Trvalo to jen 16 let. Na Wikipedii je možné ukládat MP3

1
Wikipedia
Wikipedia

Nadace Wikimedia oznámila, že do databanky Commons lze nově nahrávat zvukové soubory ve formátu MP3 a následně je používat na Wikipedii a sesterských webech. To od založení v roce 2001 až doposud nebylo možné. Co se změnilo?

Přestaly platit poslední patenty týkající se MP3 (to již v dubnu 2017). Na jaře jsme avizovali, že konec patentů rozhodně není smrt MP3, ale naopak to zastaralému formátu život spíš prodlouží. Wiki budiž důkazem.

Sám otec zakladatel Jimmy Wales řekl, že Wikipedia si zakládá na otevřenosti. A proto jsou v projektech nadace používány jen formáty, které lze legálně zobrazovat/přehrávat i ve svobodném softwaru.

Ne, že by svobodný software s podporou MP3 dříve nebyl, ale na území USA to až do dubna nebylo právně v pořádku. Ostatně i proto například linuxová distribuce Fedora nabídla podporu MP3 v základní instalaci až letos. Red Hat, který Fedoru sponzoruje, se bál, že by jej mohl Fraunhoferův Institut (tam formát vznikl) soudně napadnout.

Wikipedia odmítala MP3 od roku 2004 (tehdy se téma začalo poprvé řešit v mailing listu). Místo toho podporovala WAV, FLAC, Vorbis a MIDI.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář