Vodafone za pár dní vypne síť 3G. Za svou existenci přenesla 34,5 PB dat

3
3G a Vodafone vrtulník 01 min
3G a Vodafone vrtulník
-
Zdroj: Vodafone

Vodafone loni v létě oznámil, že vypne síť 3G. Datum odpojení stanovil na 31. 3. 2021, tedy již za dva týdny se z éteru ztratí signál sítě, jež podle operátora využívá jen jedno procento uživatelů.

3G síť Vodafonu pokrývala spíše větší města a okolí na frekvenci 2100 MHz a vlastně se nikdy dostatečně nerozšířila. 3G bylo nejrychlejší sítí v Česku někdy do roku 2013. Posledních šest let už za 4G zaostávalo i v počtu přenesených dat, v té době se totiž začaly prosazovat telefony s podporou LTE.

Aktuální pokrytí:

Vodafone pokrytí 3GVodafone pokrytí 4G

Vodafone začal síť 3G instalovat v roce 2008. Rozměrné antény usazoval někdy i divácky atraktivně pomocí vrtulníku. Za třináct let provozu přenesla síť 3G celkem 34,5 PB dat. To je jako dnešní provoz v sítích LTE a 5G za čtvrt roku.

Uvolněné frekvence využije právě pro sítě LTE i 5G. Nejstarší 2G včetně technologií GPRS a EDGE zůstávají v provozu, probíhá přes ně mj. hlasové volání. Některé staré SIM karty bude nutné vyměnit, což operátor provede zdarma. Pokud by vám stačilo 2G na volání, nic měnit nemusíte.

3G končí i v dalších evropských zemích. V Česku oznámilo konec i O2, které bude sítě postupně vypínat letos od května do listopadu.

zdroj: TZ Vodafone

Vodafone za pár dní vypne síť 3G. Za svou existenci přenesla 34,5 PB dat
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 5 hlasů

3 KOMENTÁŘE