Windows 10 do tří let na miliardě zařízení? Tomu plánu už ani Microsoft nevěří

0

Na konferenci Build 2015 konané loni v dubnu Microsoft prohlásil, že by Desítky měly být do tří let dostupné na miliardě zařízení. Po necelém prvním roce je plán splněn z jedné třetiny. Koncem června firma prohlásila, že už má 350 milionů zařízení s Windows 10.

Desítky nerostou podle plánu
Desítky nerostou podle plánu

Prostou trojčlenkou bychom mohli dojít k závěru, že za další dva roky Microsoft dohoní zbývající dvě třetiny. Jenže růst už tak rychlý nebude a Redmondští mají problém Desítky dostat jinam než na PC.

Viceprezident firmy pro Windows a zařízení Yusuf Mehdi pro ZDNet prozradil, že se stávajícím výsledkem jsou spokojení, ale že dosažení miliardové mety se protáhne kvůli mobilnímu byznysu. Mehdi dává za vinu novou hardwarovou strategii Microsoftu, už ale neříká, co že to za strategii má být. Aktuálně je Microsoft s Lumiemi bezradný a ostatní výrobci se nového systému bojí.

 

Budeme-li počítat se stávajícím růstem, na konci července – rok po vydání Desítek – by systém mohl být na 400 milionech zařízení. Do toho patří nově prodané počítače/tablety s W10, bezplatné domácí upgrady (které již skončí), nové a aktualizované mobily. Teoreticky i konzole Xbox One, které se zatím prodalo okolo 25 milionů kusů.

Na čem nasbírat zbývajících 600 milionů?

  • Loni šlo do obchodů 276 milionů počítačů. Odmyslíme Apple a kusy prodané bez OS či s Linuxem a dostaneme se k 250 milionům počítačů s Windows. Dejme tomu, že všechny běžely na Desítkách a že koncové prodeje nebyly o moc nižší než dodávky do obchodů. Trh stabilně klesá. Více než 500 milionů počítačů s Windows 10 se pravděpodobně neprodá.
  • Mobily jsou velkou neznámou. Lumie mají mezi telefony s Windows asi 95% podíl. Za pět let se jich prodalo jen 109 milionů. Jenže nejlepší období mají dávno za sebou. IDC odhaduje, že letošní dodávky sotva překročí 10milionovou hranici.
  • Systém je dostupný také pro zařízení internetu věcí, jenže IoT verze se v koncových zařízeních neprodává a edice pro čtyři kutilské desky (RPi 2, RPi 3, Dragonboard 410c, Minnowboard Max) má šanci dostat se na stovky tisíc, nikoliv miliony zařízení.
  • Xbox One konzolový boj prohrává s PS4 a nevypadá to na žádný budoucí zvrat.
  • HoloLens je nadějná platforma, která možná za dva roky bude dostupná i pro běžné smrtelníky, ale kvůli očekávané ceně je opět bez šance na milionové prodeje.

Zkrátka a dobře, potenciál tkví hlavně v mobilech. Tam má Microsoft slaboučký podíl, ale zároveň má systém připravený pro levná zařízení i špičkové telefony. Jen je nikdo nevyrábí ani nekupuje. Zatím?

Zdroj: ZDNet

Ohodnoťte tento článek!