Tip: Ukazuje Průzkumník nový diskový oddíl po upgradu na Windows 10 v1803? Zbavte se ho

Při upgradu na Windows 10 verze 1803 vznikne nový diskový oddíl. V některých případech je ale omylem viditelný z Průzkumníka. Jak ho skrýt či úplně odstranit?

9
Ilustrační foto
Ilustrační foto
-
Zdroj: blickpixel / Pixabay

Možná se vám stalo, že ve správci souborů po upgradu na Windows 10 verze 1803 vidíte nový diskový oddíl. Nejedná se o zrovna závažnou chybu, pokud ale patříte k neurotickým puntičkářům, může z vás tento oddíl každý den vysávat kousek energie. Nezdá se, že by šlo o záměr, oddíl nemá přiřazeno písmeno v každé instalaci Windows.

Zviditelnění tohoto oddílu patrně můžeme považovat za chybu, jež by časem mohla být opravena pomocí servisní aktualizace. Pokud na to nechcete čekat či spoléhat, můžete oddíl skrýt, případně úplně odstranit. Rovnou musíme uvést, že doporučujeme skrýt písmeno. Oddíl, který je při upgradu nově vytvořen, není tak důležitý, aby po jeho odebrání počítač zkolaboval.

Je označen jako OEM a nevíme konkrétně, co je do něj ukládáno. Zdá se však, že jde o nějaká záložní data systému. V takovém případě lze jen těžko s čistým svědomím hned doporučovat odebrání. Oddíl má několik stovek megabajtů, takže vás ve většině případů ani nebude trápit, že tento prostor nemůžete využít pro ukládání vlastních dat.

Vidíte po instalaci nové verze Windows 10 nový diskový oddíl?
Vidíte po instalaci nové verze Windows 10 nový diskový oddíl?

Samotná manipulace s oddíly je pak vždycky ošemetná a špatný zásah může skončit ztrátou dat nebo pokažením instalace systému. Než budete případně pokračovat, upozorňujeme, že za případné komplikace redakce nenese zodpovědnost. Zásahy do diskových oddílů provádíte na vlastní nebezpečí. Ujistěte se, že máte svá data zálohovaná.

Předchozí
Následující

Skrytí oddílu, aby neobtěžoval v Průzkumníku

Jak je uvedeno výše, bezpečnou volbu představuje skrytí oddílu tak, aby nerušil ve správcích souborů jako Průzkumník. Což jednoduše řečeno znamená, že mu musíte sebrat přiřazené písmeno logické jednotky. To se v případě běžných oddílů dá snadno provést ve Správě disků, jenže nástroj s grafickým uživatelským prostředím vám s tímto zvláštním typem oddílu neumožní provádět žádné operace.

Ve Správě disků se s tímto typem oddílu manipulovat nedá
Ve Správě disků se s tímto typem oddílu manipulovat nedá

1.

Musíme se tedy obrátit na nástroj Disk part, který nabízí jen textové uživatelské rozhraní. Spustíte ho např. přes Příkazový řádek, kde napište diskpart. Pokud jste Řádek nespustili se správcovským oprávněním, budete teď vyzváni k potvrzení spuštění.

Nástroj Disk part ale také spustíte tak, že v dialogu Spustit (Win+R) napíšete diskpart a volbu potvrdíte. V prostředí konzole na novém řádku spatříte DISKPART>. Pakliže tento popisek vidíte, nástroj jste úspěšně spustili. Můžeme pokračovat.

Spusťte nástroj Disk part
Spusťte nástroj Disk part

2.

Nejprve je potřeba zjistit, jak je označen kýžený oddíl. Napište příkaz list volume a potvrďte ho klávesou Enter. Sledujte první sloupec Volume, ale také druhý sloupec Ltr. Oddíl byste měli bezpečně identifikovat díky přiřazenému písmenu, které vidíte ve druhém sloupci Ltr. V našem případě se jedná o oddíl D, jak nám to prozradil mj. Průzkumník. Tento oddíl pak systém označil jako Volume 2.

3.

Pro manipulaci s oddílem je nejprve potřeba oddíl vybrat. To provedete příkazem select volume X. Písmeno „X“ nahraďte číslem, které v případě vašeho počítače označuje daný oddíl, viz předchozí krok. V našem případě jsme napsali příkaz select volume 2.

4.

Teď už nic nebrání odebrání přiřazeného písmena. V nástroji Disk part dále zadejte příkaz remove letter=X. Za písmeno „X“ dosaďte písmeno, které je vašemu oddílu přiřazeno, tj. písmeno viditelné v Průzkumníku či jiném správci souborů. Úspěšné odebrání písmena jednak anglicky potvrdí samotný nástroj, jednak by měl oddíl z Průzkumníka takřka okamžitě zmizet.

Sérií příkazů v nástroji Disk part můžete oddílu odebrat přiřazené písmeno…
Sérií příkazů v nástroji Disk part můžete oddílu odebrat přiřazené písmeno…

Ještě jednou připomínáme, že oddíl nadále existuje, jen jsme ho skryli tak, aby nepřekážel ve správcích souborů – z hlediska ukládání uživatelských dat nám stejně není k ničemu.

…díky čemuž oddíl nadále existuje, ale neplete se nám ve správcích souborů jako Průzkumník
…díky čemuž oddíl nadále existuje, ale neplete se nám ve správcích souborů jako Průzkumník

Článek obsahuje další kapitolu.

Předchozí
Následující

9 KOMENTÁŘE

 1. „Samotná manipulace s oddíly je pak vždycky ošemetná a špatný zásah může skončit ztrátou dat“

  Takze ty joudove pritroubli z Microsoftu sahaj pri aktualizaci na novejsi sestaveni Windows 10 i na diskove oddily a uzivatelum hrozi POVINNOU aktualizaci ztrata dat?

  Jsou normalni nebo ktereho Inda takova blbozst zase napadla? Proc tu zalohu nenahrali na soucasne logicke oddily na disku? To snad ani neni pravda. :-/

 2. Hádám, že by mohlo jít o oddíl, který si windows vytváří vždy před čistou instalací a v systému je skrytý, takže o něm člověk ani neví. Většinou má kolem 0,5-1 GB
  Je možné, že jde o nějakou chybku, kdy přu upgradu windows tento oddíl využijí, ale „zapomenou“ ho zase skrýt.
  Je taky ale možné, že tento oddíl kupované PC s předinstalovaným windows nemá, protože se systém do PC neinstaluje, ale klonuje. Takže si ho windows vytvořilo dodatečně pro potřeby upgradu.

  Se koukněte do správce disků jestli ho tam najdete.

 3. Já na 1TB disku mám tři svazky: 1) Obnovení (oddíl OEM) 499 MB, 2) Disk 0 Oddíl 5 (oddíl OEM) 465 MB a 3) Disk 0 Oddíl 2 (systémový oddíl EFI) 100 MB. Vytvořily se mi při čisté instalaci, kdy jsem formatoval systemový svazek. Nutno podotknout disk je v GPT formátu. Ve správci disků je vidím a po kliknutí pravým tlačítkem myši se zobrazí „Nápověda“, takže s nimi nic dělat nejde

 4. To se zase někdo probudil. Problém s aktualizací překopaným diskem mají win 10 nejméně 3 roky. Vygooglete si to pane Urbane!
  Mám 2TB disk rozdělený +/- na 500GB Win 10 / 1TB Data / 500GB Linux. Loni na jaře mně po aktualizaci Win 10 stála záchrana dat 9200,- Kč. Jasně, byla to moje chyba že jsem 3 měsíce nezálohoval.. Nicméně právě aktualizace Windows si nejen že vytvořila další oddíl asi 850MB mezi Winodowsovým a Datovým, ale zároveň tím dokonale zlikvidovala data z Datového oddílu. Kdo chce a není líný, vygooglí si, že Microsoft o tom nehorázným bugu nejméně 3 roky ví a dělá mrtvého brouka.