Winamp slib nesplnil. Nová verze nepřišla a tvůrci se odmlčeli

12

Na podzim 2018 dostali fanoušci hudby naději, že se jejich oblíbený přehrávač Winamp vrátí v nové verzi 6. Slíbil to šéf Radionomy Group Alexandre Saboundjan, jeho společnost koupila upadající Winamp v roce 2014 od AOLu, ale nevěnovala mu žádnou péči. Nová verze určená pro mobily měla spojit na jedno místo vše, co dnes lidé poslouchají. Kromě hudby tedy i podcasty, možná i audioknihy apod.

Saboundjan řekl, že Winamp 6 vyjde do roka. Čas už dávno vypršel a aplikace nedorazila. Oficiální web winamp.com se od té doby nezměnil, na facebookových a twitterových účtech jsou poslední příspěvky z října 2018. Radionomy ani neodpovídá na naše dotazy.

Každý den se přitom snižují šance na úspěšný comeback, přestože Winamp měl velký potenciál. Součástí Radionomy Group je i služba ShoutCast, skrz níž se vysílá 50 000 rádiových stanic. Samotná skupina je pak ze dvou třetin vlastněna francouzským gigantem Vivendi, kterému patří mj. hudební vydavatelství Universal Music, televizní společnost Canal+, streamovací služba DailyMotion nebo herní studio Gameloft. Nabízela se tedy velká možnost provázání jednotlivých aktivit.

V duchu původního Winampu dnes ruští vývojáři tvoří přehrávač AIMP, který je dostupný pro Windows a Android. Nabízí hodně funkcí a možností skinování, v případě desktopové verze jej lze doplňovat také o pluginy. Vývoj je navíc pořád aktivní a postupně přibývají novinky.

Winamp slib nesplnil. Nová verze nepřišla a tvůrci se odmlčeli
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. WinAMP měl smysl někdy před 20 – 25 lety, tehdy jsem ho i používal. Dnes je k dispozici Foobar2000 (nebo ten AIMP) a není důvod hledat „šlehače lamích zadků“ – zejména když se totálně znemožnil bloatwarovou verzí 5.

  • Nevím, co od přehrávače hudby očekáváte vy, ale já používám Winamp od nějaké té bety. Předtím byl jen nějaký ten hloupý originální přehrávač Frauenhoferova institutu, co mp3 vymyslel a ten snad neuměl ani přehrát víc než jednu písničku.
   A od té doby, co ho používám, jsem nějak nepřišel na to, proč bych měl začít používat cokoliv jiného. Na nové verze jsem přecházel vždy, když to bylo potřeba (podpora variabilního bitrate, podpora vqf, poté podpora wma…). Přehrává cokoliv (z toho co já používám), ovládá se to pořád stejně, tak proč začínat s něčím jiným. A vždycky, když ho nainstaluju, si nahlas pustím tu jeho znělku a vrátím se tak do svého mládí.
   Zatím vidím dva možné problémy, proč ho používat přestanu. Jednak je to nepodpora vysokých rozlišení (na 4K je i Ctrl-D krátké) a pak možné zaříznutí 32bitových aplikací ze strany OS či jiná nekompatibilita s OS.

   • Jen relativně stručně – je to podobné jako ptát se, proč místo Průzkumníka používat Total Commander. V tom prvním se dá udělat vlastně celkem dost věcí a většina lidí je s tím spokojená. To druhé dá spoustu práce nastavit a naučit se s tím, není to možná tak pěkné, ale když si s tím člověk vyhraje a zvykne si na všechny ty pluginy, tak už se bez toho nedá žít.

    Taky je teda rozdíl v tom, že za Total Commander spousta lidi navíc ještě zaplatí, zatímco Foobar2000 nic nestojí.

    Jestli WInamp vyhovuje, tak není problém, aby vydržel fungovat ještě dlouho.

   • Tak já třeba čekám:
    – kompatibilitu s Windows GUI, žádnou barevnou a blikající divočinu.
    – kvalitní přednes zvuku
    – možnost instalace pluginů rozšiřujících kompatibilitu s mými hudebními formáty (jsem starší ročník, takže mám sbírku SIDů z C64 a modulů z Amigy.) Netvrdím, že do WinAMPu tohle nešlo přidat, ale proč to dělat, když je k dispozici lepší alternativa?
    – racionální a pohodlnou práci s playlisty.

    Nechci, aby se mi přehrávač hudby nutil jako přehrávač videa, prohlížeč webu a jiné koniny. Na to mám jiné, vhodnější a optimálnější aplikace. Kdysi byl WinAMP bez konkurence, byl malý, jednoduchý, nenáročný (aby taky ne, když i leckteré Pentium mělo ty MP3 problém přehrávat ve Windows, natož stroje s i486)

    • Barevnou a blikající divočinu? Já používám Standard skin, který už těch 23 let vypadá stále stejně.
     Ale vůbec vám neberu, že chcete používat z nějakého důvodu něco jiného. Jen mi vadí, že vy nejste sto pochopit, proč někdo takový program ještě používá.

  • Já jsem nikdy winamp nepoužil, opravdu. Už před těmi 15 lety mi přišel děsně zastaralej, většina v okolí jej měla, já to vesele ignoroval. Přes CD k časopisu PPK jsem se dostal k jet-audiu od cowonu (výrobce audio hraček) a nějak mi těch 18 let stačí. Má to skiny, sežere to kde co včetně filmů, má to i pokročilé volby pro nastavení enkoderu, časování audia/videa a podobně. Sežere to i „muzeální“ midi, IT, XM, S3M, MOD (byť někdy je dobré myslet na to, že není dobré „přetáčet“). Dokonce jsem si koupil i JAD-plus VX, když už ho tolik let používám k plné spokojenosti (stejně jako jsem si z jistých důvodů zakoupil GoldWave).

   Když někdo vyhrkne slovo winamp, vybavím si dobu těžkého warezu z DC++, oficiálního ICQ klienta, kterej se nafouknul do mamutího balíčku jako hromada tehdejšího SW (jmenovitě třeba Nero), s tunou otravné reklamy. Přitom na druhé straně byla miranda, Bitcometa, život byl pak veselejší a já se pak jen usmíval, když jsem slyšel naříkání nad otravným klientem, dlouhým spouštěním nebo nežádoucími spammery.

 2. audio přehrávač je v době spotify dost velký přežitek. winamp jsem naposled použil tak před 10 lety, poté chvilku AIMP a foobar. posledních 5 let si vystačím s deezerem a s případným lokálím obsahem si poradí mpv