Nová aktualizace. Windows Update odinstalovával starší ovladače, zapomínal ale instalovat novější

Jedna ze známých chyb ve Windows 10 Fall Creators Update byla vyřešena.

11
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Redmondští vyslali k Windows 10 Fall Creators Update další kumulativní aktualizaci. Její příchod může mýt trochu překvapivý, protože opravuje jen jednu chybu a za týden tu máme záplatovací úterý. Kolegové z redakce proto nejspíš nebudou Microsoftu úplně vděční za tento restart navíc, který budou muset kvůli instalaci provést.

Bavme se ale konkrétně k věci. Vydaná aktualizace nese označení KB4090913 a číslo sestavení systému zvedá na 16299.251. Opravuje jednu z chyb dosud uvedených na seznamu známých problémů. Některé periferie připojené přes USB, ale také integrovaná zařízení mohly přestat fungovat. Týkalo se to webkamer v laptopech, klávesnic, myší apod.

Proč se takové případy vyskytly? Windows Update mohl přeskakovat instalace novějších verzí některých vysoce důležitých ovladačů, jenže druhá část celé procedury zafungovala – byly odinstalovány stávající verze dotčených ovladačů. Jinými slovy byl starší ovladač odebrán, Windows Update ale zapomněl v návaznosti na to nainstalovat verzi novější.

Windows 10 Fall Creators Update získal další kumulativní aktualizaci
Windows 10 Fall Creators Update získal další kumulativní aktualizaci

Známé problémy ve Windows 10 build 16299.251

Ve Fall Creators Updatu přetrvávají další čtyři nevyřešené chyby.

1.

Jednou z nich je přetrvávající stav vzniklý v důsledku řešení procesorových chyb Meltdown a Spectre. V systému vznikla nekompatibilita s některými antiviry, Microsoft proto vyžaduje, aby antiviry prostřednictvím registru oznámily, že jsou kompatibilní, jinak by instalace mohla vážně ohrozit stabilitu.

Dokud nebude příslušná hodnota v registru vytvořena, tuto aktualizaci vaše zařízení automatizovanou cestou nezíská. (Ve Windows 7 to znamená, že jste bez aktualizací, pokud v systému není přítomen žádný antivirus – v Desítkách je vždy k dispozici minimálně domácí Defender.)

2.

Dále se může stát, že Windows Update nesprávně hlásí, že se aktualizace nenainstalovala kvůli chybě 0x80070643. Pokud ručně vyvoláte kontrolu dostupnosti aktualizací, mělo by již být vše v pořádku. Můžete si samozřejmě raději ověřit, zda opravdu máte či nemáte nainstalovánu nejnovější verzi Windows. Pokud nevíte, jak na to, mrkněte do našeho návodu.

3.

V určitých případech může instalace aktualizace vést k tomu, že se Windows nedokáže spustit. Tuto chybu identifikujete díky informační hlášce INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE. Příčina by měla být stejná jako v případě vyřešeného problému výše, tj. dojde k odinstalaci starších verzí některých důležitých ovladačů, ale Windows Update během údržby zapomene nainstalovat novější verze.

Proč ale byla jedna chyba se stejnou příčinou vyřešena, zatímco druhá na seznamu zůstává, netuším. Pakliže vás problém postihl, můžete se řídit nabízenými dočasnými řešeními, jak ze situace vybruslit.

4.

Při restartu zařízení dojít k tomu, že se nechce spustit služba ADFS (Active Directory Federation Services). Problém mi nezní triviálně – kvůli nesprávnému fungování serveru ADFS totiž dochází k porušení databáze WID. Ta je dále nepoužitelná, což ovlivňuje funkčnost celé služby. Podle Microsoftu se narušení databáze jednoduše opravit nedá, je proto potřeba obnovit databázi ze zálohy.

Nová aktualizace. Windows Update odinstalovával starší ovladače, zapomínal ale instalovat novější
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

11 KOMENTÁŘE

 1. A už je opraveno, že když po měsici dvou zapnu PC a jsou nové aktualizace, že je Windoze stahuje tak vehementně, ze prakticky přestane fungovat internet pro jine cinnosti? Jasne, je to jen 10 mbps linka, ale stejne.

 2. To že aktualizace windows odebere starší verze ovladačů a „zapomene“ místo nich nainstalovat nové mne tentokrát osobně nepostihlo.

  Zato loňská aktualizace mi také odebrala starší funkční ovladače (v tomto případě pro integrovanou síťovou kartu, a pro starší filmový skener, oboje bez ptaní a upozornění).
  Ovladač síťové karty mi nahradila novějším, ale pro jinou verzi řadiče, takže síť a internet byli nefunkční. Desítky se mne ještě vtipně snažily přesvědčit, že ovladač je OK a chyba je mimo PC ;-). Vnutit desítkám zpět sice starší, ale bezproblémově funkční ovladač dalo dost práce.
  Ovladač filmového skeneru nahradila ovladačem k jakési multifunkci od firmy Brother! Po té začaly desítky o skeneru dokola tvrdit, že jde o multifunkci, která ale s PC špatně komunikuje. Ovladač ke skeneru odmítali, že se pro mulfunkci nehodí ;-).
  Zkrátka s Windows 10 si s trochou „štěstí“ užijete nemálo legrace. Jen si bohužel „užíváte“ místo původně plánované činnosti. Když se vše konečně vyřeší, nezbývá než se pár měsíců „těšit“ čím nás Microsoft překvapí příště.
  Je to děs, ale pokud nechci či nemohu opustit svět Windows, rozumné řešení není v dohledu :-(.

   • Tohle nasilne reseni MS s updatem driveru je opravdu postavene na hlavu. Jsou situace, kdy nove drivery, napr maji chyby, proto se zustava u starsi verze. A tyhle „zameny“ driveru jsou uz naprosto silene. Je to od MS velmi nezodpovedne, ze uzivatelum neco takoveho nuti. Bral bych to jako „optional“ featurku, ktera se da vypnout/zapnout..navrhne neco uzivateli, atd. ale toto je softwarove diletanstvi hrubeho zrna…

 3. po upgrade 1709 se mi zacal objevovat bluscreen „page fault in non paged area“ ( nekdy po probuzeni ze sleepu) reinstall vsech driveru nepomaha. prave dokoncuji konverzi do virtualu a instaluji zpet Win 7