Předchozí
Následující

Časová osa a panelové prostředí

Trvalo to několik týdnů, vlastně jsme na nové sestavení Desítek čekali skoro celý měsíc. Microsoft ale tvrdil, že následující sestavení bude velké. Nepřeháněl. Toto vydání je aktuálně dostupné v kanálech Fast ring a Skip ahead. Windows 10 Insider Preview build 17063 přináší i novinky, s nimiž nás firma seznámila předem.

Hlavní novinka se nazývá časová osa. Jen předesílám, že na panelové prostředí došlo tak napůl. Mezitím své řešení, jež se velmi podobá tomu, co chystá Microsoft, představil Stardock. Pokud o panely v prostředí systému velmi stojíte, podívejte se na Groupy.

Minulé sestavení: Edge se naučil automaticky vyplňovat formuláře

Přehled posledních činností v časové ose

První novinka nebyla včas dokončena, takže se z Fall Creators Updatu přesunula do dalšího vydání Windows 10. Teď si ji můžete poprvé osahat. Nebudu to příliš natahovat, jen připomenu, že se jedná o pokročilejší prostředí pro přepínání oken. To vám ale nabídne chronologicky seřazené aplikace i konkrétní soubory, s nimiž jste v poslední době pracovali.

Funkce v sobě skrývá potenciál – zdaleka nejzajímavější je ve chvíli, kdy zprovozníte synchronizaci s dalšími zařízeními. Pak je samozřejmě o to snazší pokračovat v práci či zábavě na jiném zařízení. Migrace mezi zařízeními patří k tématům, jež Microsoft v poslední době zajímají.

Časovou osu aktivujete zkratkou Win+Tab. Je také možné použít nově přidané tlačítko na hlavním panelu.

Dobrý zpráva zní, že časová osa by dnes již měla zobrazovat aktivity z jiných vašich zařízeních s Windows, ale také z mobilů s iOS či Androidem. Na smartphonech ovšem můžete maximálně využívat prohlížeč od Microsoftu, takže pak v přehledu uvidíte stránky otevřené v Edgi. To bude zřejmě všechno.

Protože by obrazovka mohla být přeplněná, budou se v časové ose zobrazovat jen relevantní aktivity. Teprve praxe ukáže, jak tento přístup bude fungovat. Kdybyste v přehledu nějakou činnost postrádali, můžete naštěstí ručně zobrazit všechny své aktivity. Seskupují se podle času. V činnostech můžete též vyhledávat psaním. Aby časová osa plnohodnotně fungovala, musí ji ovšem podporovat aplikace, Microsoft proto při této příležitosti apeluje na vývojářky a vývojáře, aby na tom zapracovali.

Kdyby v Česku fungovala Cortana, navrhovala by nám některé činnosti, k nimž bychom se mohli vrátit. My se bez proaktivního přístupu budeme muset obejít, pokud ovšem nejste ochotni pro Cortanu překousnout např. anglické regionální nastavení. Což 99 % lidí v Česku nebude.

Panelové prostředí? Jen vyvolené

Čím déle nad tím přemýšlím, tím více mi argumenty Microsoftu připadají jako z prstu vycucané a nesmyslné. Panelové prostředí bylo oficiálně představeno, nezkusí si ho ale každý. Jak firma předeslala, bude ho testovat jen v některých instalacích. Aby prý mohla porovnat výsledky uživatelské spokojenosti s prostředím bez panelů.

Prostředí bez panelů ale nabízí stabilní verze Desítek, navíc má firma k dispozici kanál Skip ahead, jenž vytvořil za účelem rané distribuce Redstonu 4. Dostal se do něj jen omezený počet zájemců a zájemkyní. Nemohla by tedy panelové prostředí aktivovat v tomto kanále? Obávám se, že netransparentní zpřístupnění funkce jen některým lidem může v jiných lidech vyvolat pocit nespravedlnosti.

Dosud program Windows Insider fingoval tak, že zveřejněné novinky mohl zkoušet každý, kdo se k programu přihlásil. Pokud někdo poctivě odevzdával zpětnou vazbu Microsoftu, ale nezíská přístup k panelovému prostředí přednostně, může nad programem Windows Insider zlomit hůl. Potenciálně si Microsoft rozeštve komunitu.

Tip: První zkušenosti s Kartami v aplikacích

Kdyby kanál Skip ahead fungoval jako nadřazený kanál s novinkami, mohl by se Microsoft vyhnout tomu, čemu se chce vyhnout. Nechce totiž, aby musel odkládat funkce do jiných vydání, proto omezená dostupnost znamená, že se funkce nemusí objevit hned v následujícím vydání Desítek. Skip ahead by klidně mohl sloužit jako líheň s novinkami, jež nemusí být určené hned pro další vydání.

Předchozí
Následující

4 KOMENTÁŘE

  1. preco nazivate taby panelmi? tab je proste tab, takto sa to vola uz 15 rokov odkedy s tym prisiel firefox. panel mi evokuje na prve pocutie Metro UI, na druhe si neviem predstavit co to moze byt, kedze metro ui su dlazdice

  2. To škálování se snad bude zlepšovat soustavně, protože to není žádná sláva stále.
    U PC ho naštěstí nemusím používat, při 1440p/32″, ale na notebooku už mám trochu zvětšené zobrazení a občas s něčím bojuji.
    A viděl jsem na 28″ 4K monitoru některé programy opravdu otřesně zobrazené.