Volání do zahraničí bude od roku 2019 levnější

0
volání hovor operátor
Ilustrační foto (zdroj: rawpixel / Pixabay)

Europoslanci včera schválili tzv. Nový evropský kodex pro elektronické komunikace. Balíček telekomunikačních pravidel, jehož autory byli také Dita Charanzová (ANO) a Evžen Tošenovský (ODS), se dotýká několika oblastí.

Loni se po letech příprav podařilo zrušit roamingové poplatky, takže v zahraničí můžete volat, psát a datovat jako doma. Jenže hovory a SMS vedené do zahraničí žádné regulaci nepodléhají, takže si operátoři mohou účtovat, kolik chtějí.

Levnější volání a SMS do zahraničí

Naše velká trojka si svět rozdělila až do 10 zón, pro něž účtuje zvláštní sazby za volání. SMS poslané do libovolné země stojí vždy stejně. U Vodafonu je to 2,52 Kč, u O2 5 Kč a u T-Mobilu 5,05 Kč.

První zóna u Vodafonu pokrývá Slovensko, Rusko, Ukrajinu, Čínu a Vietnam. Minuta volání (tarifikace 60+1) stojí 7,26 Kč. O2 má v základní zóně jen Slovensko a účtuje si 12,48 Kč za minutu (tarifikace 60+60). T-Mobile do základu počítá Slovensko, Německo, Polsko a Rakousko. Paušálistům účtuje 6,99 Kč a předplacenkářům 11 Kč za minutu (60+1). Jiní operátoři v EU si účtují v přepočtu až 30 Kč za minutu.

Od 15. května 2019 bude platit nová regulace, která stanovuje cenový strop 19 centů za minutu volání a 6 centů za SMS. V Česku to tedy bude 6 Kč s DPH za minutu a cca 2 Kč za zprávu. Operátoři pochopitelně mohou nabídnout i nižší ceny, případně výhodnější balíčky s více jednotkami.

Vrácení kreditu, zpětný kanál pro 112

Nová pravidla se dotýkají WhatsAppu, Messengeru, Skypu apod. Provozovatelé těchto služeb musí více dbát na zabezpečení sítí. Musí povinně uživatele informovat o všech hrozbách a europoslanci důrazně doporučují, aby služby používaly end-to-end šifrování.

Při hovoru na tísňovou linku budou moci záchranáři od roku 2020 zjistit přesnou polohu pomocí GPS/Galilea. „Člověk, který se zraní v horách či lesích, jen velmi těžko bude popisovat svoji přesnou polohu. Byli to tedy samotní záchranáři, kteří požadovali takovou úpravu, která jim usnadní práci a v tomto případě může doslova zachraňovat životy,“ vysvětlila Dita Charanzová.

V roce 2022 pak budou muset členské státy zavést pro linku 112 také zpětný kanál, který bude zasílat varovné SMS občanům v případě, že se nacházejí v místě, kde hrozí záplavy, požáry, teroristické útoky apod.

Nová regulace také přikazuje operátorům, aby uživatelům propláceli zbytek nevyužitého kreditu, pokud ukončí smlouvu.

Volání do zahraničí bude od roku 2019 levnější
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů