Poznámkový blok standardně ukládá v UTF-8 a podporuje nové zkratky [Windows Insider]

Redmondští do testovacího programu vypustili Windows 10 Insider Preview build 18298, který přináší řadu drobných novinek. K těm nejzajímavějším patří práce na Poznámkovém bloku. Průzkumník pak předvádí novou ikonu a jinak řadí stažení soubory. Co dalšího můžete očekávat?

4
Ninjacat je symbolem programu Windows Insider (Foto: Microsoft)
Ninjacat je symbolem programu Windows Insider (Foto: Microsoft)
-
Zdroj: Microsoft

První a dost možná poslední prosincové testovací vydání Windows 10 si osaháte ve Fast ringu. Windows 10 Insider Preview build 18298 zpřehledňuje stránku v Nastavení s možnostmi přihlašování a přidává na ni přihlašování pomocí hardwarového klíče. Jestliže Redmondští upravují podobu ikon v Office, aspoň jedné nové ikony se dočkaly i Desítky. Lépe řečeno si ji vysloužil Průzkumník.

Předpokládám, že podobné změny budou pokračovat. Nové ikony ve stylu designu Fluent nejsou tak ploché jako ikony a jiné prvky za dob Metra. Nevracíme se až k Vistě a jejím kýčovitým odleskům, ikony ale jsou plastičtější a patrné je využití stínování. V Průzkumníku se dále mění výchozí řazení stažených souborů – jako první uvidíte ty nejnovější.

Minulé sestavení: Windows 10 Insider Preview build 18290 vás upozorní na aplikaci, která používá mikrofon

V nabídce Start můžete odepínat nejen jednotlivé dlaždice, ale celé skupiny (složky, chcete-li). Připomínám, že dlaždice lze seskupovat od Creators Updatu, teprve od October 2018 Update skupiny můžete pojmenovávat. Při psaní na softwarové klávesnici bude Windows brát v potaz, že občas zamýšlenou klávesu o malý kousek minete.

Nebude pak tento přehmat zahrnovat do predikce slov, která tím trpí. Klávesnice by pak měla méně často zakrývat pole, kam chcete psát, pokud je v připnutá ke spodní části obrazovky. V nastavení každého okna textové konzole nově najdete sekci Terminal s experimentálními předvolbami, jež se týkají vzhledu textového prostředí.

Další péče o Poznámkový blok

Poznámkový blok prý mnohem lépe pracuje s kódováním. Konečně se už soubory standardně ukládají v kódování UTF-8 (bez značení pořadí bajtů, což je druhá novinka) místo překonaného ANSI. V záhlaví se před názvem souboru ukazuje hvězda, která tím indikuje, že byl soubor změněn, ale změny zatím zůstávají neuložené. Ze hlavní nabídky Nápověda pošlete do Redmondu zpětnou vazbu.

Pokud s aplikací pracujete, zaujmout vás nové klávesové zkratky: Ctrl+W zavře aktuální okno, Ctrl+Shift+N naopak otevře nové okno a Ctrl+Shift+S vyvolá dialog Uložit jako. Program už navíc neodmítá otevírat či ukládat soubory s cestou delší než 260 znaků. Když k tomu připočítáte pár opravených chyb, kráčí Poznámkový blok po stezce přirozené evoluce, akorát si ho Microsoft už měl začít všímat dřív. (První velkou dávku novinek po letech aplikace získala v October Updatu.)

UTF-8 je výchozí kódování v Poznámkovém bloku
UTF-8 je výchozí kódování v Poznámkovém bloku

Pořádné dávky nových možností se tradičně dočkalo Předčítání. Z novinek pro usnadnění přístupu mohu ještě vypíchnout ruční nastavení různých barev a velikostí ukazatele myši. Lehce upravenou podobu průvodce instalací, kterého lze spustit z instalačního média Windows v prostředí funkčního systému, nemá smysl dále rozebírat.

Jestliže od minule při čekající instalaci aktualizace na nutnost restartu poukazuje oranžový indikátor v oznamovací oblasti, indikátor od teď se objevuje také nad tlačítkem s nabídkou správy napájení ve Startu. Tolik ke hlavním novinkám.

Poznámkový blok standardně ukládá v UTF-8 a podporuje nové zkratky [Windows Insider]
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

4 KOMENTÁŘE