Vivaldi 2.10 se maskuje jako Chrome. Řeší tak problémy s kompatibilitou

4

Vivaldi dnes vyšel v ostré verzi označené jako 2.10 (stahujte z vivaldi.com), která má pět nových funkcí a přes padesát oprav. Založen je na Chromiu 79 a k prohlížeči Googlu má blíž než kdy dřív. Hlavní novinkou totiž je, že se na webech bude identifikovat jako Chrome, čímž by se definitivně měly vyřešit problémy s kompatibilitou stránek.

Na tyhle potíže dlouhodobě upozorňuje Jon von Tetzner, zakladatel Opery i Vivaldiho. Už v dobách jeho prvního prohlížeče mu Google házel klacky pod nohy. Opera sice používala vlastní vykreslovací jádro, ale některé jeho stránky nebo webové aplikace s ním nechtěly spolupracovat, přestože k tomu nebyl důvod.

Změna identifikátoru jako řešení

Stačilo jen změnit identifikaci prohlížeče (tzv. user agent) a vše fungovalo. Totéž postihlo i Vivaldiho, který už přitom běží na stejném základu jako Google Chrome. A nekompatibilita se zdaleka netýkala jen produktů Googlu.

K tématu: Planeta Blink. Konec vývoje EdgeHTML není dobrý pro web

Vivaldi proto udělal několik protiopatření a na stránkách, které měly s kompatibilitou problémy, onen user agent měnil automaticky. Ani to ale nestačilo a problémy se vršily. V nové verzi 2.10 proto přístup obrátil.

Standardně se prohlížeč podle identifikace tváří jako Chrome a jen na některých „férových“ webech nese visačku Vivaldi. Kromě jeho vlastních stránek jsou to svobodné vyhledávače DuckDuckGo, Ecosia, Qwant a Startpage. Díky této změně už například plnohodnotně poběží Google Dokumenty, Netflix nebo webový WhatsApp.

Druhou významnější novinkou ve Vivaldim 2.10 je automatická změna tématu vzhledu podle nastavení systému. Vivaldi už nyní měl nejširší možnosti nastavení, takže jste si mohli sami zvolit světlý i tmavý motiv, různě měnit barvy a odstíny, případně si změnu režimu naprogramovat na určitý čas. Díky novému nastavení teď režim bude respektovat nastavení systému ve Windows a macOS.

Tip: Vivaldi konečně i na mobilu. Vyzkoušejte nový prohlížeč pro Android

Zdroj: Vivaldi

Vivaldi 2.10 se maskuje jako Chrome. Řeší tak problémy s kompatibilitou
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.5%) 8 hlasů

4 KOMENTÁŘE

 1. Je smutné, že musí vývojáři tajit identitu vlastního SW, aby je google nepenalizoval.
  Staré dobré „Don’t be evil“ v Googlu už holt nefrčí a to jsem na nich měl rád.
  Škoda, že se zařadili po bok většiny ostatních a nakonec zpronevěřili vlastní ideály hamižnosti… Shame on them!
  Takže co s tím? Nepoužívejme jejich produkty, pokud existuje jiná alternativa.

 2. Takže podíl Chrome uměle opět vzroste (o těch 0,001 %).
  Každopádně dnes jsem otevřel gmail a přesto na mě vyskočila hláška, abych si raději stáhl Chrome, takže nevím, zda velký kamarád Google už nepřišel zase s něčím, jak Vivaldi odhalit.

  PS: Kdy už se udělá něco s tím přihlašováním?! Ve Vivaldi nejde, v Opeře a Chrome šlo, ale už mi taky nejde – vyčištěno, inkognito okno a stejně nic. A kde kruci změním heslo? Nikde na Cnews nemůžu najít žádnou správu účtu, asi jsem úplně blbej.