VLC 3.0 je oficiálně venku. Díky hardwarové akceleraci si poradí i s rozlišením 8k

Pokud tomuhle přehrávači fandíte, z nové verze se pomočíte blahem.

19
VLC
VLC

Po dlouhé době přichází nová generace oblíbeného multimediálního přehrávače VLC media player 3.0. Nahradí tak řadu 2.2, jež světlo světa spatřila již v únoru 2015 – neuvěřitelné, jak čas letí. Vývoj třetí generace VLC začal v červnu 2016 a novinek se od té doby stihlo dodělat mnoho.

Projekt s kódovým označením Vetinari především nabízí hardwarové dekódování videí, což bude poznat zejména u videí ve vysokém kvalitě (jak na počítačích , tak na mobilech). I s tímto přehrávačem by se tak mělo přehrávání obsahu v rozlišeních 4k a 8k stát bezproblémovým. Komu záleží na kvalitě obrazu, ocení podporu 10bitové barevné hloubky a HDR.

Tip: VLC je starý projekt, jenž započal už v roce 1996

Jak bylo dříve předesláno, VLC 3.0 umožňuje prohlížení 360° videí. Dále mj. podporuje:

 • 3D zvuk,
 • výstup zvuku skrze HDMI při použití kodeků Audio HD,
 • okamžitou změnu velikosti titulků,
 • procházení vzdálených úložišť (protokoly SMB, FTP a další),
 • streamování do Chromecastu (včetně Chromecastem nepodporovaných formátů),
 • menu v Javě umístěná v médiích Blu-ray,
 • formát HD-DVD .evo.

Seznam novinek tímto není kompletní, řada komponent byla přepracována, přibyly nové fotry apod. Nedá se skutečně říct, že by novinky byly z větší části viditelné, naopak se děly velké věci pod kapotou. Velká část se týká již zmíněné hardwarové akcelerace. Kompletní seznam naleznete na adrese www.videolan.org, odkud si můžete přehrávač VLC stáhnout pro svou platformu.

Ohodnoťte tento článek!

19 KOMENTÁŘE

 1. mě nejede ve VLC synchronizace snímků, takže to dělá pruhy. Když s emi t podaří vyřešit pak obraz trpí strašnou fragmentací že se rozpadá, rozpadá až do dalšího synchronizujícho plnosnímku. Pro měj VLC taky řídká stolice a dokud to půjde budu přehrávat na MPC a budu doufat že se mezi tím objeví něco co umí přehrávat progresivně.

  • he? O jake synchronizaci snimku vuci cemu a pri cem to mluvis?
   VLC funguje pro drtivou vetsinu veci naprosto vyborne. Pouzivam jej jako hlavni prehravac X let, a az na problemy s prehranim specifickych veci, jako je napr dneska 4k x265 obsah s vysokymi bitraty, nebo specielne nektere specificke casti BluRay formatu, jsem s nim problemy (az na bugy nekterych verzi) nemel.

 2. Tak jsem zkusil 4k x265 HW acceleraci s Polarisem a bohuzel zadna zmena. Porad se to seka, i kdyz karta vykazuje, ze ji behem prehravani zatezuje. Tak nevim, jestli Polaris nema ve skutecnosti podporu a nebo je to blbe napsany. Zajimave je, ze treba KM-Player to prehrava i softwarove bez sekani na moji sestave.