I vaše obec může od EU získat 380 000 Kč na bezplatnou Wi-Fi

Projekt WiFi4EU startuje. EU rozdělí 120 milionů eur mezi 8000 obcí, které mohou prostředky využít pro bezplatné Wi-Fi sítě na veřejných místech.

1
WiFi4EU
WiFi4EU (autor: Lukáš Václavík)

Evropská unie už v roce 2016 vytyčila plán WiFi4EU, podle něhož mezi obce v členských zemích, Norsku a na Islandu rozdělí 120 milionů eur, které budou sloužit pro vybudování Wi-Fi sítí, ke kterým se budou moci občané bezplatně připojit. Digitální agenda také počítá s tím, že všechny domácnosti budou mít v roce 2025 přístup ke 100Mb/s internetu a všechny hlavní silniční a železniční tahy budou pokryty 5G sítěmi.

Loni se Komisi i přes kritiku komerčních poskytovatelů podařilo WiFi4EU schválit, s tím, že by první bezplatné sítě mohly v obcích fungovat již v roce 2020. Dnes odstartovalo první kolo výzev, do kterých se mohou obce přihlásit a získat poukázky v hodnotě 15 000 eur (380 000 Kč) na nákup a instalaci Wi-Fi hotspotů.

Bezplatná Wi-Fi pro 8000 obcí

EU chce prostředky rozdělit mezi 8000 obcí. V prvním kole nabízí poukázky pro 1000 obcí, které se musí registrovat na wifi4eu.eu. Každá členská země dostane minimálně 15 poukázek, žádná pak nesmí spotřebovat více než 8 % celkového rozpočtu. Obce mohou o poukázku zažádat pouze v jednou v každém kole. Pokud ji nakonec získají, v dalších kolech, která v průběhu dvou let budou ještě čtyři, se už přihlásit nemohou.

Pravidla jsou nastavena tak, že jednu poukázku může získat Berlín i vesnička se stovkou obyvatel. Do prvního se přihlásilo již 400 obcí, v době psaní ještě žádná z Česka ani Slovenska. V polovině května registrace skončí a obce budou muset poslat závazné výzvy. Tisíc poukázek se rozdělí mezi prvních 1000 nejrychlejších.

Iniciativa WiFi4EU umožní tisícům Evropanů bezplatný přístup k internetu ve veřejných prostorách v celé EU. Díky programu WiFi4EU budou moci místní komunity nabídnout občanům lepší připojení a umožnit jim, aby plně využívali nesčetné možnosti digitalizace. Je to konkrétní krok směrem k vytvoření jednotného digitálního trhu,“ řekla komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová.

Kde Wi-Fi vyrostou?

Kdekoliv. Je na obci, aby prostředky využila k pokrytí veřejných prostor. Může jít o místní úřady, parky, knihovny, zastávky, nemocnice apod. Je zakázáno žádat o dotace pro místa, kde již veřejné nebo soukromé sítě existují. Obce mají 18 měsíců od obdržení poukázky, aby sítě spustily. Následně je budou muset provozovat minimálně tři roky. Samotný provoz jakož i další náklady po překročení limitu 15 000 eur obec hradí sama.

Všechny sítě budou označeny jménem WiFi4EU a musí nabízet minimální rychlost připojení 30 Mb/s. Volba poskytovatele i firmy provádějící instalaci je ponechána na obci. Všechny sítě budou pro občany bezplatné, bez reklamy a nesmí sloužit ke sběru osobních dat. Evropská komise bude dostupné sítě vzdáleně monitorovat, zdali mají odpovídající kvalitu.

I vaše obec může od EU získat 380 000 Kč na bezplatnou Wi-Fi
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

1 komentář