Windows 10 Insider Preview build 17115 zamířil do kanálu Slow ring

V tomto sestavení se Microsoft rozhodl ještě trochu obohatit instalačního průvodce.

6
Ninjacat je symbolem programu Windows Insider (Foto: Microsoft)
Ninjacat je symbolem programu Windows Insider (Foto: Microsoft)

Oživeno (dne 11. března 2018)

Během pátku byl Windows 10 Insider Preview build 17115 zpřístupněn také v kanále Slow ring. Microsoft dále slíbil, že se velmi brzy dočkáme také instalačních obrazů ISO.

 

Původní článek (ze 7. března 2018)

Microsoft jako obvykle i na poslední chvíli provádí aspoň malinké úpravy. Vývojový cyklus Windows 10 Spring Creators Updatu se nachyluje ke konci, což firma dává najevo častějším vydáváním nových sestavení. Poslední únorový den jsem vás informoval o sestavení 17110, dne 2. března (během mém nepřítomnosti) pak ještě vyšlo sestavení 17112.

To už můžeme rovnou přeskočit, protože Redmondští uvolnili Windows 10 Insider Preview build 17115 pro Fast ring. Jakou malou změnu přináší? Microsoft dále ladí průvodce prvotním nastavením systému po instalaci. Navazuje tak na změny představené před rokem a pak na podzim.

Průvodce prvotním nastavením

V průvodci narazíme na nové sekce. V detailním přehledu, kde se můžete hned rozhodnout, jestli zapnout či vypnout určité funkce spojené se soukromím, se již v minulosti usadily funkce pro nalezení zařízení a sběr zpětné vazby při psaní a používání elektronického inkoustu.

Sestavení 17115 přichází do Fast ringu
Sestavení 17115 přichází do Fast ringu

Z popisu vyplývá, že pokud detailní nastavení přeskočíte (tedy použijete výchozí nastavení), zobrazí se vám nově v následujících krocích v samostatné formě dotazy na aktivaci dvou zmíněných funkcí. Microsoft bude chtít, abyste se explicitně rozhodli o tom, zda chcete používat funkci pro nalezení zařízeníodesílat zpětnou vazbu týkající se psaní a používání elektronického inkoustu.

Je zřejmé, že si tímto krokem firma opět kryje záda, aby nemohla být terčem připomínek států či subjektů jako EU. Takhle se každý jednotlivec musí vyjádřit, jak chce, aby jeho počítač fungoval. Na těchto jednotlivých obrazovkách nebude žádná volba předvybraná (zvýrazněná obrysem ale ano), schválení funkce je vždy proces, jenž z vaší strany vyžaduje výběr možnosti pro aktivaci a dále potvrzení dalším tlačítkem.

Pokud přeskočíte detailní nastavení soukromí, na některé funkce se vás Microsoft stejně dotáže samostatně
Pokud přeskočíte detailní nastavení soukromí, na některé funkce se vás Microsoft stejně dotáže samostatně

Opět dodávám, že všechny tyto funkce, jejichž chování lze ovlivnit hned v průvodci prvotním nastavením zařízení, lze kdykoli manuálně spravovat v Nastavení. Tím, že si Microsoft vyžádá stanovisko k některým funkcím (tj. už rozhodnutí o jejich fungování nepřeskočíte ponecháním výchozího nastavení), se vyhne tomu, aby byl v budoucnu obviněn z toho, že aspoň v dotčených oblastech sbírá zpětnou vazbu za zády uživatelek a uživatelů.

Vodoznak na ploše je v tomto sestavení stále přítomen.

Opravy, opravy, opravy

Jinak sestavení 17115 dle očekávání opravuje řadu chyb včetně té, která způsobovala pád systému při pokusu o otevření dosud nestažených souborů z OneDrivu. Vyřešeny však byly také problémy s nekonečným restartováním v určitých výjimečných scénářích, Microsoft Store je opět pro všechny dostupný a nestabilita přestala trápit platformu Windows Mixed Reality.

Specificky česká jazyková mutace softwarové klávesnice byla ochromena nemožností vkládat čísla ze sekce „&123“ do aplikací pro UWP. Vkládání už funguje. Dále se vám nestane, že by se po nějakém čase odmítaly spustit aplikace pro UWP. Dobrá zpráva zní, že v tomto sestavení již nejsou známy žádné problémy. Kompletní přehled oprav naleznete na blogu Windows Experience.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

      • Já jak já, ale fanboy by měl vyčkat s ovacemi až jak se (tak za dva tři dny) uvidí,pak to tu vypadá jak na Novinkách 😆 A co teprve až to opustí insider komunitu a vejde to oficiálně v platnost, to zas bude divizna. Kolikrát to tady už bylo a furt je někdo až úsměvně naivní jako člověk co padesát let sází sportku “za pět korun sloupeček bych prosil” a furt si říká “však ono to jednou vyjde” 😆