Vláda schválila novelu zákona, který oslabí pozici operátorů

4
SIM karta
Ilustrační foto (autor: PublicDomainPictures / Pixabay)
-
Zdroj: PublicDomainPictures / Pixabay

Narychlo doplněná novela zákona o elektronických komunikacích byla dnes schválena vládou a poputuje do poslanecké sněmovny ke zrychlenému řízení. Na svém Twitteru to potvrdil premiér Bohuslav Sobotka, později se tato informace objevila také na vládním webu.

Tip: Operátoři už se cukají. Píšou premiérovi, aby prospotřebitelskou novelu neuspěchal

Stále však není jasné, jestli z návrhu vypadl sporný (a i Sobotkou kritizovaný) odstavec zakazující podpultové ceny. V elektronické knihovně provozované vládou totiž stále visí původní podoba z 15. února navržená ministrem Mládkem. Oživeno: ČTÚ potvrdilo, že zmíněný ostavec 3 paragrafu 54 byl z návrhu odstraněn.

Změny, které novela přinese

Novela ZoEK oslabí pozici operátorů. Zkracuje přenos čísel na maximálně 10 dní. Všechny změny smlouvy umožní zákazníkům odstoupit bez placení pokuty. ČTÚ dostane pravomoc udělovat vyšší pokuty, navíc až do výše 10 % obratu.

Další informace k tématu najdete na Euro.cz.

https://twitter.com/SlavekSobotka/status/839427524585209858

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Něco mi říká že cen o které šlo v první řadě se to naprosto nedotkne, ale hlavně že se něco děje. O to zase šlo prozměnu Sobotkovi. Takže vlk by se nažral a operátor by zůstal celý protože zkrácení doby že 40 dní a10 nikoho nezajímá ani neuškodí, flastr 10% z obratu nikdy nikdo nikomu nedá, hlavně ne nadnárodní společnosti typu mobilní operátor, a s potížemi ve smlouvach se v případě že bude zákazník zlobit a bude hubený se jejich právní aparát lehce vypořádá. Takže zatím tam nic nevidím, pořád jenom plný a sliby.

    • Právě, že by mělo být možné odstoupit při jakékoliv změně – pokud jsem to dobře pochopil, tak třeba v případě, když operátor zruší free data po vyčerpání balíčku… Což je plus pro zákazníka.

      a k pokutám – už by konečně měli nastavit nějaké pevné pokuty v % z příjmu… Takhle operátor za okrádání zákazníků dostane zase naprosto směšnou pokutu. Chtělo by to opravdu likvidační pokuty, pak by si operátor dost rozmyslel, jak bude zase okrádat zákazníka…