Vodafone v Karlových Varech ukazoval 5G s rychlostí 900 Mb/s

3

Pár dní po O2 předvedl reálnou ukázku 5G sítě také Vodafone. Technologické demonstrace obvykle provádí během filmového festivalu v Karlových Varech a nejinak tomu nebylo ani letos. 5G už sice prezentoval i během loňského ročníku, tehdy ale využíval speciální modemy a síť využil k dálkovému ovládání robotů. Letos už měl 5G i v mobilech.

K síti se připojil s telefonem Huawei Mate 20 X (vylepšená verze Mate 20 Pro) a dosáhly rychlosti stahování 900 Mb/s, nahrávání 58 Mb/s a odezvy 19 ms. K takovým hodnotám se lze teoreticky přiblížit také přes LTE při využití několika pásem současně. Vodafone ale 5G využíval pouze kmitočty s pásmu 3,7 GHz.

5G umožňují postupně vybudovat úplně novou platformu a přinést technická řešení, která dosud nebyla možná. Mimo jiné mohou dostat velmi rychlé přenosy dat i do domácností a firem, kde není dostupná naše jiná gigabitová technologie,“ uvádí Milan Zíka, viceprezident Vodafonu pro technologie.

Zíka mimochodem do Varů nevycestoval, přesto se na festivalu ukázal. Generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák se s ním spojil pomocí holografického hovoru. Kamery jej snímaly v Praze, na pódiu ve Varech jej promítaly speciální projektory.

Vodafone v lázeňském městě předvedl i 5G pro fixní připojení domácností a nad městem vzlétl i balón, který může fungovat jako nouzový vysílač v případě živelních katastrof.

Zdroj: Vodafone

Vodafone v Karlových Varech ukazoval 5G s rychlostí 900 Mb/s
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

3 KOMENTÁŘE

    • Při rychlosti 900Mbit? Jednoduché počty – vteřina připojení vyjde na 3-100 Kč, dle tarifu 😀 Zlatý vytáčený připojení 😀

      20ms není až tak špatný – tyhle vysílače při zátěži latenci moc nenavyšují, dokud nejsou přetíženy.