Co nového nabídl Windows 10 Insider Preview v posledních týdnech?

Připomeňme si celkem tři nová sestavení Windows 10 Insider Preview. Zlepšoval se hlavně Edge, ale také další komponenty.

0
Windows 10 „Redstone 5“
Windows 10 „Redstone 5“

Vývojový tým v Microsoftu pokračuje v pracích na Windows 10 „Redstone 5“. Od posledního příspěvku na Cnews, jenž byl tomuto systému věnován (šlo o Windows 10 Insider Preview build 17672), Microsoft stihl vydat tři nová testovací sestavení.

Projděme si tedy hlavní novinky.

Windows 10 Insider Preview build 17677

Patřili jste k těm, kdo kritizovali hlavní nabídku Edge? Pro její zpřehlednění Microsoft k jednotlivým položkám přidal ikony a obsah nabídky rozdělil do logických skupin. Nejnavštěvovanější stránky se konečně zobrazují v seznamu úloh (jump list), který doteď nabízel jen vyvolání nového (anonymního) okna. Skupiny stránek uložené pro pozdější použití můžete přejmenovávat.

Správce stahování pak nabízí funkce pro zkopírování odkazu a zobrazení umístění staženého souboru. Kromě Edge se pracovalo také na dalších komponentách Windows. Předčítání podporuje skenování textového obsahu v aplikacích, které ovládáte novými příkazy.

Hlavní nabídka v Edgi je přehlednější
Hlavní nabídka v Edgi je přehlednější

Správce úloh ve výchozím stavu do využití paměti nebude počítat spící aplikace pro UWP, což prý více odráží realitu – systém paměť původně zabranou těmito aplikacemi může využít jinak. Vývojový tým dále překopal podporu pro síťová zařízení. Již dříve umožňoval testování nového ovladače pro čipy určené pro komunikaci s mobilními sítěmi.

V sestavení 17677 byl tento ovladač určen jako výchozí. Mimochodem, tohle může být malý důkaz toho, že Microsoft v tomto roce hodlá uvést nové mobilní zařízení. Nebo jde o obecné zlepšení – počítače s modemy pro LTE existují. Více informací o Windows 10 Insider Preview build 17677 případně hledejte na blogu Windows Experience.

Windows 10 Insider Preview build 17682

Microsoft pokročil ve vývoji panelového prostředí. Když v aplikaci otevřete nový panel, uvidíte v něm nejčastěji používané aplikace. Stránka s přehledem zpráv je nadále dostupná, můžete se mezi obrazovkami přepínat. Tato funkce je aktivována vzdáleně, není tedy spojena čistě se sestavením 17682.

Připojujete se bezdrátově k obrazovkám? Při projekci se v horní části obrazovky objeví informační a nástrojová lišta, která dá najevo, že dochází k přenosu obrazu. Pomocí ní mj. přenos rychle zrušíte. Nabízí také přepínání mezi režimy, které jsou jasně popsány. Tyto režimy slibují optimalizaci obrazu pro danou činnost, tj. např. hraní nebo přehrávání videa.

V novém panelu se objevují návrhy často používaných aplikací
V novém panelu se objevují návrhy často používaných aplikací

Edge začal podporovat API WebAuthN, díky němuž se stává dalším prohlížečem podporujícím dvoufaktorové přihlašování, kde druhým faktorem je infrakamera, čtečka otisků prstů nebo USB klíč podporující standard FIDO2. Kdo používá RSAT, nemusí jej stahovat manuálně. Nástroj najdete na seznamu volitelných komponent, odkud jej snadno přidáte do systému.

Po upgradu se zobrazuje průvodce nastavením některých funkcí jako Windows Hello. Podobného průvodce vidíte při instalaci, tak proč ještě znovu při upgradu? Microsoft se chce ujistit, že některé funkce jako právě Windows Hello nezapadnou. V tomto případě průvodce můžete přeskočit.

Windows 10 Insider Preview build 17686

Dne 6. června pak v kanálech Fast ring a Skip Ahead přistálo sestavení 17686. Jistě víte, že každé vydání Windows 10 rozšíří Nastavení, kde se postupně objevují položky z Ovládacích panelů. Tentokrát Microsoft rozšířil regionální nastavení, takže si zde vyberete formát data, první den v týdnu, měnu apod. Tyto předvolby bylo dříve schované.

Regionální nastavení je teď více po ruce
Regionální nastavení je teď více po ruce

V Nastavení se také objevil odkaz do Storu, kde od posledního vydání Windows 10 najdete jazykové balíčky. (Správnější by bylo označovat je jako regionální balíčky, ale to by zřejmě bylo příliš matoucí.) Pokud se dále aplikace, které jste zablokovali přístup k mikrofonu, pokusí mikrofon použít, systém vás na to upozorní.

Pár zlepšení se dočkala platforma Windows Mixed Reality. Při používání funkce už není vyžadováno připojení k externí obrazovce, neobejdete se bez ní ale při prvotním nastavení. Nové API aplikacím v tomto režimu umožňuje používat webkameru. Detailní seznam změn, oprav a známých chyb hledejte na blogu Windows Experience.

Co nového nabídl Windows 10 Insider Preview v posledních týdnech?
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 7 hlasů