Spring Creators Update? Ne, teď je to April 2018 Update a ke stažení vyjde 30. dubna

Poslední den v dubnu bude nová verze Windows 10 uvolněna ke stažení. To se ale samozřejmě týká jen těch, kdo o této možnosti vědí a chtějí dobrovolně přejít co nejdříve. Automatizovaná distribuce začne až během května.

1
Jaro (Ilustrační foto)
Jaro (Ilustrační foto)

Konečně už víme, kdy vyjde letošní jarní vydání Windows 10 a také jak se bude nazývat. Místo Spring Creators Updatu se Microsoft rozhodl, že použije mnohem generičtější označení, jehož schéma může klidně každý rok recyklovat. April 2018 Update bude uvolněn ke stažení 30. dubna, což je s ohledem na zvolený název šibeniční termín.

Automatizovaná distribuce skrze Windows Update bude zahájena až v další záplatovací úterý, tj. 8. května. Microsoft také zahájil distribuci nové servisní aktualizace KB4135051 pro April Update. Dnes je dostupná v kanálech Fast ring, Slow ring a Release Preview.

Seznam novinek není známý, mělo by se ovšem jednat o pár oprav. Po instalaci se číslo sestavení systému zdvihne na 17134.5.

Komentář

Microsoft loni řekl, že nové verze Windows 10 budou vycházet pravidelně každých šest měsíců, tj. v březnu a září. Přesněji řečeno uvedl, že bude cílit na tyto měsíce. Praxe ukázala, že tím nemyslí vydání jako takové. V jednom z daných měsíců danou verzi dokončí, reálně však širokou distribuci odstartuje až v dalším měsíci.

Již jsem poukazoval na agresivní přístup firmy, kdy kód finalizuje na poslední chvíli. I v posledních sestaveních se ještě objevují drobné novinky. Dle mého názoru se zvlášť poslední sestavení vývojové větve až příliš dlouho drží v kanále Fast ring – ale i během vývoje Microsoft opomíjí další kanály.

Edge je v April 2018 Updatu zase hezčí
Edge je v April 2018 Updatu zase hezčí

Pak to najednou přijde. Redmondští určí sestavení, které by mohlo být připravené k vydání. Z Fast ringu za tři dny postoupí do Slow ringu a po dalších pár dnech odejde do kanálu Release Preview. Teprve díky širší distribuci se odhalí závažná chyba, kterou je nutné opravit. Poprvé se stalo, že by byl Microsoft nucen zkompilovat celé další sestavení.

Nefungující vývojový cyklus?

Nemyslím si, že je žádoucí, aby Microsoft širokou distribuci nového vydání Desítek zahájil bez ohledu na podobně závažnou chybu. Ukázalo se ale, že je vývojový cyklus nastavený špatně ve chvíli, kdy si firma stanovila, že bude vydávat nový software v pevně danou dobu. Realisticky se nic neděje, protože běžní uživatelé a uživatelky o přípravách nové verze systému nejspíš nevědí.

Windows 10 build 17134.5
Windows 10 build 17134.5

Distribuce pak stejně trvá měsíce, tudíž nové vydání jednoho dne zkrátka získají a patrně si ani nevšimnou, co je v něm nového. Nelze se ovšem nepodivit nad tím, že nová verze Windows 10 nese číslo verze 1803, tj. stále se odkazuje k březnu. S ohledem na výše uvedené komplikace ovšem platí, že finální sestavení bylo zkompilováno až v dubnuautomatizovaná distribuce bude zahájena v květnu.

Přitom došlo ke změně marketingového označení. April 2018 Update je konkrétnější pojem než Spring Creators Update. Tím se Microsoft snaží dát najevo, že je všechno v pořádku a že ke zpoždění nedošlo. Jenže došlo. V takovou chvíli se nelze nezeptat, zda nastavený vývojový cyklus Windows a přístup „systém jako služba“ fungují. Možná by to chtělo zvolnit a netlačit tolik na pilu, co se nových funkcí (přidaných na poslední chvíli) týče.

Spring Creators Update? Ne, teď je to April 2018 Update a ke stažení vyjde 30. dubna
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.67%) 15 hlasů

1 komentář

 1. Mně osobně se tam to číslo 1803 nelíbilo, tak jsem si jej v registru změnil:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion
  ReleaseID
  1804
  A oalá, winver mi ukazuje 1804:
  https://i.imgur.com/spjQb2R.png
  To, že April Update je April Update nebylo jasné až teď, ale už dávno, minimálně po 17. 4., kdy byl uvolněn 17134 a po instalaci 17134 se otevřela/otevírá webová stránka s označením April Update.
  A přitom se tu po 17. 4. vesele rs4 označoval za Spring Creators Update, například tu:
  https://www.cnews.cz/windows-10-insider-preview-build-17134-rtm/
  „Pokud všechno půjde rychle, Microsoft by Spring Creators Update mohl uvolnit např. příští úterý. „