O2 v Kolíně spustilo 5G a potvrdilo, že dosud lhalo

1

V Kolíně se po 4,5G (LTE Advanced Pro) dočkali také 5G. O2 v tomto středočeském městě testuje nové technologii a minulý týden tam ověřilo v reálném prostředí skutečnou síť páté generace. Operátor vysílal v pásmu 3,5 GHz (to bude ČTÚ dražit v nadcházející aukci) a využil vybavení od Ericssonu. Využil přitom také technologie Massive MIMO 64T64R a 256-QAM, které zvyšují propustnost sítě. Přesné parametry a maximální teoretickou rychlost neznáme, ale během testu O2 naměřilo přes 500 Mb/s při stahování a přes 40 Mb/s v uploadu.

Sítě páté generace nabídnou odezvu do deseti milisekund, což je až desetkrát méně než u dosavadních technologií. Právě nízká odezva je klíčová pro rozvoj řešení pro průmysl, chytrá města, robotizaci nebo virtuální realitu,“ popisuje ředitel technologické divize O2 Jan Hruška.

Paradoxně zrovna tuto výhodu během testu O2 neprokázalo, což může být důsledek neodladěného vybavení. Odezva se pohybovala okolo 15 ms, což je sice o polovinu méně, než je běžné u LTE, ale není to posun o celý řád. A to O2 testovalo v ideálních podmínkách s nezarušeným pásmem, krátkou vzdáleností od vysílače a žádnými dalšími uživateli, se kterými by síť sdíleli.

Operátor mimochodem uvádí, že představil první skutečné 5G. Přitom tzv. 5G internet na doma nabízí již přes půl roku. Vysvětlení je jednoduché. Ve druhém případě je to jen marketingový výmysl. Jde o LTE, které dosahuje vysokých „5G-ready“ rychlostí. Úplně totéž nabízí i Nordic Telecom pod názvem Pevný 5G internet na doma. Klamání českých zákazníků má v tomto ohledu dlouhou tradici. T-Mobile mezi roky 2005 a 2012 provozoval Internet 4G, fakticky se ale jednalo i síť třetí generace.

Zdroj: O2

O2 v Kolíně spustilo 5G a potvrdilo, že dosud lhalo
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

1 komentář

 1. Dobrý den, čím více se zajímám o rozvoj této bezdrátové technologie „5G“ tím více jsem znepokojen a to zejména přílišnou snahou tuto technologii uvést na trh děj se co děj s absolutní netečností na vliv na okolní prostředí (tím myslím, zejména lidi, zvěř, hmyz atd.).
  Vzhledem k tomu, že žiji v Kolíně a spuštění této technologie nad mou hlavou mi nejen nedává klidné spaní, ale opravdu oba s manželkou registrujeme bolesti hlavy a migrény a to manželku nikdy předtím hlava nebolela a o začátku spuštění se dozvěděla až před nedávnem (takže souvislost se sugescí není na místě). Připadám si jako v nějakém zlém snu, nebo v apokalyptické příběhu jehož kradmo se plížícího začátku jsme součástí ve stylu „pusťte do nich, hlavně potichu a v klidu a uvidíme co to s nima udělá“. Je jasné, že následky působení EMF (elektromagnetické frekvence) nebudou na první pohled jasné jako např. nemoc z ozáření apod., ale věřím, že to budou jisté těžko prokazatelné příznaky (snížená imunita, ospalost, bolesti hlavy, únava, změny krevního obrazu, možná karcinogenita a změny DNA atd.), které nepřinesou na kvalitě žití nic, kromě rychlejšího načítání HD videa.
  Nemohu uvěřit tomu, že i přes nedoporučení nasazení technologie Světovou zdravotnickou organizací (dále jen WHO), se něco takového testuje po celém světě a světě div se už i u nás v „obyčejném městě“, dnes nově „v chytrém městě“ (což je ubohá chlácholivá lest pro občany Kolína, které si někdo spletl s laboratorními králíky).
  Jsou místa kde se někdo ohradil, např. Ministirně vlády v Belgickém Brusselu zakázala implementaci 5G s odvoláním: „Nemohu schválit takovou technologii, když nejsou respektovány normy záření, které musí chránit lidi. Obyvatelé Brusselu nejsou pokusní králíci (zde si můžete povšimnou podobnost s Kolínem, jen rozdíl, že tady „jsou pokusní králíci“), jejichž zdraví mohu se ziskem prodat“. Celý článek zde: https://www.brusselstimes.com/brussels/55052/radiation-concerns-halt-brussels-5g-for-now/
  Další nemalý důvod, proč tuto technologii dále testovat je patrný i na ptactvu, hmyzu i ostatních zvířatech, která ztrácejí orientaci a nenachází pak svá hnízda či úly.
  Jak řekl Nikolaj Tesla: „Celý náš biologický systém, mozek a Země pracují na stejných frekvencích“.
  Pokud někomu toto nestačí, stačí zapátrat na síti a výsledek se brzy dostaví 😊
  Skončím slovy a zároveň citátem nejen k zamyšlení….. Méně je někdy více.
  Za mě tedy 5G rozhodně NE.