Disney oznámil obrovskou akvizici. Za 52 miliard kupuje 21st Century Fox

2
Walt Disney

The Walt Disney Company je od začátku tisíciletí ve velké nákupní náladě. Po Pixaru, Marvelu a Lucasfilmu firma oznámila další mnohamiliardovou akvizici, zatím tu největší. Za 52,4 miliardy amerických dolarů (formou vlastních akcií) chce koupit většinu konkurenční společnosti 21st Century Fox. Disney převezme i téměř 14miliardový dluh Foxu, takže celkově jej obchod vyjde na 66,1 miliardy dolarů.

Předmětem obchodu nebudou jen televize Fox News, Fox Business plus sportovní kanály FS1, FS2 a Bit Ten Network, ty čeká reorganizace v samostatné firmě. Obchod schválily správní rady obou společností, o spojení ještě ale musí rozhodnout úřady po celém světě. Vliv Foxu a Disneyho sahá daleko za hranice USA.

Avengers jako v tištěných komiksech

Co všechno Disney získá? Kompletní filmové studio 20th Century Fox, většinu televizních stanic Foxu, kanály National Geographic, 39% podíl v panevropské kabelovce Sky (Fox ale kupuje i zbylý podíl, který pak připadne Disneymu) a další drobnosti, viz seznam na Wikipedii. Disney též většinovým podílem ovládne službu Hulu, televizní a filmovou videotéku konkurující Netflixu. V ní mají Disney, Fox a Comcast (NBC/Universal) po 30 %, Time Warneru patří 10 %.

TIP: Filmová a TV studia tak moc milují internet, že tím akorát posílí pirátství (komentář)

Jak Disney uvádí v tiskové zprávě, konečně bude moci pod jednu rodinu spojit komiksové vesmíry. V jednom filmu by se v budoucnu mohly objevit postavy z Avengerů, X-Menů, Fantastické čtyřky a také Deadpool. Ostatně na papíru to tak funguje, filmová práva však Marvel v minulosti poskytl i jiným studiím (Sony vlastní vesmír kolem Spider-Mana, Universal zase Hulka).

Proti Netflixu se silným arzenálem

V létě navíc firma oznámila, že se stáhne z Netflixu a spustí vlastní internetovou videotéku postavenou na rovněž zakoupené BAM Techu. S pomocí obřího archivu Foxu toho může nabídnout opravdu hodně. Pod jednou střechou bude mít Star Wars, hromadu komiksů, Avatary, pixarovky, disneyovky, Simpsony, dokumenty, sportovní kanály a tisíce dalších filmů a seriálů.

Disney oznámil obrovskou akvizici. Za 52 miliard kupuje 21st Century Fox
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE