Windows 10 Insider Preview build 17128 neobsahuje vodoznak. Ještě jsme ale neskončili

Jen pozor, upgrade na toto sestavení znamená, že ho provedete jen z jediného důvodu – z plochy zmizí vodoznak. Více rozdílů oproti předchozímu sestavení v tomto vydání bohužel nenajdete.

3
Ninjacat je symbolem programu Windows Insider (Foto: Microsoft)
Ninjacat je symbolem programu Windows Insider (Foto: Microsoft)
-
Zdroj: Microsoft

Microsoft uvolnil první testovací sestavení Spring Creators Updatu, které neobsahuje vodoznak na ploše. Jak víme z minulosti, vodoznak se klidně může ještě někdy objevit – jeho odstranění není zárukou, že jsme ve finále. Windows 10 Insider Preview build 17128 je aktuálně dostupný ve Fast ringu.

Mezitím firma do Slow ringu zařadila sestavení 17127, kterého se v tomto týdnu dočkáme v podobě instalačních obrazů ISO. Jaký je rozdíl mezi sestaveními 17127 a 17128? Podle oficiálních informací se liší pouze v tom, že druhé už na ploše nezobrazuje vodoznak. Proč se Microsoft obtěžoval poslat do veřejného testovacího programu sestavení s tak nevýznamnou změnou?

Co nás ještě čeká?

Problém spočívá v tom, že instalace probíhá klasickou formou upgradu, což je přece jen i po všech optimalizacích relativně zdlouhavá procedura. Zdá se mi zcela zbytečná, pokud ještě firma plánuje vydat další testovací sestavení. Tenhle upgrade se zdá být nadpočetný dokonce i v programu Windows Insider, kde počítáte s častou kadencí upgradů.

Microsoft sám tvrdí, že Spring Creators Update hotový není a sestavení 17128 nemáme považovat za finální. V tomto bodě se dá ale aspoň konečně říct, že již Microsoft do této verze Windows nebude přidávat žádné další funkce – v posledních týdnech prakticky každé testovací vydání obsahovalo ještě alespoň nějakou maličkost.

[block]Windows 10 build 17128
Windows 10 build 17128

Otázkou zůstává, zda se příště dočkáme ještě plnohodnotného sestavení, nebo již budou opravy distribuovány formou servisních aktualizací. Kdyby došlo na druhý jmenovaný scénář, chápal bych uvolnění Windows 10 Insider Preview build 17128. Osobně si však myslím, že ještě na nejméně jeden (a dost možná poslední) upgrade dojde.

Podle BuildFeedu totiž firma vyprodukovala ještě několik dalších sestavení Spring Creators Updatu, jehož kódové označení je Redstone 4. Zatím poslední známé neveřejné sestavení nese číslo 17132. Mimochodem, minule Microsoft vodoznak na ploše odstranil servisní aktualizací. Opravdu bylo tentokrát nutné nutit testovací komunitu do upgradu?

Změny v sestavení 17128

Dále bychom se již neměli setkávat s žádnými novými funkcemi, tentokrát nám ale Microsoft ještě jednu drobnost nabídl. Nejedná se však o žádnou systémovou změnu, viz výše. Cortana Show Me je průvodce, jenž vás seznámí s nastavením Desítek. Jedná se o samostatnou aplikaci ze Storu, zatím se mi ji však nepodařilo stáhnout. Podle Microsoftu ostatně nemusí být možné průvodce stáhnout hned.

[block]Cortana Show Me zatím nemusí být ke stažení dostupná všem
Cortana Show Me zatím nemusí být ke stažení dostupná všem

Není zřejmé, kde všude bude dostupný – samotná Cortana funguje jen v pár zemích. Dnes Cortana Show Me komunikuje jen anglicky a německy. Nejsem si jistý, zda je nástroj pojmenován šťastně. Jméno Cortana sice fanoušky a fanynky potěší, ale běžným uživatelkám a uživatelům podle mě nemusí být zřejmé, k čemu aplikace slouží.

Na tomto byste patrně čekali tradiční přehled známých chyb, tentokrát však Microsoft tento seznam nenabídl. Jak ale uvedl, do příštího testovacího vydání, ať už jeho distribuce proběhne jakoukoli formou, počítá s tím, že vyřeší blíže nespecifikované problémy. Tudíž Microsoft o nějakých chybách ví, ale detaily si tentokrát nechal pro sebe.

Windows 10 Insider Preview build 17128 neobsahuje vodoznak. Ještě jsme ale neskončili
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.54%) 13 hlasů

3 KOMENTÁŘE