Do dvou týdnů bude Vodafone vlastnit UPC. Evropská komise obchod schválila

5

Po 14 měsících od oznámení akvizice bude obchod konečně hotov. Evropská komise dnes oficiálně posvětila, že Vodafone Group může za 18,4 miliardy eur odkoupit část společnost Liberty Global, konkrétně její aktiva v Německu (kabelovka Unitymedia), Česku, Rumunsku a Maďarsku (vše kabelovky UPC).

Komise začala spojení vyšetřovat loni v prosinci s obavou, že by zejména v Německu a Česku mohlo dojít k oslabení konkurenčního prostředí. Obchod ale nakonec schválila, neboť Vodafone přistoupil k několika závazkům.

  • V Německu po fúzi vznikne obří kabelová síť, Vodafone ale přislíbil, že ji Telefónice Deutschland zpřístupní skrz velkoobchodní nabídku tak, aby mohla poskytovat konkurenceschopné služby.
  • Vodafone nebude od vysílatelů požadovat exkluzivitu, ale televize budou moci nabízet svůj obsah i skrz jiné (OTT) kanály. Zároveň nebude blokovat služby HbbTV, díky němuž mohou televize doplňovat svá vysílání o internetové prvky.

Dokončení obchodu

„Česká republika má velmi konkurenceschopnou průmyslovou základnu a je na špičce řady odvětví. Toto vedoucí postavení si však dokáže udržet jen v případě, pokud nejen svůj průmysl, ale i společnost, vzdělávání nebo služby úspěšně a rychle digitalizuje,” říká Petr Dvořák, generální ředitel Vodafone Czech Republic. A doplňuje: „Podmínkou pro udržení tohoto vedoucího postavení České republiky je i silná technologická platforma umožňující rychlou a úspěšnou digitalizaci, kterou budeme moci tímto spojením nabídnout.

Tuzemský Vodafone také potvrdil, že k dokončení obchodu dojde 31. července 2019. Spojením vznikne operátor, který bude mít 3,9 milionu mobilních zákazníků, 539 tisíc uživatelů kabelové televize, 506 tisíc pevných internetových přípojek a 203 tisíc pevných telefonních linek. Celá Vodafone Group bude mít 116 milionů zákazníků mobilních a 22 milionů pevných služeb.

V současnosti patří česká a slovenská pobočka pod jednu firmu. Po převzetí Vodafonem dojde k rozdělení a slovenské UPC zůstalo pod Liberty Global. Vodafone totiž na Slovensku nepůsobí a zájem měl pouze o pevné sítě v regionech, kde již provozuje mobilní sítě.

Zdroj: EK, Vodafone

Do dvou týdnů bude Vodafone vlastnit UPC. Evropská komise obchod schválila
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů

5 KOMENTÁŘE