WannaCry pro Windows 10? Potenciálně ano, ale jen pro starší verzi 1511

Bezpečnostní firma naportovala exploit, jenž využívá WannaCry, na Windows 10. Ukazuje se, že nové verze Windows jsou skutečně bezpečnější.

1
Hacker
Ilustrační foto (zdroj: geralt / Pixabay)

Vzpomenete si ještě na WannaCry? Tento ransomware začal zhruba v polovině válcovat organizace po celém světě a ukázal, že nejsou dodržovány základy bezpečného chování v kybernetickém prostoru. V podstatě napadal jen počítačů s Windows 7. Ikspéček v tomto ohledu byla nezajímavá, v případě Desítek pro změnu Microsoft tvrdil, že je tento systém vůči ransomwaru imunní.

To vedle ke spekulacím, proč tomu tak je. Kolega Lukáš Václavík se v podcastu zamyslel nad tím, jestli to není dané povinností instalovat servisní aktualizace. Nebo se systému díra vůbec nenacházela? Nebo se v něm nacházela, ale jiné ochranné mechanismy neumožnily její zneužití? Protože příslušná záplata vyšla i pro Windows 10, měl minimálně z části pravdu Lukáš. Nedokáži ověřit, zda by WannaCry dokázal proniknout do Desítek bez záplaty.

Komentář: Vyhýbáte se aktualizacím? Jste nezodpovědní a ohrožujete společnost

Ten, kdo WannaCry vypustil, k průnikům do počítačů využil exploit EternalBlue, jenž vytvořila NSA. (V poslední době uniká rovněž řada hackovacích materiálů vytvořených CIA. Známé jsou pod souhrnným označením Vault 7.) Bezpečnostní firma RiskSense zveřejnila analýzu tohoto exploitu a co víc, EternalBlue naportovala na Windows 10. Netřeba se děsit k smrti, protože se nejedná o crackery, kteří by měli zájem exploit co nejrychleji vypustit do veřejného prostoru a začít zneužívat.

RiskSense se zaměřil na Windows 10 v1511 v 64bitové edici. Především ale použil systém bez výše odkázané záplaty, která je od března k dispozici. Report uvádí, že pro Windows XP, Vista a 7 neexistují účinná opatření proti zneužití díře – v tomto případě je jediné účinné řešení instalace záplaty. Pro Desítky pak platí, že díky dodatečným prvkům zabezpečení tento systém nelze zneužít tak snadno.

Poslední verze Windows 10, kterou lze zneužít, je právě 1511. (Najdete ji jen na 4,6 % počítačů s Windows 10; verzi 1507 pak na 1,6 %.) Stroje s Windows 10 v1607 jsou schopné zneužiti díry zabránit díky prvku náhodnosti přidaného do položek tabulky stránek. Bez něj bylo možné překonat funkci DEP. Pro Windows 10 v1703 navíc platí, že přidává prvek náhodnosti v souvislosti s hardwarovou abstraktní vrstvou (příslušná knihovna je jednou z prvních, která se při bootování nahrává do paměti).

Jednoduše řečeno je tak zabráněno dalším možnostem, jak do systému proniknout. Report tak potvrdil, že to nebyly plané řeči, když Microsoft řekl, že Desítky nelze napadnout. Jsou bezpečnější jednak díky tomu, že měl každý nainstalovanou záplatu, jednak je samotný systém skutečně lépe zabezpečený díky novým ochranným prvkům. Pokud vás otázky ze druhého odstavce trápily, můžete teď v klidu spát. Eventuálně si přečtěte celý report, který je ovšem poměrně obsáhlý.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář