybět a teď je mi to úplně jedno. 😀 Pořád je to ale dobrý tahák pro lidi, kteří chtějí používat Chrome bez „zlého Googlu“ a nebo prostě chtějí daleko širší možnosti individualizace, což mají ve Vivaldi dotažené téměř do extrému.

   • Záleží na podmínkách. Používám aktivně Vivaldi a Operu a zatímco Opera se spouští stále stejně rychle a má stejné reakce, Vivaldi se po čase začne strašně zadrbávat, starty byly vážně na pekelně dlouho. Dal jsem tedy smazat cache a historii stahování od počátku a hle, start prohlížeče je opět otázkou okamžiku namísto ukrutného čekání.

    Nově dokonce otevření nového okna či soukromého okna je otázka okamžiku, což na předchozí verzi trvalo ještě podstatně déle. Celkově působí Vivaldi 2.0 výrazně svižněji a stabilněji – víc ukáže až delší používání.

   • Díky za informaci pro zpestření diskuze. Já to totiž na milisekundy neměřím. Pouze vnímám, že žádný z uvedených prohlížečů, nemá znatelně pomalejší start než ostatní. Už neplatí to co v minulosti. Staré verze Firefoxu měly znatelně pomalejší start. (Šlo to poznat i bez přesného měření). To už taky neplatí. Teď žádný z těchto prohlížečů nemá problém s pomalým startem (ve srovnání s konkurencí).

 2. Další postřeh – 60 fps videa na Youtube už nezahazují snímky.
  Doposud jsem právě na Youtube musel používat Operu, kde problém nebyl, jelikož ve Vivaldi docházelo k ukrutnému zahazování snímků, takže videa byla trhaná – tomu je momentálně konec.