Debaty o tom, zda je sestavení 17763 finální. Vyjde Windows 10 v1809 začátkem října?

Je stále pravděpodobnější, že sestavení 17763 je tím finálním pro Windows 10 verze 1809. Někteří lidé z Microsoftu tvrdí, že nikoli, jenže tato debata není jednoduchá. Nabízíme průřez aktuálním stavem věci. Poslední uniklé informace dokonce rovnou naznačují datum uvedení October 2018 Updatu.

11
Windows 10
Windows 10 „Redstone“ (Ilustrační foto)

Zdá se stále pravděpodobnější, že je sestavení 17763 je tím konečným pro Windows 10 verze 1809, které by Microsoft dříve nazval RTM. Dne 18. září vstoupilo do Fast ringu, o dva dny později ho Microsoft poslal do Slow ringu. Když pominu, že v případě tohoto sestavení firma vynechala zmínku o tom, že nejde o finální sestavení, objevují se další náznaky, že jím build 17763 je.

Jak si všimli na Windows Latest, na fóru My Digital Life člověk s přezdívkou abbodi1406 vystavil na webu Microsoftu objevený a teď už stažený soubor XML s informacemi o Windows 10 October 2018 Update. Informace v souboru mluvily o verzi RTM, přičemž v něm obsaženo číslo sestavení 17763.1. Soubor, jehož kopii najdete na Pastebinu, dále obsahoval odkazy na EDS s tímto sestavením.

Také je v něm odkázáno na 2. říjen jako na datum, kdy by měla začít distribuce skrze Windows Update. Co na tom může být?

Debata o konečném sestavení

Ačkoli se zdá pravděpodobné, že build 17763 je tím finálním, na němž bude Microsoft dále stavět (tj. bude ho opravovat pomocí obyčejných servisních aktualizací), zatím stále nepronikl do kanálu Release Preview. To by se už mělo stát každým dnem, pokud tedy Microsoft nepřipravuje úplně nové sestavení.

Dříve se objevily nepotvrzené informace o tom, že interně Microsoft další sestavení testuje, dle Buildfeedu ale build 17763 zůstává tím nejnovějším v dané vývojové větvi. Zac Bowden pak 18. září na svém Twitteru s odkazem na své zdroje uvedl, že build 17763 je kandidát na vydání, kterého Microsoft vnímá jako budoucí „RTM“. Pokud v něm ovšem nebude objeven zásadní problém.

Windows 10 Insider Preview build 17763
Je to finální sestavení, nebo není? Existuje vůbec finální sestavení? Podle Microsoftu nikoli, v praxi ano

Brandon LeBlanc z Microsoftu na tuto zprávu reagoval tak, že Bowdenovy zdroje mají zastaralé informace. Pak se odkázal na oznámení o vydání Windows 10 Insider Preview build 17763, kde se píše, že nejde o finální verzi.

Jenže jak už jsem párkrát naznačil, Microsoft v tomto slovíčkaří. Nerad přiznává, jaké sestavení je finální, resp. sám Desítky prezentuje jako službu, takže vlastně žádné sestavení nebere jako konečné. (Přestože fakticky jedno sestavení určí za to, které rozešle partnerům, prodejcům nebo výrobcům počítačů a které dále spravuje prostřednictvím servisních aktualizací.)

Klepe Windows 10 v1809 na dveře?

Debata s Microsoftem o tom, které sestavení je finální, proto nemusí nikam vést. Co se data vydání týče, 2. října se odehraje představení nového hardwaru od Microsoftu. Je klidně možné, že bude v tento den nová řada Desítek uvolněna k manuálnímu upgradu, případně alespoň dojde k oficiálnímu oznámení data vydání, nevěřím však, že by v tento den začala automatizovaná distribuce skrze Windows Update.

Tmavý režim v Průzkumníku je prý pro toto vydání (verze 1809) hotový
Windows 10 verze 1809) nabídne tmavý režim zobrazení Průzkumníka

Dosavadní praxe říká, že Microsoft tento krok nechává na nejbližší záplatovací úterý. To nadcházející proběhne 9. října 2018. Navíc firma nechovává aspoň malou prodlevu mezi vydáním k manuálnímu upgradu a automatizovanou distribucí. Když se podíváme do kalendáře, je zřejmé, že už není čas na zdržování, pokud ovšem Microsoft nepočítá s automatizovanou distribucí na pozdější datum a nikoli na 9. října.

Závěrem dodávám, že číslo 17763 stále nesou nejnovější testovací vydání Windows 10 pro Xbox, Hololens i IoT. Včera vyšel i příslušný SDK.

Debaty o tom, zda je sestavení 17763 finální. Vyjde Windows 10 v1809 začátkem října?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Jen malá poznámka, na jaro u buildu 17133 byl už taky dostupný xml s označením RTM a linky na esd a nakonec to RTM nebylo a sestavoval se nový build 17134. Každopádně já si všechny potenciální finální buildy hned instaluju, stejně jako jsem to udělal před pár dny s 17763 a to i s tím, že se může stát to, co na jaře s buildem 17133. Jeden upgrade navíc mě nezabije.

  • To bylo dané tím, že s buildem 17133 se počítalo jako s finálním, ale snad poprvé za historii Windows 10 došlo k tomu, že byla na poslední chvíli odhalena závažná chyba, takže došlo k produkci dalšího sestavení. Nikde není napsané, že se to nemůže stát znovu, ale tak to už je život.

  • Píšeš nesmysly a vůbec tomu nerozumíš.
   1.
   Finální verze to není, finální verze to bude až vyjde rs5 oficiálně. Stále se může stát to co na jaře s buildem 17133. Je to pouze pravděpodobná finální verze.
   2.
   Žádný malý plugin nepotřebuješ. Stačí MCT, xml soubor s ESD linky a spuštění MCT s příslušnými parametry. Jenže pokud nejsi hloupý, tak si ISO vytvoříš přímo z ESD bez MCT. Linky na ESD mám uvedeny tu:
   https://krakatoa.www3.cz/win10.php
   jak vytvořit iso mám uvedeno tu:
   https://krakatoa.www3.cz/win10aio.php
   Navíc ten build je dostupný už od 19:00 18. 9. 2018 ve formě UUP a z UUP jde taky vytvočit ISO (stačí použít postup uvedený v prvním odkaze).
   3. MCT vytváří iso z esd a kompresní metodu nechává lzms a výsledné iso nemá 4.7 GB a už vůbec stažený soubor není velikosti 4.7 GB, když má český consumer x64 esd přesně 3 120 771 376 B.

   • Nejsem profi, píši jen to, co jsem se dočetl na německých fórech a taky jsem to podle jejich návodu provedl a vše funguje, jak má. Jestli jsem napsal nějakou blbost omlouvám se a slibuji, že už sem nikdy nic nenapíši, aby se někdo necítil dotčeně.

    • Hele to je v pohode. Krakatoovy akorat vylezlo Ego, tak se potreboval ukazat, ze je chytrej 😉
     Oficialne finalne neni, ale v podstate je to stejne sumak, protoze tyhle upgrady stejne neprinaseji nic (krome potencionalnich problemu) co by melo opravdu novou uzitnou hodnotu..