Windows 10 už během instalace neumožňuje vytvořit lokální účet. Nebo ano?

Během instalace Windows 10 vytváříte uživatelský účet. Dříve bylo možné vždycky vytvořit účet lokální, v tuto chvíli vás výrobce ale nutí k použití účtu Microsoft. Kterých vydání systému se to týká? Jak si lokální účet vytvoříte?

30

Jak si během instalace Windows 10 vytvoříte lokální uživatelský účet? Může se to zdát jako zbytečná otázka, ale situace se zkomplikovala. Pokud stojíte o vytvoření klasického lokálního uživatelského účtu ve Windows 10 rovnou při prvotním nastavení zařízení v rámci instalace systému, musíte být vynalézavější než dříve. Microsoft už delší dobu preferuje, když k přihlašování využijete účet Microsoft.

Přihlašování s tímto účtem má určité výhody, zejména synchronizaci nastavení systému. Firma sama pak samozřejmě stojí o to, abyste kromě Windows využívali její online služby. Pokud o používání účtu Microsoft nestojíte z libovolného důvodu, můžete ve Windows ovšem nadále používat lokální účet. Tato možnost byla v posledních letech v průvodci prvotním nastavením systému po instalaci poněkud schovaná, dalo se k ní ale takzvaně doklikat.

Dnes už to ne vždycky jde. Nedávno mne na to upozornil kolega Radomír Kejduš poté, co přeinstaloval systém. Situaci jsem prověřil na mnoha virtuálních instalacích. Konkrétně jsem vyzkoušel průvodce ve Windows 10 verze 1909, 19031809, a to v edicích HomePro. Jedná se o všechny verze, které jsou dnes na spotřebitelské úrovni podporované. Jak se liší?

Možnosti uživatelských účtů při instalaci Windows 10

Prvním zjištěním je, že všechny výše uvedené verze Desítek obsahují stejného průvodce prvotním nastavením systému, není to tedy jen výsada nejčerstvějšího vydání. Myslím, že se průvodce dříve – ve verzi 1809 – lišil, ale to už dnes nemohu dokázat. Je možné, že dochází k aktualizaci průvodce ve chvíli, kdy má instalační program kontakt s internetem, případně Microsoft zaktualizoval instalační obrazy.

Takhle vypadá část průvodce během instalace Windows 10 v edici Home. Možnost vytvořit lokální účet je v nedohlednu

Buď jak buď, aktuální podoba průvodce vám nedá možnost zvolit lokální účet, pokud instalujete edici Home. Můžete se tvářit, že neznáte heslo k účtu nebo že online účet nemáte, v každém případě ale budete vybídnuti k obnově hesla nebo k vytvoření nového účtu. Bez něj vás průvodce ve Windows 10 Home dál nepustí a instalace tak může skončit jediným scénářem.

Když se podíváte do nápovědy, Microsoft v ní připouští, že můžete lokální účet používat. Uvádí ale, že se propojení s účtem Microsoftu se v případě zájmu zbavíte až v Nastavení, kam se dostanete až poté, co se během poslední fáze instalace systému přihlásíte pomocí účtu Microsoft. V tomto ohledu firma tedy nepřímo říká, že vám v danou chvíli možnost vytvořit lokální účet upírá, současně vám k tomuto rozhodnutí nepodává žádné vysvětlení.

Omezení se nevztahuje k edici Pro, která vám možnost vytvoření lokálního účtu naservíruje úplně automaticky v úvodní části průvodce, kde jste vybídnuti k přihlášení.

V edici Pro lze offline účet vytvořit hned, odkaz je na první obrazovce instalačního průvodce pro přihlášení k účtu

Jak vytvořit lokální účet v edici Home?

Pokud o přihlašování pomocí účtu Microsoft nestojíte a současně vlastníte omezenější edici Home, máte dvě možnosti. Jednu jsem nastínil výše, tj. přihlásíte se pomocí účtu Microsoft a po skončení instalace propojení zrušíte. Pokud ale účet Microsoft nevlastníte a vlastnit nechce, těžko budete chtít zvolit právě takový postup.

Druhá spočívá v předvídatelném triku. Pokud počítač během prvotního nastavování nebude připojený k internetu, Windows 10 vám rovnou nabídne vytvoření lokálního účtu. Na výzvu pro připojení k Wi-Fi nebo ethernetového kabelu během instalace tedy nereagujte a počítač připojte o pár minut později, až skoncujete s průvodcem a ocitnete se na pracovní ploše.

Doplněno dne 7. ledna 2020. Jak nás upozornil čtenář s přezdívkou dinkylinky, instalační průvodce má momentálně přece jenom jednu díru. Zatímco falešný e-mail vám u něj neprojde, můžete se na něj vytasit s falešným telefonním číslem. Sice vám průvodce také řekne, že příslušný online účet neexistuje, na této obrazovce však v levém spodním rohu spatříte odkaz na vytvoření lokálního účtu. Domnívám se, že jen Microsoft nebyl důsledný v odstranění všech odkazů z edice Home, prozatím se však jedná o funkční záležitost.

Zadáte-li falešné telefonní číslo, na další obrazovce najdete odkaz na vytvoření lokálního účtu
Windows 10 už během instalace neumožňuje vytvořit lokální účet. Nebo ano?
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.82%) 39 hlasů

30 KOMENTÁŘE

 1. Instaloval jsem zatím v práci jen Pro a možnost vytvoření lokálního účtu v 1909 není, jedině být offline (čím mě Microsoft dost vytočil, komplikuje práci zbytečně). V 1903 to ještě šlo tak, jak to máte na obrázku. Jak jste tedy dospěli k té možnosti pod 1909? Pravda je, že mám ISO hned z okraje listopadu, možná se něco změnilo, ale připadá mi to nepravděpodobné.

 2. Jo, taky jsem to musel řešit odpojením od netu. MS nás pomalu „tlačí“ kam chce on, ne co chtějí uživatelé. Určitě bude tvrdit, jak je účet MS nejvýhodnější…5GB na OneDriveru, automatické zálohy souborů na něj včetně nastavení programů atd. takže není problém makat na více zařízeních s MS. No, když mám jen jedno zařízení tak mi je účet k prdu, že jo 😀 Nejvíc se ale bojím toho, že za pár let řekne: Zavádíme předplatné. Od teď všichni uživatelé W10 musí pravidelně platit…podpora něco stojí.

  • MS mě před časem donutil aby jsem jeho systémy provozoval jen ve virtuálu bez přístupu na Internet. Další vmanipulovávání uživatelů do něčeho, co nechtějí, bude mít za následek ještě větší „rebélii“ než nyní.

 3. Děkuji za varování. Čekám, na prvního idiota, který použije slovo linux… a budu to muset být já. Snaha MS rozhodovat za uživatele, co a jak mají dělat, byla poslední kapkou, proč se pro domácí použití produktům a službám MS vyhýbám.

  • Snaha vyhybat se produktum MS vyjma Office produtktu( (kde je treba se zamerit na konkretni verze) tady snad je tak dlouho, co MS :))
   Ted nemam na mysli jejich vyvojarska prostredi protoze ty neznam, ale jinak se vyhybat MS vzdycky vyplatilo a to rikam jako stale spokojeny uzivatel Win7 a vynuceny uzivatel Win10, kdy to jsou jedine produkty, ktere od MS pouzivam.

 4. Bylo by mozne do clanku doplnit, jak v Nastaveni zrusit to propojeni s MS uctem aby mi zustal pouze lokalni?
  Jinak to je jen dalsi hazeni klacku pod nohy uzivatelum, ze ktereho budou jen dalsi problemy.

 5. Díky za článek.
  Nedávno jsem to řešil při instalaci NB a dost mě M$ n*****i. Aspoň že bez sítě to jde.
  Kdyby herní studia více podporovali Linux, vůbec bych widle nepotřeboval – office by jely z virtuálu a bylo by.

  • Nezdá se mi, že by si tady někdo stěžoval. Svoboda volby je přece krásná věc. I když se mi některé z produktů MS líbí, přestal jsem je používat. Nikdo mi nezaručí, že budou fungovat v dalších verzích Windows 10, a že se k souborům v jejich cloudu dostanu, i v případě, že budu muset používat jiný než jejich operační systém. Absolutní jistotu kontinuity mi samozřejmě nezaručí nikdo, ale ať open-source nebo placené produkty menších firem poskytují větší jistotu a svobodu.

   • Jsi naiva.
    MS pokud zařízne nějaký produkt tak tě o tom dlouho dopředu informuje, umožní ti export dat atd.
    Ostatní vývojáři nemají takové zázemí, hlavně finanční, jako MS, jejich podnikání stojí a padá na jednom produktu. Třeba Evernote, vůbec netuším co ještě mají za jiný produkt. Když tam budeš mít data tak máš velký problém. Ale určitě půjde export nějak taky řešit. Těch ostatních a podobných produktů ale znám celou řadu.

    Ale data u MS v OneNote/Outlook/Team/To-Do/OneDrive a nebo formáty doc a xls jsou tak klíčová pro MS, a výdělečná, že je nikdy nezaříznou, ale mohou změnit nástroj, může, a většinou je, placený.

    Takže je otázka co se ti vlastně nelíbí. Chceš službu zadarmo? Nechceš za ni platit? Sám ale do práce nechodíš zadarmo.
    Problém open-source je v tom, že ať je vývojář sebelepší, tak jednou mu dojde energie, peníze a nebo čas. A v podstatě skončí ze dne na den. Stačí aby novomanželka řekla „buď já a děti“ a nebo „nesmysl ze kterého nemá rodina žádný příjem“.

    Kromě toho, u open-source mám osobně morální problém. Jak ho někdo může dělat a nemít z něho žádné peníze. Člověk peníze, ať chce nebo nechce, musí mít, minimálně na složenky k bydlení a životu, takže je musí nějak získat. A kdo mi garantuje, že je nezískává tak, že prodává informace o mne a mých aktivitách, které získává díky open-source aplikaci kterou používám.

    Na všech bezpečnostních školeních ti řeknou, že cizí flašku dávat do produkčního prostředí je na „přeshubu“. Ale open-source je ten samý problém, ev. riziko.

    Jinak osobní svoboda je úplně o něčem jiném než o používání software. U software totiž musíš vždy akceptovat nějaké podmínky. I u toho open-source!

    • Ja bych tady nekolik veci poopravil. Komercni SW, neni bohuzel zarukou zadne kvality i pres to, ze nemusi (jako u MS) trpet vypadkem treba klicoveho developera nebo SW architekta. V pripade MS je to ale skoro naopak, a dokonce se da vazne uvazovat o tom, ze co se tyce designu a ergonometrie, tak zamestnava nevim koho, protoze jeho SW (office, Win) sel v poslednich 10letech tak dolu, jako snad zadny jiny. O kvalite Windows10 a jeho navrhu, at uz design nebo „SW as a service“ se nebudu radeji zminovat. Upadek, pro ktery se tezko nachazeji spravna slova.
     Co se tyce penez za Open Source, to je samozrejme castecne pravda, ale resi se to bud pres sponzoring, podporu a nebo je spousta lidi, co chteji proste neco uzitecneho delat..v jejich pripade treba programovat.
     Co se tyce ziskavani informaci u Open Source..tohle plati uplne stejne v pro komercni SW. Naopak, Google, MS a dalsi to zenou az do absurdity, takze tady bych rekl, ze spis placas, protoze nejaka „preambule MS“, kterou neni schopny nikdo kontrolovat je s prominutim k hovnu.
     Posledni vec je ohledne svobody SW…z praktickeho hlediska kdyby bylo na firmach jako MS a dalsich, tak ti by samzorejme nejradeji, at nemas zadnou jinou volbu..jsou to takovy Otesanci v moderni podobe..takze tvuj komentar je docela absurdni..

     • Windows a Office jsou špičkový software.
      To, že netušíš a nechápeš jak funguje jakýkoliv podobný softwarehouse neznamená to co říkáš.
      Open Source má sice otevřený kód, ale s prominutím kdo se v něm vyzná? Troufám si tvrdit, že v ČR je takových lidí do 10 kusů, a ti zcela jistě nedělají za průměrnou mzdu, ale za pár set tisíc měsíčně pro firmy typu Google apod.

      Osobně si myslím, že nejhorší firmy jsou právě ty co to nabízejí „zdarma“ a tím myslím konkrétně Google a Facebook a na ně navázané služby. Ty totiž rejžují na celém ekosystému a následném prodeji reklamy.
      Já je neodsuzuji, je to jejich byznys. A většina uživatelů s těmi jejich podmínky dobrovolně souhlasí, alespoň z právního hlediska ano, protože odklikne jejich podmínky.
      Na druhou stranu Microsoft má jasné podmínky, má více produktových řad na kterých vydělává (Azure, Office 365, Windows a Serverové produkty + něco dalšího). A plní, musí plnit, bezpečnostní požadavky na řešení, systém a aplikace, protože dodává do státní správy a armády US. A dalších států, kdy jejich odborníci mají, samozřejmě za peníze, k dispozici přístup k vývojovým zdrojům Windows.
      Proč asi existuje MS Azure/Office 365 pro Čínu a obdobně proč je v Německu umístěný MS Azure/Office 365 a servisovaný T-Systémem.

      Jinak má svoboda nezáleží na software. Software považuji pouze za svůj výrobní prostředek, stejně jako má dělník ve fabrice soustruh. Tzn. pakliže dělám v Excelu, tak tam dělám nabídku na mé služby a mé výrobky. Takže řeším pouze problém jestli můj obrat ve výši třeba 100tis./měsíčně je adekvátní k nákladům. A ty jsou 7 tis. auto, 10 tis. nájem, 2 tis. energie, 1 tis. mobil, 6 tis. palivo, 500 Kč kafe a 300 Kč licence Office 365.
      Já si tedy platím MSDN za 400Eur/rok. Tím ale chci říci že náklady na software jsou minimální. a platí to i pro doma, kdy za 2,5 tis./rok mám 6 uživatelů s 6x 1TB na cloudu OneDrive.

      • „To, že netušíš a nechápeš jak funguje jakýkoliv podobný softwarehouse neznamená to co říkáš.“
       .. no ty tomu davas teda zabrat 😀 Ja delam v ruznych a pro ruzne „SW houses“ 20 let. Sorry, ale to je komentar jako od nejakeho tydyts a ostatni jsou letadla 🙂
       „Open Source má sice otevřený kód, ale s prominutím kdo se v něm vyzná? Troufám si tvrdit, že v ČR je takových lidí do 10 kusů, a ti zcela jistě nedělají za průměrnou mzdu, ale za pár set tisíc měsíčně pro firmy typu Google apod.“
       ..hmm, ty delas, jako by ve firmach bylo 1000 lidi, kteri se opravdu vyznaji v tom, jak je napsany treba office nebo principielne jakykoiv jiny SW. .hmm tak jo..v realite to je ale tak, ze existuje vzdycky pro kazdy soft par lidi, kteri to opravdu znaji, spicka ledovce, pak existuje TOP level developeru/architektu, kteri maji dobry znalosti a pak je „plebs“, ktery masti 😉 Sorry, argumentace jako noha…
       „Proč asi existuje MS Azure/Office 365 pro Čínu a obdobně proč je v Německu umístěný MS Azure/Office 365 a servisovaný T-Systémem.“
       .. takovou otazku jsem opravdu dlouho neslysel. Duvod je jasny, ze v dnesni dobe ma MS monopolni postaveni na office software, proakticky kdekoliv ve svete. LibreOffice jako alternativa je max pro domaci uzivatele a nic dalsiho uz de-facto neni. Tak kdo by to asi mel dostat? To ze musi MS splnovat nejake pozadavky..super a co jako? To znamena, ze vsechna ta uzivatelska data ktere sbira po svete, tak ze jsou tim padem chranena nebo co tim chces rict? Podobne muzes arguemntovat, ze Win je spickovy SW jen proto, ze se vsude pouziva.. tohle jsou komentare nekoho, kdo je mimo realitu jak technickeho, tak obchodniho sveta.
       „Jinak má svoboda nezáleží na software. Software považuji pouze za svůj výrobní prostředek, stejně jako má dělník ve fabrice soustruh. “
       „Já si tedy platím MSDN za 400Eur/rok. Tím ale chci říci že náklady na software jsou minimální. a platí to i pro doma, kdy za 2,5 tis./rok mám 6 uživatelů s 6x 1TB na cloudu OneDrive.“
       .. vyborne, takove jako Tebe MS potrebuje jako sul. Jen tak dal 🙂

    • To Jankomrska:
     Kde si prisiel na to, ze z open source nemozes mat ziadne peniaze? Open Source nieje o tom, ze vsetko je zadarmo. Open Source je o tom, ze zdrojove kody su otvorene(Open Source). Je vela ludi, ktory netvoria open source za peniaze ale je vela ludi, ktory to robia za peniaze.
     Financny model u Open Source je trochu iny ako u closed source. U enterpsie SW je skoro rovnaky, u oboch je to hlavne o cene za podporu.
     U open source si vies skontrolovat, ci ti niekto nedoluje tvoje data. U closed source nevies alebo analyzou prevadzky mozno nieco zistis.

 6. Instaluji docela dost Windows 10, ať Home/Pro, zatím sice vše do verze 1903.
  Nicméně nevěřím tomu, že by nebyla možnost volby vytvořit lokální účet.
  Ten systém se chová tak, že při konektivitě internetu, nabídne vždy MS účet, ale to je pouze pro klikače typu next-next-next. Je zapotřebí se kouknout na ty okolní (ostatní) texty na instalační obrazovce, které jsou i zároveň tlačítka, a ta možnost lokálního účtu je právě pod tímto „tlačítkem“.
  Kromě toho, MS vždy vytvoří lokální účet, musí, je to profil, takže článek je nějaký HOAX.

  • Opravdu už tam cca 6 týdnů volba pro offline účet není.
   Vyřešil jsem to (opakovaně) přesně jak se píše v článku – odpojením od sítě, což je logický postup, protože MS musí umožnit dokončení OOBE i v případě, že počítač je mimo síť.

  • Hele, před vánoci jsem zprovozňovat notebook pro neteř, rval tam W10 Home v1909 a chtělo to online účet. U některých programů jsem taky klikač next >>> next, ale u instalace Win nikdy. Projel jsem všechny možnosti, offline účet nešel. Musel jsem to odpíchnout od netu. Jinak to nešlo. Takže věř, že to tam opravdu jinak nejde.

 7. Všichni mají mobil s povinným napojením na Google nebo Apple účet, ale u Microsoftu, který se k datům uživatelů chová několikanásobně slušněji, to bůhvíproč vadí.

  Osobně MS Account využívám už léta a bez něj bych fungovat nechtěl ani náhodou.

   • zrovna u Apple čtou vše, i SMSky a jinou komunikaci. Viz případ vývojáře jejich ARM CPU, kterého žalovali a jako jeden z důkazů použili jeho komunikaci.

    A ještě k Petymu: Apple, Google i MS jsou IMHO úplně stejní hajzlíci, rozdíly bych mezi nimi neviděl a nedělal. Jenže zatím co iOS i Android byly už vyvinuty jako platforma pro džusování informací o svých uživatelích, tak Windows jsou nejstarší a tyhle prasárny dříve nedělaly (a já osobně nevidím důvod, proč by defaultně měly/musely).

    • „Windows jsou nejstarší a tyhle prasárny dříve nedělaly (a já osobně nevidím důvod, proč by defaultně měly/musely).“
     .. ja myslim, ze vysvetleni bude dost jednoduche. Nekdo z manazerskeho vedeni si precetl, kolik google vydelava na reklame a rekl, si, kdyz oni maji mobily, my budeme mit desktop.. asi podobne „slozitou“ uvahu bych zatim videl. Zbytek uz jede korporatnim samospadem…

 8. Je to tak, u 1909 prostě tu možnost při aktivním internetu nedá možnost výběru „Online účet“ nebo „Místní účet“, jako u předchozích verzí. Divím se jen MS, že jim nedocvakne, že ten kdo už instaluje čistý systém si s touto prkotinou lehce poradí, když se mi to objevilo poprvé, tak to bylo první, co mne napadlo, odpojit internet. Online účet jsem nikdy nepoužíval a používat nemíním a ten jejich slavnej obchod taky ne.